Glas Gasperlmair stawia na urządzenia systron do obróbki nietypowych formatów 

Siedem lat - siedem systemów obróbki szkła systron. W 2015 roku Glas Gasperlmair GesmbH z Wagrain zainwestował w pierwsze centrum obróbki szkła systron proHD ze zintegrowaną technologią strumienia wody (waterjet). Od tego czasu przeciętnie jedna linia produkcyjna opuszcza rocznie zakład produkcyjny Wolfsbach w kierunku Salzburga. 

 

20220708systron1

© Foto: systron GmbH / Anita Gerstmayr 

W hali produkcyjnej Glas Gasperlmair: Franz Schachner z systron (po lewej) z Josefem Gasperlmairem przed najnowszym z czterech centrów obróbki szkła proHD. 

 

To, co rozpoczęło się w 1969 roku jako jednoosobowa firma szklarska, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przekształciło się w jedną z wiodących firm zajmujących się obróbką szkła w Austrii. Każdego roku salzburska firma przetwarza od 1600 do 1700 transportów szkła surowego o wadze 25 ton każda do produkcji szkła ESG, TVG, VSG, szkła izolacyjnego, ognioodpornego, giętego, emaliowanego lub drukowanego. „Możemy zrobić wszystko, czego wymaga rynek”, podkreśla założyciel firmy Josef Gasperlmair. 

 

Obecnie w firmie pracuje 450 dobrze wyszkolonych pracowników, którzy odpowiadają za produkcję wyrobów szklanych na powierzchni roboczej i produkcyjnej 72 000 m². Realizuje się to przy pomocy dużego, różnorodnego i nowoczesnego parku maszynowego. 

To, co wyróżnia firmę, to jej innowacyjność, a przede wszystkim jakość i terminowość na poziomie 99,1%, co podkreśla kierownictwo firmy. Ta niezawodność jest wielką siłą i ważnym czynnikiem, który jest wysoko ceniony przez partnerów i dostawców. 

 

20220708systron2

© Foto: systron GmbH / Anita Gerstmayr 

Oto pierwsze centrum obróbki szkła systron proHD, które ma numer seryjny 1. System jest niezawodnie używany w Glas Gasperlmair od lat. 

 

Josef Gasperlmair i dyrektor zarządzający systron Franz Schachner znają się od wielu lat. „Już wtedy poznałem pana Schachnera jako niezwykle utalentowanego, zmotywowanego technika serwisu, który był zawsze otwarty na nowe rozwiązania. Kiedy dowiedziałem się, że zakłada własny biznes, zakładając systron, porozmawialiśmy – mówi Josef Gasperlmair o początkach współpracy. 

 

Pan Gasperlmair kontynuuje: „Franz Schachner przedstawił mi następnie koncepcję pierwszego systron proHD wraz ze swoim partnerem biznesowym i programistą Reinhardem Gruberem. To centrum obróbcze ze strumieniem wody umożliwia zatępianie, frezowanie, tworzenia pogłębianych otworów, szlifowanie i polerowanie konturów zewnętrznych i wewnętrznych, a także wiercenie otworów i wycięć strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem. Po 9-miesięcznym okresie rozwoju prototyp 5027proHD został oddany do użytku w Glas Gasperlmair w 2015 roku. 

 

Szef firmy, Pan Gasperlmair, dodaje: „Uzgodniliśmy umowę z systron (www.systron.at) przez uścisk dłoni, właśnie zaufanie było między nami. Wszyscy zdawali sobie sprawę, że prototyp zwykle nie będzie działał od razu płynnie, ale pierwszy systron proHD był ekonomiczny od samego początku”. 

 

20220708systron3

© Foto: systron GmbH / Anita Gerstmayr 

Zoptymalizowana produkcja w Glas Gasperlmair: montaż Face to Face nowego 3527proHD 2022 20-slotowym regałem do przechowywaniem szkła w linii (po lewej) z 3527proHD BJ 2017 (po prawej), oba firmy systron. 

