Digitalizacja staje się strategiczną dyscypliną w prawie wszystkich przedsiębiorstwach i branżach, a przetwórstwo szkła nie jest tu wyjątkiem. Jeśli zastanawiasz się, czy warto wprowadzić nowe możliwości produkcyjne poprzez digitalizację w niektórych procesach szkła laminowanego, ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję.

 

2020 06 44 4 Laminating line Buyers Guide

 


Cała idea digitalizacji ma na celu na poprawę wydajności linii produkcyjnej. Obejmuje to uproszczenie przepływu przetwarzanych wyrobów, zwiększenie wydajności, zmniejszenie prawdopodobieństwa błędu, a także zapewnienie znacznie większej przejrzystości całego procesu.

 

Podczas gdy automatyzacja jest często uważana za automatyzację czegoś fizycznego, takiego jak transport szkła, digitalizacja jest istotną częścią automatyzacji. W przypadku firm przetwarzających wyroby szklane stanowi to okazję do wydobycia cennych danych o pracy maszyn, które wcześniej były niedostępne. I, co ważniejsze, przekształcenie danych w wartościowe informacje, które pomogą ci w podejmowaniu decyzji.

 

Na przykład:
- Jakie jest zużycie energii przez linię produkcyjną?
- Ile naprawdę kosztuje wyprodukowanie określonego produktu?
- Jak wyglądają statystyki produkcji w tym miesiącu w porównaniu z poprzednim miesiącem?
- Jak wydajnie działa linia produkcyjna i poszczególne maszyny?
- Czy osiągane są cele w rozwoju produkcji?

 

Dzięki nowoczesnym systemom odpowiedzi na wszystkie te pytania mogą być udzielane bezpośrednio osobom odpowiedzialnym.


Często korzyści, jakie cyfryzacja przynosi w prognozach (tabelach arkuszy kalkulacyjnych), nie są związane z tymi samymi ograniczeniami, co automatyzacja fizyczna. W przypadku digitalizacji głównym pytaniem jest, jakie dane są gromadzone i jak zebrane dane są przekształcane w wartościowe informacje. Cyfryzacja może zatem być kluczowym czynnikiem przy podejmowaniu właściwych decyzji w celu zwiększenia wydajności procesów produkcyjnych. W wielu przypadkach digitalizacja i automatyzacja fizyczna idą w parze.

 

2020 06 44 2 Glaston ProL Insight


Co wziąć pod uwagę?
Korzyści z dodania digitalizacji do obróbki szkła najprawdopodobniej są kuszące. Ale zanim w to wejdziesz, musisz wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników.


Zawsze dobrze jest zacząć od zrozumienia faktycznej potrzeby wprowadzenia tych zmian. W tym celu musisz zdefiniować konkretne problemy biznesowe, które nowe możliwości powinny pomóc rozwiązać. I jak zawsze głównym pytaniem jest, jaką wartość faktycznie zyskujesz na swoją inwestycję.

 

Jeśli chodzi o automatyzację procesów, automatyzacja fizyczna jest często uważana za pierwszy krok: czy mogę automatycznie ładować i rozładowywać szkło lub czy mogę automatycznie montować szyby laminowane. Chociaż są to bardzo ważne pytania, najważniejsze jest realistyczne podejście do planów i upewnienie się, że zaplanowane działania naprawdę odpowiadają Twoim potrzebom produkcyjnym. Nie zaczynaj automatyzować procesów tylko ze względu na automatyzację, upewnij się, że z inwestycji wynika wyraźna potrzeba i korzyści.

 

2020 06 44 1 glaston Insight-1-768x432

 

Na przykład firma, która ma bardzo zróżnicowane portfolio produktów (różnorodne kształty, rozmiary, rodzaje szkła itp.), ma zupełnie inne potrzeby w zakresie automatyzacji niż firma produkująca duże ilości dużych szyb ze szkła laminowanego.

 

Dla tych pierwszych realistycznym celem może być zautomatyzowanie około 60% ich produkcji przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności operacji ręcznych, a dla tych drugich celem może być automatyzacja wszystkiego nawet kosztem elastycznych operacji manualnych. Zawsze o wiele łatwiej jest w pełni zautomatyzować określone rodzaje sytuacji produkcyjnych niż stworzyć system, który można łatwo dostosować do każdej sytuacji.

 

Pamiętaj również, że nie wszystkie rozwiązania w zakresie digitalizacji są takie same. Zawsze dowiedz się, co naprawdę kryje się za pojęciem „Internet rzeczy” (IoT) lub „Przemysł 4.0”. Rozwiązania obejmują zarówno systemy, które w praktyce oznaczają możliwość zdalnego wsparcia, jak i pełne ekosystemy, które zostały zbudowane wokół, zapewniając cenne informacje i możliwości automatyzacji wszystkim członkom ekosystemu.

 

Istnieje ogromna różnica między tymi dwoma sytuacjami, więc upewnij się, co tak naprawdę jest zawarte w pakiecie. Oczywiście, musisz także upewnić się, że Twoje maszyny obsługują technologię, która zapewni inteligentne narzędzia zdolne do poprawy wydajności, czasu pracy i rentowności Twojej linii.

 

2020 06 44 3 Glaston Insight ProL

 

Zwłaszcza jeśli nie masz pewności, co zautomatyzować i jak, digitalizacja jest bardzo przydatnym narzędziem w rozpoznawaniu kluczowych punktów zainteresowania. Zapewniając sprawne działanie produkcji, rozpoznajesz również części, które mogą być zautomatyzowane, a także zrozumiesz, jaki powinien być rzeczywisty cel dalszej automatyzacji.

 

Istniejące przykłady
Piec do laminowania tafli szkła płaskiego ProL firmy GLASTON jest dobrym przykładem tego, jak można ulepszyć maszynę, dostosowując nowe możliwości automatyzacji. Łącząc linię z ekosystemem automatyzacji, takim jak GLASTON Insight, użytkownicy mogą monitorować zdalnie (on-line) ważne dane z linii produkcyjnej – takie jak dane dotyczące parametrów produkcji i zużycia energii. Natychmiastowa informacja zwrotna jest dostępna z dowolnego miejsca na świecie.

 

Rozwiązanie to przydziela również operatorom maszyn własnego „cyfrowego asystenta” procesu, który pomaga im poprawić produkcję i osiągnąć wyższą jakość produkcji niż kiedykolwiek wcześniej. Rozbudowany system raportowania jest również częścią rozwiązania. Umożliwia śledzenie wszystkich postępów zdalnie (on-line), co poprawia długoterminowe planowanie strategiczne.

 

Prawdopodobnie nigdy nie było lepszego momentu, niż teraz, na wprowadzenie technologii cyfryzacji w swoich operacjach. Dane i możliwości zapewniane przez wyższy poziom automatyzacji otwierają ogromne możliwości dla firm zajmujących się przetwarzaniem wyrobów szklanych. Zamiast poświęcać czasu na rutynowe zadania, masz więcej dostępnych zasobów, aby opracować swój przyszły rozwój.

 

2020 06 44 5 Laminating line Buyers GuideKompletny eBook na temat szyb zespolonych, przewodnik dla kupujących maszyny i linie do produkcji szyb zespolonych jest teraz dostępny online.

 

Pobierz i dowiedz się, jakiej technologii szukać, jak uniknąć typowych pułapek i o co pytać potencjalnych dostawców maszyn.

 

Riku Färm

 

2020 05 44 4

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 06/2020
   

 

 

 

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.