Rewolucja planowania urbanistycznego trwa. Wraz z rozwojem i dywersyfikacją populacji, planiści miejscy dążą do projektowania bezpiecznych, wydajnych środowisk miejskich, z uwzględnieniem różnych aspektów: od szeroko rozumianego komfortu, poprzez design, efektywne wykorzystanie energii i ekologię.

 

Marka WICONA odpowiada gotowymi rozwiązaniami, które przyspieszą drogę do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.

 

2021 10 28 1
Kompleks biurowy LIXA, zdjęcia YAREAL Polska Sp. z o. o.

 


Kluczem do każdej udanej realizacji ponadczasowego miasta jest wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

 

Branża budowlana szybko rozwija swoje techniki projektowe i konstrukcyjne. Nie dziwi więc fakt, że aluminium i szkło odgrywają coraz większą rolę w tworzeniu nowych form przestrzennych. Możliwości, jakie daje architektom i inżynierom, sprawiają, że mogą oni tworzyć nawet najbardziej niestandardowe konstrukcje i wizje.

 

2021 10 28 2

 


Nowa generacja aluminium
W przeciwieństwie do innych materiałów, aluminium można w całości poddać recyklingowi bez utraty jego jakości i właściwości fizycznych. Szacuje się, że na całym świecie istnieje 200 000 000 ton przedmiotów aluminiowych, które można w pełni wykorzystać pod koniec ich cyklu życia. Hydro wykorzystuje ten proces do zastąpienia wydobycia boksytu (rudy, z której pozyskuje się aluminium) recyklingiem materiałów poużytkowych.

 

– Nasze produkty nie są wykonane tylko z aluminium – są wykonane ze zrównoważonego, niskoemisyjnego, cyrkularnego aluminium. Wszystkie nasze zakłady wytłaczania w Europie mają certyfikat-ASI.

 

Hydro REDUXA®, gama produktów aluminiowych wykonanych z wykorzystaniem energii odnawialnej, oferuje zaledwie 4 kg CO2 na kg aluminium. To o 54% mniej niż średnia europejska – mówi Hubert Wiśniewski, Country Manager WICONA Polska.

 

2021 10 28 4

  (kliknij na zdjęcie aby je powiększyć)

 


Hydro CIRCAL to najwyższej jakości gama aluminiowa składająca się z co najmniej 75% z aluminium pochodzącego z recyklingu odpadów poużytkowych, tj. wycofanej z eksploatacji stolarki otworowej, takiej jak fasady i okna, które zostały zdemontowane z budynku i w pełni poddane recyklingowi.

 

Wraz z serią produktów Hydro CIRCAL 75R WICONA oferuje najbardziej przyjazne dla środowiska produkty aluminiowe w budownictwie. Hydro CIRCAL 75R to materiał certyfikowany przez DNV-GL, niezależną instytucję, która gwarantuje, że 75% materiału pochodzi z poużytkowego aluminium, czyli aluminium, które osiągnęło koniec swojego cyklu życia.

 

Jest to jedno z największych osiągnięć ostatnich lat, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój na rynku budowlanym. Fakty mówią same za siebie: średnia europejska emisji CO2 na kg aluminium wynosi 8,6 kg CO2. Na całym świecie średnia ta to aż 18 kg CO2 na kg aluminium. W przypadku Hydro CIRCAL 75R liczba ta spada do około 2,0 kg CO2 na każdy kg aluminium, co stanowi najniższą emisję CO2 na rynku.

 

 

 2021 10 28 1

Kompleks biurowy LIXA, zdjęcia YAREAL Polska Sp. z o. o.

 

Architektura skoncentrowana na gospodarce o obiegu zamkniętym
Od 2018 roku na całym świecie zrealizowano ponad 300 projektów z użyciem Hydro CIRCAL, które pozwoliły zaoszczędzić ponad 28 kiloton CO2 – co odpowiada rocznej emisji dwunastu tysięcy samochodów.

 

Wśród nich znajduje się warszawski kompleks biurowy LIXA. Inwestorem kompleksu jest firma Yareal Polska, wiodący deweloper w Polsce, należący do Yareal International N.V., firmy działającej na europejskim rynku nieruchomości. Generalnym wykonawcą jest firma PORP. WICONA dostarczyła tu fasady w systemie WICTEC 50 i WICTEC 50FP, okna: WICLINE 75 evo i WICLINE 75 evo z klapą wentylacyjną oraz drzwi: WICSTYLE 75 evo.

 

LIXA jest obiektem z certyfikatem BREEAM Excellent, co wyróżnia go w zakresie ochrony środowiska, komfortu użytkowania obiektu oraz wydajności budynku. Oferuje powierzchnie biurowe z maksymalnym dostępem do światła dziennego i naturalną wentylacją.

 

Piętra z przestronnymi miejscami do pracy, zielony wspólny taras, dziedziniec wypełniony światłem słonecznym, otoczony relaksującą atmosferą do kreatywnych spotkań i miejsc pracy. To także różne usługi takie jak restauracje, przedszkola i sklepy. Dostępna jest również stacja ładowania pojazdów elektrycznych.

 

Budynek pokrywają szklane fasady wykonane w co najmniej 75% z aluminium pochodzącego z recyklingu (złomu poużytkowego). Oznacza to, że produkty, które osiągnęły kres żywotności, zostały przywrócone do obiegu przez recykling i ponownie użyte w budynku. To nie tylko oszczędza energię - generuje również znacznie mniejszy wpływ na środowisko.

 

– Projekt obiektu LIXA od początku zakładał zastosowanie rozwiązań i materiałów o niskim śladzie węglowym. Fasady wykonane ze stopu aluminium Hydro CIRCAL, z najniższym na świecie śladzie węglowym na poziomie 2,3 kg CO2 na kilogram aluminium, idealnie wpisywały się w ten projekt.

 

Dostarczyliśmy tu 120 ton niskoemisyjnego aluminium, oferując fasady o minimalnym śladzie węglowym, a możemy sprostać jeszcze większym wymaganiom rynku dotyczącym zrównoważonych rozwiązań – podkreśla Hubert Wiśniewski.

 

WICONA, podobnie jak inne marki grupy Hydro, opracowuje swoje produkty z myślą o cyklu życia w obiegu zamkniętym i są zgodne z zasadami filozofii Cradle-to-Cradle.

 

Oznacza to, że produkty są wykonane ze znanych elementów, które są łatwe w demontażu celem stworzenia nowych produktów (proces zwany „upcyklingiem”) zarówno w cyklach biologicznych, jak i technicznych.

 

– Działamy w kierunku stworzenia okien, drzwi i fasad, które mogą być w 100% przetworzone. Nasze nadające się do recyklingu materiały i produkty obiegu zamkniętego mają certyfikaty EPD oraz spełniają międzynarodowe normy i regulacje, takie jak BREEAM, LEED, DNGB i inne podobne certyfikaty budowlane – podsumowuje Hubert Wiśniewski.

 

 


o firmie
Marka WICONA, będąca częścią globalnej firmy aluminiowej Hydro, od ponad 70 lat dostarcza know- how, inteligentne, zaawansowane technologicznie aluminiowe systemy budowlane i wszechstronną obsługę architektów i specjalistów branży metalowej. Systemy WICONA znalazły swoje zastosowanie w tysiącach obiektów, reprezentujących przykłady zrównoważonego budownictwa na całym świecie, tworząc nowe obszary miast przyszłości. Od 2021 roku, zgodnie z nową strategią handlową, WICONA jest brandem reprezentującym Grupę Hydro na rynku polskim.

 

 2021 10 28 5

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  
Świat Szkła 10/2021  

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.