Wskazówki dotyczące planowania, przetargów i praktycznego zastosowania

Ramy montażowe zyskują na popularności, ponieważ upraszczają montaż, przyspieszają proces budowy dzięki krótkim terminom dostaw, umożliwiają szybką wymianę elementów budynku w przypadku uszkodzenia lub modernizacji oraz zmniejszają uszkodzenia konstrukcji, a także koszty montażu okien nawet o 9,1% w okresie „życia budynku”.

 

Informacja techniczna ift MO-06/1 „2-etapowy montaż okien i drzwi z ramami wstępnie zmontowanymi” zawiera na 54 stronach wskazówki dla właścicieli budynków, projektantów, producentów i firm montażowych dotyczące planowania, przetargów, sprzedaży, stosowania oraz te dotyczące wypełniania wymogów prawa budowlanego.

 

W omawianej broszurze eksperci z dziedziny architektury, budownictwa, zarządzania nieruchomościami oraz inżynierii przedstawiają swoją osobistą ocenę.

 

2023 01 18 1

Rys. 1. Przykłady ram do montażu wstępnego dla różnych sytuacji montażowych i rozmaitych konstrukcji ścian zewnętrznych (źródło: Wytyczne montażu dla okien i drzwi wejściowych – opracowane przez stowarzyszenie RAL i ift Rosenheim)


Definicja ramy wstępnego montażu
„Rama wstępnego montażu” może być zdefiniowana jako obwodowa rama nośna, która umożliwia montaż w dwóch etapach rozłożonych/opóźnionych w czasie, dzięki czemu wysokiej jakości elementy budowlane, takie jak okna i drzwi, mogą być montowane tylko w „suchej” fazie budowy i nie są narażone na wysokie zagrożenia/obciążenia w „mokrej” fazie budowy.

 

Rama montażowa spełniająca wszystkie wymagania dotyczące statyki i fizyki budowli umożliwia wykonanie wszystkich sąsiednich prac w fazie „mokrej” budowy stanu surowego i wykończenia. Ramy/stelaże do montażu wstępnego mogą znajdować się wewnątrz lub na zewnątrz ściany nośnej albo być częściowo zamurowane. Ważne jest, aby znać i prawidłowo stosować różne systemy ramowe (ramy modułowe, profilowe lub uniwersalne).

 


Zalety
Ramy do wstępnego montażu zmieniają nieokreślone/niezdefiniowane „połączenia strukturalne budynków” w zdefiniowane miejsce ułatwiające montaż obecnych okien i ewentualną wymianę modernizacyjną w przyszłości. Dwuetapowy montaż okien może zapobiec zabrudzeniom i uszkodzeniom konstrukcyjnym okien i drzwi, które występują w „mokrej” fazie budowyn stanu surowego.

 

Ramy montażowe zwiększają stopień prefabrykacji, upraszczają prace montażowe i przyłączeniowe innych branż (uszczelnianie budynków, tynki zewnętrzne, instalacje elektryczne itp.), a tym samym pomagają również w rozwiązaniu problemu niedoboru wykwalifikowanych pracowników.

 

Ponadto postęp budowy jest zauważalnie szybszy, ponieważ ramy montażowe są łatwo dostępne i uniezależniają od wąskich gardeł w zaopatrzeniu w okna i drzwi.

 

Oznacza to, że ramy montażowe są wartościową inwestycją w zrównoważony rozwój i utrzymanie wartości, ponieważ najpóźniej w przypadku wymiany okna (co ma miejsce co najmniej dwukrotnie w normalnym okresie użytkowania budynku), koszty i wymagany czas modernizacji są znacznie niższe.

 

 

 2023 01 18 2

Rys. 2 Sytuacja montażowa z ramą wstępnego montażu pokazująca warstwę zapewniającą szczelność (1), obszar funkcjonalny (2) i warstwę zapewniającą ochronę przed warunkami atmosferycznymi (3) (źródło: Rysunek 9 z informacji technicznej ift MO-06/1)

 


Materiały
Ramy do montażu wstępnego muszą być również trwałe w okresie eksploatacji budynku, ale nie ma wymagań wizualnych co do materiału, ponieważ rama będzie ukryta przez materiały użyte w czasie montażu okna/drzwi. Można stosować „typowe” materiały szkieletowe/ramowe (tworzywa sztuczne, aluminium lub drewno) lub również wysoko zagęszczone, nośne strukturalne/ konstrukcyjne materiały izolacyjne.

