Szkło laminowane jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się produktów w przemyśle szklarskim. Podstawową przyczyną tego wzrostu jest rosnące „zapotrzebowanie na bezpieczeństwo”.

 

2023 01 36 1

 

Coraz więcej przepisów wymaga bezpieczniejszych produktów, a liczba zastosowań szkła bezpiecznego również rośnie. Jednocześnie architekci starają się zmaksymalizować przejrzystość swoich budynków, aby nadać projektom niepowtarzalny charakter.

 

2023 01 36 2


Większe zapotrzebowanie na laminaty o wysokiej wytrzymałości
Jednym z produktów coraz bardziej „pożądanych” przez rynek jest laminat o wysokiej wytrzymałości do szklenia strukturalnego. Pierwotnie zapotrzebowanie to zaczęło się od specjalnych zastosowań, takich jak laminaty strukturalne oraz przeszklenia odporne na huragany.

 

Laminaty te mogą zastąpić konstrukcje nośne z innych materiałów, np. słupy w budynkach – najbardziej znanym przykładem tego typu rozwiązań jest sklep Apple Store w Nowym Jorku. Jednak przy stale rosnących wymaganiach dotyczących bezpieczeństwa konstrukcji, laminaty o wysokiej wytrzymałości szybko trafiają do tradycyjnych zastosowań, takich jak balustrady.

 

Chociaż tego typu laminaty często zapewniają lepsze parametry w danym zastosowaniu, ich obróbka jest również bardziej skomplikowana. Prowadzi to do sytuacji, w której przetwórcy szkła stają w obliczu zapotrzebowania na wytwarzanie tych wyrobów w coraz większych ilościach, jednocześnie zmagając się z wydajnością i zdolnościami produkcyjnymi. W połączeniu z faktem, że strukturalne folie laminujące (międzywarstwy w laminacie szklanym) są zwykle droższe niż tradycyjne, możliwość zapewnienia wysokiej efektywności ma ogromne znaczenie.

 

2023 01 36 3


Problemy produkcyjne powodujące powstawanie pęcherzyków powietrza
Główną przyczyną tych trudności jest „wąskie okno operacyjne” (zakres optymalnej temperatury procesu). Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej złożony jest laminat pod względem wielkości, kształtu, rodzaju szkła czy składu laminatu, tym węższy jest zakres optymalnej temperatury dla tego procesu. W rezultacie jakość laminatu może ulec pogorszeniu.

 

Jednym z najczęstszych problemów z jakością obserwowanych w procesie laminowania są pęcherzyki powietrza znajdujące się wewnątrz laminatu (zwykle w jego tylnej części). W praktyce pęcherzyki oznaczają, że wewnątrz laminatu pozostało zbyt dużo powietrza. Chociaż przyczyn może być wiele, w przypadku laminatów o wysokiej wytrzymałości, powodem jest często przegrzanie niektórych obszarów krawędzi laminatu.

 

To samo zjawisko występuje niezależnie od zastosowanego rodzaju ogrzewania i pojawia się na każdej krawędzi laminatu (przedniej, lewej, prawej i końcowej). Problem jest głównie widoczny na „ciągnionej” krawędzi, ponieważ to tam większość powietrza jest wypychana podczas naciskania.

 

2023 01 36 4


Nowa technologia konwekcji to jakościowa szansa
Dobra wiadomość jest taka, że znaleziono skuteczne rozwiązanie tego problemu. Nasza opatentowana technologia kontroli konwekcji (Convection Control) została opracowana specjalnie w celu zwiększenia możliwości produkcyjnych laminatów strukturalnych o wysokiej wytrzymałości.

 

Do tej pory przetwórcy szkła musieli być bardzo precyzyjni, aby osiągnąć dobrą jakość skomplikowanych laminatów, jednocześnie zmagając się z wydajnością.

 

Dzięki nowemu systemowi kontroli konwekcji obróbka tych produktów przypomina pracę ze standardowymi laminatami. W praktyce oznacza to, że przetwórcy szkła będą w stanie osiągnąć wyższą wydajność również w przypadku złożonych laminatów. 

 

Kalle Kaijanen


żródło: https://www.glastory.net/

 

2023 01 36 5

 

 2023 01 36 6

 (kliknij na zdjęcie aby je powiększyć)

 

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.