Istnieje wiele powodów umieszczania informacji lub danych produkcyjnych na szklanym półprodukcie, istnieją też różne możliwości takiej aplikacji: na przykład znakowanie kredą lub naklejanie etykiet.

 

Jako nowa metoda o rozszerzonej funkcjonalności, coraz bardziej popularne staje się znakowanie laserowe wraz z ulepszonymi funkcjami. 

 

Dr Thomas Rainer, szef działu rozwoju w HEGLA Boraident, w Halle, specjalizujący się w aplikacjach laserowych, wyraźnie dostrzega zalety tej technologii.

 

– Oznaczenie jest trwale połączone ze szkłem przez cały okres użytkowania produktu. Jeżeli znakowanie zostało naniesione za pomocą technologii laserowej przy wykorzystaniu ES-Guard-System, może być w każdej chwili niezawodnie i wyraźnie zidentyfikowane przez systemy śledzenia.

 

Dzięki odpowiednim metodom przechowywania dane produkcyjne – takie jak numer serii, czas produkcji lub zastosowane procesy obróbki – będą stale dostępne. Szczególnie w przypadku realizacji dużych projektów z kilkoma dostawcami (firmami zajmującymi się obróbka szkła), znakowanie laserowe może być korzystne, gdyż można udowodnić nawet wiele lat później skąd pochodzi dany wyrób i jakie procesy produkcyjne zastosowano.

 

 

2018 06 46 1

Fot. 1. Łatwe do zidentyfikowania i monitorowania przez cały cykl życia produktu: znakowanie laserowe nanosi się na powierzchnię panelu szklanego, w obszarze widocznym lub zakrytym późniejszym stadium produkcyjnym, może być bezbłędnie i automatycznie odczytywane maszynowo.

 

 

Bez pomyłek spowodowanych błędnym oznakowaniem

 

Jeśli znakowanie laserowe zostanie zastosowane na surowej tafli szkła przed rozpoczęciem planowanego programu cięcia, wyeliminowane są możliwości popełnienia błędów poprzez ręczne znakowanie. Ryzyko rozmazanego i nieczytelnego napisu, odklejających się lub rozdartych etykiet, spotykane w przypadku znakowania kredą lub stosowania etykiet, przy znakowaniu laserowym jest wyeliminowane.

 

Z technicznego punktu widzenia cienkie „jak opłatek” oznakowanie jest nanoszone laserem na taflę szkła za pomocą taśmy transferowej. Ta metoda jest wyjątkowo odporna na zniszczenie, delikatnie nanoszona na materiał, a dzięki wysokiej rozdzielczości – wizualnie atrakcyjna.

 

– Podczas gdy tradycyjne oznakowanie laserem CO2 polega na grawerowaniu w szkle, to w przypadku nowej technologii tafla szklana pozostaje nienaruszona w procesie drukowania laserowego. Dlatego oznakowanie nie ma wpływu na jakość ani właściwości materiałowe produktu końcowego – podkreśla dr Thomas Rainer, długoletni kierownik działu rozwoju produktów i jednocześnie dyplomowany fizyk.

 

 

Potencjalnie nieograniczone możliwości

 

Możliwości wynikające z technologii drukarek laserowych są potencjalnie nieograniczone i można je dostosować do dowolnych wymagań lub procedur.

 

– Nasi klienci nie tylko używają znakowania laserowego do jednoznacznej identyfikacji poszczególnych tafli szklanych, ale także aby kierować, monitorować i optymalizować produkcję w zrozumiały sposób – wyjaśnia dr Thomas Richter.

 

 

(...)

Oznakowania laserowe zawierające Kod QR lub DataMatrix (matryca danych), a także dowolnie wybierane znaki i cyfry, umożliwiają systematyczne przesyłanie informacji na temat danych operacyjnych, specyfikacji produkcyjnych lub danych dotyczących standardów jakości stosowanych w danej firmie zajmującej się obróbką szkła.

 

Szczególnie w odniesieniu do technologii opartej na idei Przemysł 4.0 i zdecentralizowanej kontroli produkcji stosowanie oznakowania laserowego jest bardzo użyteczne i zalecane.

