FOREL potwierdza strategiczne znaczenie targów VITRUM dla branży szklarskiej i jak zawsze zaprezentuje swoje innowacyjne wyroby oraz rozwiązania w zakresie automatyzacji produkcji.

 

 2021 09 12 1

Fot. 1. Linia do produkcji szyb zespolonych z możliwością stosowania termoplastycznych ramek dystansowych

 

Podczas najbliższej edycji (która odbędzie się w dniach 5-8 października br. w Mediolanie, we Włoszech) odwiedzający będą mogli zapoznać się z najnowszym produktem firmy FOREL z gamy linii do produkcji szyb zespolonych. Produkt ten pojawi się w całkowicie zautomatyzowanej konfiguracji – jako połączenie wyżej wymienionej linii z urządzeniami do nakładania termoplastycznej ramki dystansowej. Będzie jednocześnie częścią w pełni automatycznego systemu zarządzanego przez jedno wybrane stanowisko robocze (zgodnie z zasadami przemysłu 4.0), gwarantując tym samym optymalną precyzję wykonania i wydajność.

 

Linia do produkcji szyb zespolonych „High Tech”, dostosowana do nakładania termoplastycznychi ramek dystansowych, będzie “zasilana” przez Art. SS Sorting System (System Sortowania) - system FOREL do zarządzania taflami szkła w toku produkcji, gdzie za magazynowanie i przenoszenie tafli zgodnie z harmonogramem produkcji “odpowiada” komputer. Zalety systemu sortowania są oczywiste: brak wąskich gardeł, brak błędów ludzkich - spowolnień lub niezdecydowania; wyraźna poprawa wydajności, porządku, elastyczności, bezpieczeństwa i jakości.

 

2021 09 12 2

Fot. 2. Urządzenie do gięcia ramek dystansowych

 

W tym rozwiązaniu debiutuje nowy Art. Aplikator TA, zaprojektowany tak, aby idealnie pozycjonować produkt w oparciu o dwie kluczowe zasady: wydajność i łatwość użycia. Interfejs zawiera już wszystkie najczęściej używane programy robocze i różne opcje dla produktów termoplastycznych. Poza tym jest prosty, intuicyjny i przyjazny dla użytkownika.

 

Kolejnym krokiem mającym na celu zwiększenie wydajności procesu produkcji jest wprowadzona możliwość automatycznej zmiany profilu ramki dystansowej. Operator może zastosować termoplastyczną ramkę o innej grubości, modyfikując po prostu parametry pracy.

 

Produkt jest pompowany z bębna (zbiornika zawierającego masę termoplastyczną) do urządzeń zasilających, składających się z dwóch modułów, które pracują w tandemie, zasilając urządzenie dozujące. W ten sposób mamy pewność ciągłego wytłaczania
– nieprzerwanej produkcji termoplastycznej ramki dystansowej

 

Korzyści z tej konfiguracji są szczególnie widoczne, gdy bęben wymaga wymiany – nawet wówczas nie dochodzi do spowolnienia produkcji. Ciągłe wytłaczanie jest dodatkowo kontrolowane przez system monitorowania temperatury, który przebiega wzdłuż całego przewodu.

 

Prasa sprzęgająca - łącząca poszczególne tafle szkła w szybę zespoloną we współpracy z urządzeniem wtłaczającym gaz szlachetny do wnętrza szyby zespolonej Art. AP - została wzbogacona o specjalną opcję pozwalającą na obróbkę szyby zespolonej z termoplastyczną ramką dystansową. To rozwiązanie może również nadal przetwarzać szyby ze sztywną ramką dystansową.

 

2021 09 12 3

Fot. 3. Linia FOREL do pionowej obróbki szkła

 

Ostatni etap pracy wykonuje nowoczesny robot uszczelniający Art. SR, który zdobył już szerokie uznanie przy produkcji szyb zespolonych z zastosowaniem sztywnych i elastycznych ramek dystansowych, a także doskonale nadaje się do produkcji z wykorzystaniem ramek termoplastycznych. Proces uzupełnia innowacyjny system automatycznego rozładunku, opracowany z myślą o specyfice tego typu szyb zespolonych.

 

Taką linią może zarządzać tylko jeden operator. Jak wspomnieliśmy – konfiguracja tego rozwiązania będzie niebawem prezentowana na VITRUM. Ponieważ jest to rozwiązanie o podwójnym przeznaczeniu, zaprezentowane zostaną również produkty FOREL do przygotowania tradycyjnych sztywnych ramek dystansowych: Giętarka do profili Art. PB, Urządzenie do napełniania ramek sitem molekularnym Art. DF i Wytłaczarka butylu Art. MB. Giętarka do profili (jedna z najlepszych maszyn w swojej kategorii, dzięki wyjątkowemu, opatentowanemu rozwiązaniu „Smart Arm”) została również wzbogacona o szereg innowacji w zakresie gięcia ramek dystansowych z tworzywa sztucznego, aby zapewnić idealne gięcie 90° „bez promienia”.

 

2021 09 12 4

Fot. 4. Urządzenie do nakładania termoplastycznej ramki dystansowej 

 

Linię do obróbki pionowej firmy FOREL, składającą się z Krawędziarki Art. EM, Wiertarko-frezarki Art. DM oraz Myjki Art. VW, także będzie można zobaczyć na VITRUM 2021. Rozwiązanie to poradzi sobie z obróbką krawędzi, szlifowaniem, polerowaniem, frezowaniem, wierceniem oraz myciem końcowym, zarówno w szkle monolitycznym, jak i laminowanym. Linia składa się z trzech maszyn, które są od siebie niezależne i mogą pracować jednocześnie na różnych taflach szklanych, zwiększając wydajność. Dzięki swoim innowacyjnym, opatentowanym rozwiązaniom linia do obróbki pionowej FOREL od kilku lat jest bestsellerem w swojej kategorii i jest doceniana przez najlepsze huty szkła na całym świecie.

 

„FOREL uczestniczy w VITRUM od ponad czterdziestu lat” – mówią jej przedstawiciele. „Wierzymy, że VITRUM to wydarzenie, które warto wspierać i wzmacniać, biorąc pod uwagę nie tylko jego znaczenie na rynku krajowym. Świat dopiero podnosi się po wyzwaniach ostatnich 2 lat, a targi te będą pierwszym dużym europejskim wydarzeniem dla branży szklarskiej. Nadszedł czas, aby pokazać, że nasz łańcuch dostaw działa bez problemów i pełni ważną funkcję w wielkim, zbiorowym powrocie do normalności. Naszą intencją jest jak zawsze mocne zaznaczenie obecności firmy FOREL na VITRUM – czyli prezentacja innowacji i systemów automatyzacji produkcji – dodają.

 

 2021 09 12 5

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  
Świat Szkła 9/2021  

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.