 

Do drewna należy zastosować odpowiednie zabezpieczenie/ochronę drewna lub odpowiednie gatunki/rodzaje drewna (por. VOB/C, ATV DIN 18355 Procedury zawierania umów o roboty budowlane VOB – Część C: Ogólne Warunki Techniczne Umowy dla robót budowlanych (ATV) – roboty ciesielskie/ stolarskie). Do niezbędnego uszczelnienia ramy montażowej do konstrukcji budynku i zamontowanego później okna można zastosować sprawdzone systemy uszczelniające, tj. masy, taśmy, profile lub folie.

 

 2023 01 18 3

Okładka Informacji technicznej ift MO-06/1 „2-etapowy montaż okien i drzwi z ramami wstępnie zmontowanymi”

 

Koszty
Oczywiście rama montażowa generuje początkowo dodatkowe wydatki, ale są one szybko rekompensowane w rzetelnej kalkulacji kosztów całkowitych, ponieważ można znacznie zmniejszyć występujące w innych przypadkach wydatki na maskowanie połączeń, ochronę/zabezpieczenie i końcowe czyszczenie elementów okiennych, a także w wyczekiwanie na rozpatrywanie reklamacji i opóźnienia budowie.

 

Badanie, wykonane przez TH Rosenheim, odnośnie kosztów i korzyści pomiędzy montażem z ramą montażową i bez niej wykazało, że dodatkowe koszty w przypadku montażu pod presją terminu – jesienią, wiosną lub zimą oraz okien o wyższej jakości wynoszą jedynie od 0,2% do 7,2%. Jeśli w obliczeniach uwzględni się wymianę okien z powodu modernizacji lub uszkodzenia, można zaoszczędzić nawet odpowiednio 7,1% i 9,1%. Dlatego też producenci wysokiej jakości okien coraz częściej oferują montaż z ramą montażową.

 

Prawo budowlane i projekty umów
Montaż dwuetapowy/dwustopniowy nie jest standardem w Niemczech, w przeciwieństwie np. do Włoch. Firma montażowa musi więc poinformować klienta o montażu elementów okiennych w dwóch oddzielnych etapach prac, jeśli nie zostało to określone w umowie. W szczególności należy wyjaśnić, czy wymagane jest tymczasowe „zamknięcie“ otworów okiennych i jakie funkcje musi ono spełniać (ochrona przed warunkami atmosferycznymi, zabezpieczenie dostępu do realizowanego budynku itp.).

 

Dlatego sensowne jest oferowanie ram do montażu wstępnego – jako alternatywy. Oferent może podkreślić ofertę dodatkową, zgłaszając organowi ogłaszającemu przetarg zastrzeżenia/wątpliwości dotyczące klasycznego montażu okien (§ 4 ust. 3 VOB/B), ponieważ w wielu przypadkach prowadzi to do uszkodzenia okien, a tym samym do niekorzystnych dla wykonawcy rozwiązań prawnych.

 


Wnioski
Zalety tego typu montażu są w Niemczech jeszcze zbyt mało znane, a wielu projektantów i wykonawców często bierze poduwagę tylko „czyste” koszty budowy, a nie też późniejsze wydatki. Bagatelizuje się również ryzyko i koszty następcze związane z uszkodzeniami konstrukcyjnymi (szkodami budowlanymi) i opóźnieniami w budowie, ponieważ często ponosi je firma montażowa, która początkowo jest zobowiązana do dostarczenia atestów i certyfikatów dotyczących ram montażowych.

 

Firmy montażowe powinny w tym miejscu wykazać się większą determinacją i pewnością siebie oraz przedstawić zalety dwuetapowego montażu, ale także dokonać rzetelnej kalkulacji kosztów całkowitych, w której określone zostaną koszty maskowania, zabezpieczenia i końcowego czyszczenia elementów okiennych oraz rozpatrywania reklamacji.

 

Obecna sytuacja z wąskimi gardłami w zaopatrzeniu i brakiem wykwalifikowanych pracowników stwarza ku temu najlepsze warunki. Dalsze informacje i komentarze ekspertów można znaleźć w informacji technicznej ift MO-06/1 (www.ift-rosenheim.de/montagezarge). 

 

Przedstawicielem Instytutu ift Rosenheim w Polsce jest Andrzej Wicha: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Wolfgang Jehl, ift Rosenheim

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.