 

7 linii systron w działaniu 

Po centrum obróbczym o numerze seryjnym 1, w Glas Gasperlmair ustawiono kolejny systron proHD, tym razem system o długości 6m. 

 

A z biegiem lat pojawiły się inne systemy: 

- 2017 centrum obróbcze proHD 

- 2018 maszyna do obrębiania krawędzi systron 

- 2019 system do cięcia strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem systron 

- 2021 maszyna do zatępiania plus myjka systron WM 

- 2022 proHD z systemem magazynowania i myjka systron WM 

- 2022 zatepiarka z dwoma głowicami 

 

„Jesteśmy również bardzo zadowoleni z maszyn do zatępiania made by systron, ich wydajność jest doskonała i pracują one niezawodnie i stabilnie”, mówi Josef Gasperlmair. 

W Gasperlmair wszystkie systemy systron działają w trybie 3-zmianowym, w wymagającym, ściernym środowisku wody, materiałów ściernych i pyłu szklanego. Serwis jest odpowiednio ważny: „Zespół serwisowy systron wspiera nas tutaj bardzo niezawodnie”, podkreśla Josef Gasperlmair. 

 

Pionier szkła, Josef Gasperlmair, jest pewien: „W dzisiejszych czasach nie można obejść się bez strumienia wody. Technologia strumienia wody ma ogromne zalety, zwłaszcza w przypadku skomplikowanych wykrojów, w porównaniu na przykład z wierceniem, ponieważ wiertarki są trudniejsze do regulacji, nie wspominając o nieosiągalnych czasach cyklu. Ponadto otwory i wycięcia po strumieniu wody nie muszą być przerabiane przed hartowaniem, ponieważ waterjet nie produkuje żadnych mikroporów”. 

 

 20220708systron4

© Foto: systron GmbH / Anita Gerstmayr 

Piękne nie formatowe tafle szkła: Dzięki systron proHD nawet ukośne krawędzie i krzywizny być obrabiane z najwyższą jakością. 

 

W odniesieniu do bieżącej produkcji właściciel firmy mówi: „Produkujemy codziennie od 400 do 600 drzwi całoszklanych. Otwory na okucia wycinane waterjetem nie muszą być szlifowane, chyba że wyraźnie zażąda tego klient. W okresie pandemii wyprodukowaliśmy również tysiące szklanych ścianek działowych, niektóre z 15 małymi otworami jako otworami głosowymi – wszystkie za pomocą naszych centrów obróbczych proHD z zintergowanym waterjet”. 

 

A mając na uwadze specjalne kształty i wycięcia, Josef Gasperlmair podkreśla: „Na naszych maszynach made by systron wykonujemy tylko specjalne kształty i wycięcia. Im bardziej proces jest złożony, tym bardziej ekonomicznie jest zastosowanie urządzeń firmy systron. Przeanalizowaliśmy to szczegółowo: w miejsce jednego pionowego centrum obróbczego firmy systron potrzebowalibyśmy 5 maszyn poziomych”. 

 

Jaka wygląda przyszłość? 

„Przyszłość nie obejdzie się bez dalszej automatyzacji”, Josef Gasperlmair jest pewien. Dlatego zamówił najnowszy proHD z 20-slotowym regałem do przechowywaniem szkła po stronie wlotowej i wylotowej. Napełniony szkłem magazyn szkła inline jest przetwarzany w pełni automatycznie i trafia do schowka po stronie wylotowej. 

 

Ze względu na automatyzację procesu obróbki szkła możliwa jest równoległa obsługa przez operatora drugiego systemu w trybie face-to-face. W tym celu 3525proHD BJ 2017 został umieszczony w Firmie naprzeciwko innego podobnego urządzenia . 

 

Josef Gasperlmair: „Następnym krokiem będzie montaż robota do za- i wyładunku szkła. Jednak nasz szeroki asortyment sprawia, że będzie to wyzwanie. Nasz system przechowywania i transportowania szkła stał się dobrze ugruntowany i sprawia, że jesteśmy elastyczni.” 

 

www.glas-gasperlmair.at 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.