Kamień milowy recyklingu PVC – innowacyjny system Phoenix z nagrodą IRBS Powstał pierwszy w Europie system profili PVC w 100% wyprodukowany z recyklingu. Innowacyjny produkt firmy Deceuninck, dostępny na razie na rynku niderlandzkim, został nagrodzony tytułem Innowacyjne Rozwiązanie Branży Stolarki (IRBS) podczas 31. Konwentu Stolarki, który odbył się w dniach 24-25 lutego br.

 

20220209Deceuninck Phoenix windows

 

Deceuninck od lat konsekwentnie inwestuje w recykling. Dzięki wieloletniej pracy i nakładom inwestycyjnym, producent profili z PVC może jako jeden z pierwszych w Europie zaprezentować innowacyjną linię produktów – system profili okiennych i drzwiowych z PVC w 100% pochodzącego z recyklingu, o wymownej nazwie Phoenix.

 

To seria wyprodukowana całkowicie w obiegu zamkniętym. Metafora feniksa odradzającego się z popiołów oddaje ideę tego procesu – stare okna, które zakończyły już swoją żywotność, przetwarzane są w nowe.

 

W Holandii, gdzie rząd wyznaczył ambitne cele związane z gospodarką obiegu zamkniętego i przetwarzaniem surowców, zostały już zrealizowane pierwsze projekty z wykorzystaniem tych całkowicie nowatorskich produktów. Pionierskie realizacje to nowy budynek szkoły Aloysius Stichting w Eindhoven oraz renowacja biurowca Ploeg kozijnen.

 

Ale dobre wieści szybko się rozchodzą i Phoenix został dostrzeżony także u nas – system otrzymał nagrodę Innowacyjne Rozwiązanie Branży Stolarki na 31. Konwencie zorganizowanym przez Stolarkę VIP.

 

– To wyróżnienie dla naszego produktu potwierdza nie tylko jego pionierskość na rynku, ale jest też dowodem na to, że stosowanie produktów i materiałów pochodzących wyłącznie z recyklingu powinno stać się jak najszybciej normą.

 

20220209Deceuninck Phoenix Infinity 76 X

 

Seria Phoenix w optymalny sposób wykorzystuje procesy odzyskiwania i ponownego wykorzystania surowca, wyznaczając kierunek w rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego. Mamy nadzieję, że za polityką władz Holandii wkrótce podąży reszta krajów europejskich – skomentował Grzegorz Federowicz, Dyrektor Sprzedaży w Deceuninck Poland. Według polityki władz niderlandzkich, od 2023 roku wszystkie zamówienia publiczne mają być realizowane z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu.

 

Ponadto, w ramach realizacji europejskiego programu Zielony Ład, tamtejszy rząd zadeklarował, że do 2030 roku przemysł budowlany zmniejszy o połowę emisję CO2, a do 2050 r. budownictwo osiągnie 100% produkcji w ramach gospodarki obiegu zamkniętego.

 

Deceuninck wzorem do naśladowania nie tylko w branży stolarki Belgijski producent profili okiennych i drzwiowych jest jedną z pierwszych firm zajmującą się recyklingiem PVC i certyfikowaną przez EuCerPlast i VinylPlus, co świadczy o przemyślanej polityce zrównoważonego rozwoju.

 

Deceuninck zarządza nie tylko procesem produkcji, ale również pozostałymi działaniami związanymi z procesem recyklingu, w tym procesami logistycznymi. Prowadzi aktywną zbiórkę materiałów poprzemysłowych i poużytkowych nieprzerwanie od 2012 roku, kiedy to w belgijskim zakładzie mieszanek w Diksmuide uruchomił zaawansowaną technologicznie linię recyklingową.

 

Odpady są przetwarzane, a następnie produkowany jest z nich przyjazny środowisku surowiec wysokiej jakości dla zakładów Deceuninck w całej Europie. Gdy w 2018 roku producent zwiększył czterokrotnie możliwości recyklingowe zakładu w Belgii, obecnie może przetwarzać do 45 000 ton tworzywa sztucznego rocznie.

 

20220209Deceuninck Phoenix IRBS

 

Taka ilość odpowiada 2,3 milionom starych okien z PVC, których pierwsza generacja z roku na rok jest coraz liczniej wymieniana w całej Europie. Warto podkreślić, że recykling tworzyw sztucznych wymaga 90% mniej energii niż produkcja nowego surowca. Tworzywa sztuczne mogą być poddawane recyklingowi do 10 razy bez utraty właściwości mechanicznych.

 

Przy cyklu życia przeciętnego okna z PVC wynoszącym co najmniej 35 lat, oznacza to, że całkowity czas eksploatacji PVC wynosi przynajmniej 350 lat. Te czynniki sprawiają, że PVC jest materiałem niezwykle trwałym i dużo bardziej ekologicznym niż powszechnie się wydaje.