 

 

2018 06 46 2

Fot. 2. Wyraźnie oznaczenie: dzięki stosowaniu odpowiednich metod przetwarzania i przechowywania dane produkcyjne, takie jak numer partii, czas produkcji lub zastosowane procesy obróbki, mogą być stale dostępne.

 

 

Oznakowanie można umieścić w widocznych obszarach wyrobu szklanego lub w miejscu, gdzie na późniejszym etapie będzie zakryte i niewidoczne. Dodając logo, można go wykorzystać do zademonstrowania marki firmy lub oznakowania szkła hartowanego ESG. W tym ostatnim przypadku może to świadczyć o dodatkowej funkcji bezpieczeństwa gwarantowanej przez oznaczoną taflę szklaną.

 

Dzięki zastosowaniu właściwej taśmy transferowej kolor oznakowania odpowiednio zmieni się podczas procedury hartowania i udowodni, że przeprowadzono prawidłowo proces hartowania. Zaletą techniczną systemu ES-Guard jest możliwość stosowania oznaczenia na szkle powlekanym (TPF i EasyPro). Folia jest termicznie usuwana podczas procesu znakowania, dzięki czemu znakowanie odbywa się bezpośrednio na tafli szklanej.

 

 

2018 06 47 1

Fot. 3. Znakowanie laserowe można zastosować na dowolnym etapie produkcji. Zaleca się automatyczne oznaczenie surowej szklanej tafli przed cięciem na wymiar. W ten sposób wykluczone jest zamieszanie i zamiana tafli szklanych, a wszelkie pomyłki przejdą do historii.

 

 

2018 06 47 2

Fot. 4. Znakowanie laserowe może być automatycznie odczytane w dowolnym urządzeniu. Na podstawie zapisanych danych można kontrolować i optymalizować na bieżąco procesy produkcyjne.

 

 

Usuwanie powłoki bez uszkodzeń mechanicznych powierzchni szkła

 

Obok oznakowania pojedynczych tafli lub wyrobów szklanych HEGLA Boraident widzi dalsze, stale rozszerzające się obszary aplikacji do zastosowań laserowych w obróbce szkła.

 

Na przykład, firma już zaprojektowała i zbudowała rozwiązania dla zakładów, które pozwalają na miejscowe usuwanie powłoki ze szkła powlekanego za pomocą lasera bez uszkodzeń i zarysowań powierzchni szkła.

 

 

2018 06 47 3

Fot. 5. Tafla szklana z miejscowo usuwaną powłoką za pomocą technologii laserowej, którą można stosować dla formatki szklanej w dowolnym kształcie i rozmiarze. Szyba pozostaje nieuszkodzona – wolna od wad i zadrapań

 

 

Szczególnie w przypadku szklenia strukturalnego na fasadach, gdzie szklane panele różnią się wymiarami, kształtami i dekoracyjnym wykończeniem, pojawia się możliwość spełnienia stale rosnących wymagań jakościowych.

 

– Na prestiżowych projektach budowlanych i wszędzie tam, gdzie miejsca z usuwaną powłoką są później w bezpośrednim polu widzenia odbiorcy, laser osiąga wyniki, których nie można osiągnąć uzyskać tradycyjnymi metodami – podkreśla dr Thomas Rainer.

 

 Carsten Koch
Hegla

 

patrz też:

Szkło umożliwiające korzystanie z telefonii komórkowej dzięki uszlachetnianiu laserem , Świat Szkła 02/2020

Mobile-Friendly Glass – Comparing Solutions from the End User Viewpoint , Juha Lilja, Świat Szkła 09/2019

Grupa HEGLA zaprezentuje się na targach VITRUM, podkreślając aspekt wydajności , Świat Szkła 09/2019

Uszlachetnianie szkła laserem na miarę indywidualnych potrzeb , Carsten Koch, Świat Szkła 02/2019

Znakowanie laserowe: delikatne na szkle, trwałe, czytelne , Carsten Koch, Świat Szkła Wydanie 06/2018

Grawerunki laserowe chronią ptaki przed śmiercią , Thomas Rainer, Świat Szkła 08/2016

 

 

2018 06 47 4

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 06/2018

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.