Istnieje wiele powodów umieszczania informacji lub danych produkcyjnych na szklanym półprodukcie, istnieją też różne możliwości takiej aplikacji: na przykład znakowanie kredą lub naklejanie etykiet.
Jako nowa metoda o rozszerzonej funkcjonalności, coraz bardziej popularne staje się znakowanie laserowe wraz z ulepszonymi funkcjami.
Dr Thomas Rainer, szef działu rozwoju w HEGLA Boraident, w Halle, specjalizujący się w aplikacjach laserowych, wyraźnie dostrzega zalety tej technologii.
– Oznaczenie jest trwale połączone ze szkłem przez cały okres użytkowania produktu. Jeżeli znakowanie zostało naniesione za pomocą technologii laserowej przy wykorzystaniu ES-Guard-System, może być w każdej chwili niezawodnie i wyraźnie zidentyfikowane przez systemy śledzenia.
Dzięki odpowiednim metodom przechowywania dane produkcyjne – takie jak numer serii, czas produkcji lub zastosowane procesy obróbki – będą stale dostępne. Szczególnie w przypadku realizacji dużych projektów z kilkoma dostawcami (firmami zajmującymi się obróbka szkła), znakowanie laserowe może być korzystne, gdyż można udowodnić nawet wiele lat później skąd pochodzi dany wyrób i jakie procesy produkcyjne zastosowano.
Fot. 1. Łatwe do zidentyfikowania i monitorowania przez cały cykl życia produktu: znakowanie laserowe nanosi się na powierzchnię panelu szklanego, w obszarze widocznym lub zakrytym późniejszym stadium produkcyjnym, może być bezbłędnie i automatycznie odczytywane maszynowo.
Bez pomyłek spowodowanych błędnym oznakowaniem
Jeśli znakowanie laserowe zostanie zastosowane na surowej tafli szkła przed rozpoczęciem planowanego programu cięcia, wyeliminowane są możliwości popełnienia błędów poprzez ręczne znakowanie. Ryzyko rozmazanego i nieczytelnego napisu, odklejających się lub rozdartych etykiet, spotykane w przypadku znakowania kredą lub stosowania etykiet, przy znakowaniu laserowym jest wyeliminowane.
Z technicznego punktu widzenia cienkie „jak opłatek” oznakowanie jest nanoszone laserem na taflę szkła za pomocą taśmy transferowej. Ta metoda jest wyjątkowo odporna na zniszczenie, delikatnie nanoszona na materiał, a dzięki wysokiej rozdzielczości – wizualnie atrakcyjna.
– Podczas gdy tradycyjne oznakowanie laserem CO2 polega na grawerowaniu w szkle, to w przypadku nowej technologii tafla szklana pozostaje nienaruszona w procesie drukowania laserowego. Dlatego oznakowanie nie ma wpływu na jakość ani właściwości materiałowe produktu końcowego – podkreśla dr Thomas Rainer, długoletni kierownik działu rozwoju produktów i jednocześnie dyplomowany fizyk.
Potencjalnie nieograniczone możliwości
Możliwości wynikające z technologii drukarek laserowych są potencjalnie nieograniczone i można je dostosować do dowolnych wymagań lub procedur.
– Nasi klienci nie tylko używają znakowania laserowego do jednoznacznej identyfikacji poszczególnych tafli szklanych, ale także aby kierować, monitorować i optymalizować produkcję w zrozumiały sposób – wyjaśnia dr Thomas Richter.
(...)
Carsten Koch
Hegla
patrz też:
- Szkło umożliwiające korzystanie z telefonii komórkowej dzięki uszlachetnianiu laserem , Świat Szkła 02/2020
- Mobile-Friendly Glass – Comparing Solutions from the End User Viewpoint , Juha Lilja, Świat Szkła 09/2019
- Grupa HEGLA zaprezentuje się na targach VITRUM, podkreślając aspekt wydajności , Świat Szkła 09/2019
- Uszlachetnianie szkła laserem na miarę indywidualnych potrzeb , Carsten Koch, Świat Szkła 02/2019
- Znakowanie laserowe: delikatne na szkle, trwałe, czytelne , Carsten Koch, Świat Szkła Wydanie 06/2018
- Grawerunki laserowe chronią ptaki przed śmiercią , Thomas Rainer, Świat Szkła 08/2016
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 06/2018