Drzwi to ważny element każdego wnętrza. Czasem chcielibyśmy jednak, by mniej rzucały się w oczy. A gdyby więc tak dyskretnie wtapiały się w domową przestrzeń i dodatkowo optycznie ją powiększały?
To możliwe, jeśli postawimy na niewidoczne drzwi z ukrytą ościeżnicą, które dobrze komponują się nie tylko nowoczesnymi aranżacjami. Czym wyróżnia się to rozwiązanie i jak dopasować je do funkcji danego pomieszczenia?
Drzwi wewnętrzne nie tylko chronią naszą prywatność, lecz także zdobią. Dlatego przy ich wyborze zwracamy przede wszystkim uwagę na kolorystykę i design. Wydawałoby się, że w przypadku tego typu produktów wymyślono już w zasadzie wszystko, a jednak… Na salony z przytupem weszły drzwi z ukrytą ościeżnicą, które dają zupełnie nowe możliwości aranżacyjne. Czy warto na nie postawić?
Harmonijne wnętrze z niewidocznymi drzwiami
Niewidoczne drzwi mogą posiadać taką samą jak ściana powierzchnię, wykończenie i kolorystykę. Granica pomiędzy nimi a ścianą jest więc praktycznie niewidoczna. Specjalna konstrukcja skrzydła drzwiowego pozwala na ukrycie wszystkich elementów ościeżnicy i zawiasów.
Taki wygląd bardzo dobrze wpisuje się w modny obecnie minimalizm, a drzwi mogą być pokryte tapetą, farbą czy też tynkiem dekoracyjnym. Łatwo dopasujemy więc ich design do charakteru danego pomieszczenia. Dodatkowo, takie rozwiązanie optycznie powiększa przestrzeń, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku wnętrz o niewielkim metrażu.
Jeśli doceniamy zalety ponadczasowych kolorów takich jak biały i czarny, możemy postawić np. na model drzwi HARMONY z kolekcji firmy POL-SKONE. Biel jako barwa neutralna, znajdzie zastosowanie w każdym stylu wnętrzarskim. Czarny szczególnie dobrze sprawdzi się natomiast w eklektycznej lub nowoczesnej, loftowej aranżacji.
Do wyboru mamy również naturalne forniry drewniane – ich ciepło i elegancja znakomicie pasują do pomieszczeń utrzymanych w klasycznej stylistyce. – Jednoskrzydłowe Drzwi HARMONY posiadają niewidoczną ościeżnicę i zawiasy. Zastosowany w nich system bezprzylgowy umożliwia otwieranie na zewnątrz, natomiast wersja z wrębem otwieranie do wewnątrz.
W obu przypadkach skrzydło tworzy z ościeżnicą jedną płaszczyznę od strony zawiasowej – mówi Michał Andrzejak, Kierownik Sekcji Marketingu POL-SKONE, polskiego producenta drzwi i okien, Partnera kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ-BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”.
Drzwi możemy wybrać jednak nie tylko w określonej kolorystyce, lecz także w wersji, która pozwala na ich samodzielne wykończenie, z surową ościeżnicą i skrzydłem w podkładzie. Wówczas drzwi możemy np. pomalować na wybrany kolor. Gdy zdecydujemy się na model HARMONY, oprócz atrakcyjnego designu zyskujemy też wysoką trwałość, gdyż wszystkie powierzchnie proponowane przez POL-SKONE są odporne na zarysowania.
Ważne detale
Pamiętajmy, że ważny element każdego typu drzwi, także tych z ukrytą ościeżnicą, stanowi klamka, która jest widoczna przez cały czas. Warto więc zadbać o jej staranny dobór, a zazwyczaj jest w czym wybierać. Najpopularniejsze kolory to biały, czarny, złoty, srebrny, nikiel oraz mosiądz. Do tego dochodzą również różne kształty rozety i rękojeści oraz zamka.
Zawiasy drzwiowe będą niewidoczne, gdy drzwi pozostają w pozycji zamkniętej. Kiedy drzwi zostaną jednak otwarte, zawiasy dostrzeżemy tylko przy krawędzi skrzydła. Możemy więc zdecydować też o kolorze tych akcesoriów, tak żeby całość była ze sobą zgrana pod względem wizualnym
Drzwi wewnętrzne – skuteczna ochrona przed hałasem
Zwłaszcza w przypadku sypialni, pokoju dziecięcego czy pokoju przeznaczonego do pracy w trybie home office, chcemy, aby drzwi tworzyły skuteczną barierę przed hałasem, zapewniały nam i innym domownikom ciszę oraz komfort.
Dlatego istotnym parametrem jest izolacyjność akustyczna. Dobrym rozwiązaniem są więc drzwi wyposażone dodatkowo w uszczelkę opadającą, zwaną również progiem opadającym. Zamontowany jest on w dolnej krawędzi skrzydła i zabezpiecza pomieszczenia przed przenikaniem hałasu. Przy zamykaniu skrzydła, dzięki specjalnemu aktywatorowi, uszczelka opada i jest dociskana do podłoża, skutecznie uszczelniając przestrzeń pomiędzy drzwiami a podłogą.
Co ważne, w żaden sposób nie wpływa to na bezpieczne i wygodne przemieszczanie się domowników. Taka konstrukcja pozwala na osiągnięcie parametru izolacyjności akustycznej na poziomie Rw=27 dB.
Drzwi do zadań specjalnych
Drzwi z ukrytą ościeżnicą to ciekawa opcja również do biur czy hoteli. W tego typu obiektach odpowiednim wyborem będą np. drzwi wewnętrzne wejściowe z kolekcji HARMONY INVEST, zbudowane w oparciu o solidny ramiak sosnowy wzmocniony profilem stalowym. Produkowane są one zgodnie z normą PN-EN 1192:2001.
Ościeżnica jest tu wzmocniona, poprzez zastosowanie większego i bardziej masywnego profilu niż w przypadku standardowych drzwi do budynków mieszkalnych. Ze względu na stosunkowo dużą wagę skrzydła, zastosowano też bardziej wytrzymałe zawiasy. Skrzydło jest obustronnie oklejone pakietem płyt HDF, a jego nominalna grubość to 50 mm. Izolacyjność akustyczna drzwi jest bardzo wysoka i wynosi Rw=37 dB.
Łatwy montaż
Zwieńczeniem inwestycji w nowe drzwi jest ich montaż. W przypadku drzwi z kolekcji HARMONY prace montażowe są nieskomplikowane, a uniwersalne ościeżnice pasują zarówno do ścianki gips-karton, jak i murowanej. Do zestawu dołączone są kątowniki, co zapewnia idealne połączenie słupów i nadproża, zaś specjalne nakładki z tworzywa sztucznego pozwalają uniknąć zabrudzenia podczas tynkowania.
Czy drzwi mogą być niewidoczne? Odpowiedź na to pytanie brzmi: zdecydowanie tak! Z wykorzystaniem takich drzwi otwierają się przed nami zupełnie nowe możliwości. Możemy np. zaaranżować pomieszczenie (takie jak garderoba czy gabinet do pracy), o którego istnieniu będą wiedzieć tylko mieszkańcy domu. Za ukrytymi drzwiami, wtopionymi w powierzchnię ściany będziemy czuć się w pełni komfortowo.
***
Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ– BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, HÖRMANN, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Profix, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI. Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy.
Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.
Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com
Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/