 

 

Kamień milowy recyklingu PVC – innowacyjny system Phoenix z nagrodą IRBS  
 
Powstał pierwszy w Europie system profili PVC w 100% wyprodukowany z recyklingu. Innowacyjny produkt firmy Deceuninck, dostępny na razie na rynku niderlandzkim, został nagrodzony tytułem Innowacyjne Rozwiązanie Branży Stolarki (IRBS) podczas 31. Konwentu Stolarki, który odbył się w dniach 24-25 lutego br.
Deceuninck od lat konsekwentnie inwestuje w recykling. Dzięki wieloletniej pracy i nakładom inwestycyjnym, producent profili z PVC może jako jeden z pierwszych w Europie zaprezentować innowacyjną linię produktów – system profili okiennych i drzwiowych z PVC w 100% pochodzącego z recyklingu, o wymownej nazwie Phoenix. To seria wyprodukowana całkowicie w obiegu zamkniętym. Metafora feniksa odradzającego się z popiołów oddaje ideę tego procesu – stare okna, które zakończyły już swoją żywotność, przetwarzane są w nowe. W Holandii, gdzie rząd wyznaczył ambitne cele związane z gospodarką obiegu zamkniętego i przetwarzaniem surowców, zostały już zrealizowane pierwsze projekty z wykorzystaniem tych całkowicie nowatorskich produktów. Pionierskie realizacje to nowy budynek szkoły Aloysius Stichting w Eindhoven oraz renowacja biurowca Ploeg kozijnen. Ale dobre wieści szybko się rozchodzą i Phoenix został dostrzeżony także u nas – system otrzymał nagrodę Innowacyjne Rozwiązanie Branży Stolarki na 31. Konwencie zorganizowanym przez Stolarkę VIP. 
– To wyróżnienie dla naszego produktu potwierdza nie tylko jego pionierskość na rynku, ale jest też dowodem na to, że stosowanie produktów i materiałów pochodzących wyłącznie z recyklingu powinno stać się jak najszybciej normą. Seria Phoenix w optymalny sposób wykorzystuje procesy odzyskiwania i ponownego wykorzystania surowca, wyznaczając kierunek w rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego. Mamy nadzieję, że za polityką władz Holandii wkrótce podąży reszta krajów europejskich – skomentował Grzegorz Federowicz, Dyrektor Sprzedaży w Deceuninck Poland.
Według polityki władz niderlandzkich, od 2023 roku wszystkie zamówienia publiczne mają być realizowane z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu. Ponadto, w ramach realizacji europejskiego programu Zielony Ład, tamtejszy rząd zadeklarował, że do 2030 roku przemysł budowlany zmniejszy o połowę emisję CO2, a do 2050 r. budownictwo osiągnie 100% produkcji w ramach gospodarki obiegu zamkniętego. 
Deceuninck wzorem do naśladowania nie tylko w branży stolarki
Belgijski producent profili okiennych i drzwiowych jest jedną z pierwszych firm zajmującą się recyklingiem PVC i certyfikowaną przez EuCerPlast i VinylPlus, co świadczy o przemyślanej polityce zrównoważonego rozwoju. Deceuninck zarządza nie tylko procesem produkcji, ale również pozostałymi działaniami związanymi z procesem recyklingu, w tym procesami logistycznymi. Prowadzi aktywną zbiórkę materiałów poprzemysłowych i poużytkowych nieprzerwanie od 2012 roku, kiedy to w belgijskim zakładzie mieszanek w Diksmuide uruchomił zaawansowaną technologicznie linię recyklingową. Odpady są przetwarzane, a następnie produkowany jest z nich przyjazny środowisku surowiec wysokiej jakości dla zakładów Deceuninck w całej Europie. Gdy w 2018 roku producent zwiększył czterokrotnie możliwości recyklingowe zakładu w Belgii, obecnie może przetwarzać do 45 000 ton tworzywa sztucznego rocznie. Taka ilość odpowiada 2,3 milionom starych okien z PVC, których pierwsza generacja z roku na rok jest coraz liczniej wymieniana w całej Europie.
Warto podkreślić, że recykling tworzyw sztucznych wymaga 90% mniej energii niż produkcja nowego surowca. Tworzywa sztuczne mogą być poddawane recyklingowi do 10 razy bez utraty właściwości mechanicznych. Przy cyklu życia przeciętnego okna z PVC wynoszącym co najmniej 35 lat, oznacza to, że całkowity czas eksploatacji PVC wynosi przynajmniej 350 lat. Te czynniki sprawiają, że PVC jest materiałem niezwykle trwałym i dużo bardziej ekologicznym niż powszechnie się wydaje.

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.