To przysłowie sprawdza się nie tylko w kontaktach międzyludzkich, ale również ma zastosowanie podczas użytkowania maszyn CNC. Dobra kondycja oraz bezawaryjność maszyny zależy w dużej mierze od operatora i jego dbałości o jej stan.

 

Na stan maszyny składa się wiele czynników, od takich, jak utrzymanie ogólnej czystości maszyny czy wymiana na czas podzespołów i części, do takich, jak używanie dobrej jakości narzędzi oraz materiałów eksploatacyjnych.

 

2013-07-50-1

 Frezy wentylowane

 

Smary są stosowane w maszynach w celu zmniejszenia tarcia przy pracy elementów ruchomych. Każdy producent maszyn CNC powinien dołączyć charakterystykę techniczną materiałów, które są przez niego zalecane i nie będą miały negatywnego wpływu na podzespoły maszyny. Od smarów wymagamy również, aby miały odpowiednie parametry otwierdzone certyfikatem jakości.


Przy doborze narzędzi do obróbki szkła grzechem, często popełnianym przez firmy, jest sugerowanie się ceną, jako głównym kryterium wyboru narzędzia.

 

2013-07-50-3

Ściernice do faz – fazownie

 


Tymczasem największą uwagę należy zwrócić na ich jakość. Parametry narzędzi decydują np. o prędkości maksymalnej, z jaką jest w stanie pracować maszyna podczas pracy z narzędziami tego samego typu ale różnych producentów.

 

Często się zdarza że frez złej jakości będzie ciął z prędkością nawet kilkakrotnie mniejszą, niż dobrej jakości markowe narzędzie, co jest uzależnione również od grubości szkła jakie obrabia.

 

2013-07-50-2

Narzędzia firmy DIAMUT


Ponadto różnice widać również w jakości samego rozkroju (uszkodzenia krawędzi ciętej), jak również wydajności (trwałość narzędzi jest to maksymalna ilość pracy, jaką mogą wykonać, podana najczęściej w metrach bieżących – np. frez ma podaną wydajność na poziomie kilkuset metrów bieżących cięcia).


Jakość ma bardzo duży wpływ na kondycję maszyny. Dobry operator już po dźwięku wydawanym przez narzędzie jest w stanie bez problemu określić jego jakość.

Zła jakoś nasypu diamentowego, jak i spoiwa go łączącego zmusza do znacznego zmniejszenia prędkości cięcia, co w konsekwencji wpływa na wydłużenie czasu potrzebnego do wykonania danego elementu, powodując w ten sposób zwiększenie kosztów produkcji.

 

2013-07-52-1

Ściernice garnkowe 


Na wydajność narzędzi wpływa nie tylko jakość zastosowanego przez producenta nasypu ale również jego ilość. W narzędziach „tańszych” ilość ta często jest znacznie mniejsza, co powoduje dużo szybsze zużywanie się ich.


Firma DIAMUT np. gwarantuje wydajność. I jeśli np. jej frez ma przeciąć minimum 400 m, to jest to minimalna gwarantowana wydajność.

Zapewne faktycznie rozkroi znacznie więcej metrów bieżących szkła. Na żywotność narzędzi, jak również jakość obróbki, duży wpływ ma też prawidłowo rozwiązany problem chłodzenia czy prawidłowe wyważenie.

 

2013-07-52-2

Tarcze obwiedniowe


Narzędzia producentów takich jak DIAMUT, używane przez wielu producentów maszyn, jak np. INTERMAC, posiadają układ chłodzenia wewnętrznego.


Narzędzie chłodzone jest wtedy z dwóch stron – od zewnątrz i od środka – dzięki czemu znacznie łatwiej utrzymać odpowiednią temperaturę podczas obróbki.

Jak wiadomo, chłodzenie odpowiada za to, żeby narzędzie pracowało w odpowiednim zakresie temperatur, nie przegrzewało się i nie przegrzewało również materiału, dzięki czemu nie występuje efekt tzw. „przypalenia”.

 

2013-07-52-3

Tarcze do grawerowania w szkle

 

Wykonanie narzędzi z chłodzeniem wewnętrznym jest natomiast znacznie kosztowniejsze od narzędzi, które go nie posiadają, więc wielu producentów rezygnuje z tego rozwiązania.

Chłodzenie jest szczególnie ważne przy tarczach polerskich, dodatkowo niektóre maszyny, jak np. CNC INTERMAC, mają zastosowaną bardzo innowatorską technologię docisku adaptacyjnego, w którym maszyna automatycznie reguluje siłę, z jaką jest dociskane narzędzie do obrabianego materiału.

Złej jakości narzędzia często posiadają tzw. „bicia”, co w konsekwencji może doprowadzić do nietrzymania tolerancji wymiarów. A utrzymanie tolerancji wymiarów to gwarancja powtarzalności.

 


Złej jakości narzędzia mogą przyczyniać się do powstania poważnych awarii maszyn, na uszkodzeniu elektrowrzeciona kończąc, nie trudno wyobrazić sobie, jak poważne konsekwencje dla maszyny, w której obroty często dochodzą do 12 000/min, mogą powodować „bicia” spowodowane złym wyważeniem narzędzia, które dodatkowo poddawane jest dużym obciążeniom.


Firma DIAMUT posiada szereg certyfikatów, które zaświadczają o spełnianiu przez jej produkty wielu rygorystycznych norm. Narzędzia te poddawane są wielogodzinnym testom podczas pracy z bardzo dużymi obciążeniami.

 

2013-07-52-4

Tarcze do obróbki na CNC, wyposażone w chłodzenie wewnętrzne


Sprawdzane są wydajności ogólne, jak również utrzymywanie kształtu profilu wzorcowego. Narzędzia te cały czas ewoluują i powstają coraz lepsze i bardziej zaawansowane technicznie produkty. Przykładem może być nowa linia tarcz do krawędziowej obróbki szkła typu „Hyper Speed”.

Dzięki zastosowaniu zwiększonej liczby slotów (czyli nacięć poprzecznych, które odpowiadają za chłodzenie) oraz nowego typu spoiwa łączącego nasyp diamentowy, pozwalają na pracę z jeszcze wyższą prędkością, przy utrzymaniu bardzo wysokiej jakości obróbki. Rzecz ma się podobnie w przypadku narzędzi do cięcia, takich jak frezy czy dyski.

 


Jakość narzędzi ma również duże znaczenie z punktu widzenia przepisów BHP. Używając narzędzi dobrej jakości potwierdzonej certyfikatami możemy w znacznym stopniu ograniczyć wspomniany już wcześniej hałas.

Ryzyko wypadku w przypadku narzędzi słabej jakości jest bardzo duże. Któż nie słyszał o przypadkach, gdy narzędzie rozlatuje się podczas pracy?

Przecież prędkość obrotowa wrzeciona w centrach obróbczych dochodzi do 12 000 obrotów na minutę! Nawet nie zakładając najgorszego scenariusza podczas takiej awarii, to koszty, które poniesie firma mogą być naprawdę dotkliwe dla przedsiębiorcy.


A czas postoju uszkodzonej maszyny? Bez wątpienia są to kolejne argumenty finansowe, przekonujące nas do wyboru narzędzi lepszej jakości.

 

Piotr Mędrygał
Arkadiusz Krauschar
MEKANIKA

  

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacj: Świat Szkła 07-08/2013

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.