Konfiguracja sześciu wydajnych i ekonomicznych maszyn z oferty firmy MEKANIKA była niewątpliwie ciekawym przystankiem na drodze zwiedzania targów GLASS w Poznaniu. Ten największy w Polsce dystrybutor wielu światowych marek, takich jak np. Intermac, Neptun, Mappi, Pujol, SCV, Enkong, Prodim, a teraz także Donatoni, zaprezentował możliwości ich pracy "na żywo", obrabiając wiele trudnych i wymagających elementów ze szkła.

 

20151120mekanika 090157

 

Wiele z nowości tegorocznych targów Glass znalazło się na jednym stoisku, które integruje największych dostawców technologii obróbki szkła. Było to stoisko firmy MEKANIKA, na którym zaprezentowanych zostało sześć maszyn.

 

MASTER 33 T
Mistrzowskie centrum obróbcze ze stajni Intermac nie jest rynkową nowością, ale też nie przyjechało do Poznania promować się jako nowinka technologiczna, lecz raczej sprawdzony w wielu zakładach obróbki szkła niezawodny multipracownik.


- Przywieźliśmy centrum obróbcze Master 33 T na prośbę klientów, którzy go właśnie zamówili lub zamierzają od nas zamówić, a spotkanie na targach było okazją, by maszynę przetestować i zobaczyć jej możliwości pracy na żywo – mówi Paweł Szczepanik z firmy Mekanika.


Master 33T za naciśnięciem myszki i przy pomocy wprowadzonych do komputera danych precyzyjnie frezuje, wierci, szlifuje, poleruje a nawet graweruje – przy pomocy diamentowego pisaka. Obrabia w ten sposób nie tylko formatki szkła, ale także innych materiałów, np. laminatów czy kamienia.

 

 

20151120mekanikamaster33

Master 33T za naciśnięciem myszki i przy pomocy wprowadzonych do komputera danych precyzyjnie frezuje, wierci, szlifuje, poleruje a nawet graweruje – przy pomocy diamentowego pisaka. fot. Mekanika

 

KUFRA2 1300
Producenci, którzy na targach poszukiwali dobrej piaskarki, na stoisku firmy Mekanika mieli możliwość przyjrzenia się automatycznej piaskarce firmy SCV o niezwykle solidnej konstrukcji lakierowanej proszkowo. Zapewnia ona nie tylko trwałość maszyny i jej długie użytkowanie, ale przede wszystkim precyzję obróbki. W konstrukcji zastosowano także dodatkowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo i chroniące formatki podczas obróbki, np. czujnik obecności szkła, uszczelki chroniące przed pyłem, antypoślizgową taśmę posuwu, a załadunek i wyładunek wyposażono w szczecinę chroniącą szkło przed zarysowaniami, zadrapaniami itp.


- To maszyna przyjazna dla środowiska, gdyż emisja pyłów wynosi poniżej 20 mikronów – zapewnia Piotr Madrygał z firmy Mekanika – a dzięki zastosowaniu między innymi możliwości pracy tylko w wybranych strefach pozwala właścicielom zakładu, w którym pełni służbę, znacznie ograniczyć koszty produkcji.

 

20151120mekanikaKufra 2

Dodatkowe rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo i chroniące formatki podczas obróbki, np. czujnik obecności szkła, uszczelki chroniące przed pyłem, antypoślizgowa taśma posuwu wyróżniają automatyczną piaskarkę KUFRA2 1300. fot. Mekanika

 

GENIUS RS-A
Podobne walory w zakresie bezpieczeństwa obróbki czy ekologii przyświecały także konstruktorom stołu do rozkroju Genius RS-A z trzema osiami kontrolowanymi do cięcia prostoliniowego i krzywoliniowego powierzchni ze szkła monolitycznego i specjalnego. Stół roboczy tego urządzenia został pokryty specjalną wykładziną o niskim współczynniku tarcia a dzięki tzw. poduszce powietrznej generowanej przez cichy wentylator zapewnia łatwe i bezpieczne przesuwania szyby. Nad bezpieczeństwem obróbki dodatkowo czuwają fotokomórki rozlokowane w strefie pracy maszyny.

 

 

20151120mekanika 090226

Wyposażony w trzy osie kontrolowane stół do rozkroju Genius RS-A jest przeznaczony do cięcia prostoliniowego i krzywoliniowego powierzchni ze szkła monolitycznego i specjalnego. fot. Mekanika

 

ENKONG ZM 9
Wysokiej jakości obróbka krawędzi szkła to spore wyzwanie szczególnie w branży wyposażenia wnętrz, reklamowej czy budowlanej. Precyzja w tym zakresie wyróżnia tych, którzy postawili na najnowocześniejsze rozwiązania, takie jak krawędziarki Enkong. Model ZM 9 jest przeznaczony do obróbki krawędzi prostych oraz ostrych pod kątem 45º na arkuszach szkła o różnych rozmiarach i grubości. Specjalne wykonanie sekcji załadunku pozwala na kontrolę ilości usuwanego materiału bez potrzeby indywidualnego regulowania każdego wrzeciona oddzielnie. Przenośniki załadunkowy i wyładunkowy są zsynchronizowane, co zapewnia większą stabilności transportowanego materiału.


- Jednym z wyzwań jest uzyskanie wysokopołyskowych krawędzi płaskich, a to udaje się właśnie na tej krawędziarce ZM9, w której zastosowano dodatkową niezależną sekcje z tarczą z filcu oraz instalację obiegu wody z tlenkiem ceru – mówi Paweł Szczepanik.

 

20151120mekanika 091155

Na stoisku firmy Mekanika można było zobaczyć propozycje największych dostawców technologii 
obróbki szkła. fot. Mekanika

 

NEPTUN 11
Inną propozycją krawędziarki do szkła jest Neptun Rock 11, który – dzięki 11 wrzecionom – świetnie radzi sobie ze szlifowaniem krawędzi, jak również ich polerowaniem oraz wykonywaniem fazy do 10 mm. Wszystko to za sprawą najwyższej jakości narzędzi diamentowych i polerskich. Polerowanie odbywa się za pomocą ciekłego tlenku ceru z niezależnym obiegiem lub tarczy filcowej. Krawędziarka Rock jest wyposażona w panel sterowania z kontrolą numeryczną NP500 z interfejsem użytkownika. Warto zwrócić uwagę na komfortowy wyświetlacz dotykowy TFT do kontrolowania i nastawiania maszyny z kątem patrzenia nawet do 140º.


20151120mekanika 091208

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.