Firma ÍSPAN została założona w islandzkim mieście Kópavogur, które jest częścią obszaru metropolitalnego Reykjavík, najbardziej na północ wysuniętej stolicy Europy, położonej na zachodnim wybrzeżu Islandii. Od 1969 roku firma produkuje szyby zespolone dla klientów z całego kraju i uszlachetnia szkło płaskie, tworząc unikatowe wyroby.

 

2023 04 22 1

 

Przez całą swoją historię firma nigdy nie przestała się rozwijać. Założyciele ÍSPAN chętnie korzystali z najnowszych osiągnięć technologicznych, nawet gdy firma była małym warsztatem szklarskim. Firma ta była pierwszym klientem LiSEC poza kołem podbiegunowym.

 

W 1970 roku firma zakupiła od LiSEC system GFL do napełniania ramek dystansowych sitem molekularnym. Dzięki dużej szybkości tego procesu i jego niezawodności udało się zwiększyćwydajność pracy i jakość oferowanych produktów.

 

Firma ÍSPAN z powodzeniem przetrwała zmianę pokoleniową. Dzieci założyciela – Gvydmündur Grimsson oraz jego bracia i siostra – przejęli firmę i dalej ją rozwijali. W 2017 roku została ona wykupiona przez nowych właścicieli – rodzinę Ingibjörg Björnsdóttir. Obecnie firmą zarządzają Einar Thaur Hardarson i jego żona Eidür Kristin Aurnadouttir.

 

ÍSPAN zawsze pokładał najwyższe zaufanie w swoich pracownikach i stale inwestował w nowe technologie. Dzięki temu firma mogła mocno wpłynąć na islandzki rynek szkła izolacyjnego i z powodzeniem otworzyła nowe rynki dla swoich specjalnie opracowanych produktów stosowanych wewnątrz i na zewnątrz budynku.

 

2023 04 22 2

 


Fakty i liczby
Rozwój islandzkiego lidera jakości, który obecnie zatrudnia około 50 osób, podążał stromą trajektorią od 2017 roku. W ciągu ostatnich pięciu lat przychody wzrosły z około 4 milionów do ponad 9 milionów euro. Struktura sprzedaży firmy składa się w 50% z szyb zespolonych, a w pozostałych 50% z produktów szklanych do wystroju wnętrz i dekoracji na zewnątrz, co wskazujena duży potencjał dalszego wzrostu.

  

Firma ÍSPAN pracuje w systemie jednozmianowym i produkuje do 400 szyb zespolonych dziennie. Większość z nich to szyby podwójne (szyby jednokomorowe z dwiema taflami szkła) z aluminiowymi ramkami dystansowymi. Potencjalni klienci mogą obejrzeć różne wyroby ze szkła (produkty szklane) w firmowym salonie wystawowym.

 

2023 04 22 3

 

Zespół sprzedaży obsługuje dziennie ponad 100 zamówień dostosowanych do potrzeb klienta. Firma ÍSPAN oferuje swoim klientom szczególnie obszerną gamę produktów.

 

Dzięki szerokiej gamie surowców (ponad 70 rodzajów szkła) oraz rozbudowanej sieci partnerów firma oferuje wysokiej jakości rozwiązania: w tym przeszklenia do nowych i modernizowanych budynków, szklane ścianki działowe, inne przegrody i balustrady z różnymi mocowaniami punktowymi lub zaciskowymi, ścianki prysznicowe i okładziny kuchenne oraz specjalne rozwiązania oświetleniowe, takie jak lustra podświetlane diodami LED.

 

Ze względu na położenie Islandii – z dala od kontynentu europejskiego i wynikającą z tego konieczność bycia w pewnym stopniu samowystarczalnym – ÍSPAN osiągnął doskonałą reputację wysoko wykwalifikowanego, niezawodnego partnera.

 

– W nagłych przypadkach możemy zrealizować zamówienia klientów tego samego dnia, co buduje duże zaufanie i wzmacnia naszą markę – wyjaśnia Einar Þór Harðarson. Zespół konserwatorów ÍSPAN, wraz z zespołem serwisowym LiSEC i jego partnerem Per Mordt A/S, z Norwegii, zapewnia wysoką dostępność systemu, co ÍSPAN szczególnie ceni w swojej współpracy z LiSEC.

 

2023 04 22 4

 


Tajemnica sukcesu
– Szkło w arkuszach wysyłane jest z Niemiec w specjalnych 20-stopowych kontenerach. Zazwyczaj od złożenia zamówienia do jego otrzymania upływają zaledwie trzy tygodnie. Gps.prod. – najnowocześniejszy system ERP od LISEC – do nadzorowania zasobów przedsiębiorstwa, zawiera zintegrowaną bazę danych z informacjami o zamówieniach z ostatnich dziesięcioleci i umożliwia nam optymalizację zakupów, zagwarantowanie dostępności materiałów i skrócenie czasu dostaw – dodaje Einar Thaur Hardarson.

 

Różne rodzaje szkła płaskiego, zamawiane i dostarczane jako tafle o wymiarach 5,1 x 3,21 m lub jako tafle dzielone w skrzyniach, przechowywane są w kilku regałach szczelinowych. Do nich podłączony jest nowoczesny system wspomagający LiSEC, który dostarcza surowe tafle szklane do nowego systemu cięcia szkła GFB-60/33 z modułem do usuwania powłoki funkcyjnej przy krawędzi. Nowa w pełni automatyczna linia do produkcji szyb zespolonych z myjką VHW, prasą FPS do napełniania gazem i robotem VL-1N do nakładania uszczelnienia – produkuje do 400 jednostek na zmianę.

 

2023 04 22 5

 

Cały proces produkcji kontrolowany jest za pomocą gps.prod. Dane do odpowiednich systemów są dostarczane elektronicznie, a każdy etap procesu w produkcji jest przejrzysty i może być rejestrowany. Znaczna część przetwarzanych arkuszy szkła składa się obecnie ze szkła laminowanego.

 

Dlatego też cztery lata temu ÍSPAN zainwestował w nowoczesną maszynę do cięcia szkła laminowanego – z podstawowej serii LAM-37 firmy LiSEC. Ponadto zakupiono nową automatyczną wiertarkę do szkła topDRILL firmy Schraml, aby zapewnić rosnącej części produktów specjalnych odpowiednie rozwiązania w zakresie podparcia i mocowania. Dodatkowo do obróbki krawędzi wykorzystywana jest pozioma,

 

3-osiowa maszyna do szlifowania i polerowania oraz pionowa wielofunkcyjna maszyna do obróbki krawędzi. Natomiast do obróbki powierzchni ÍSPAN stosuje poziome laserowe urządzenia do dekorowania, szczególnie przydatne w przypadku designerskich luster z oświetleniem LED.

 

2023 04 22 6

 

– Interfejsy oprogramowania LiSEC do transferu danych ze wszystkich tych systemów ogromnie ułatwiają naszą pracę. Zastosowanie oprogramowania LiSEC znacznie zwiększyło elastyczność i wydajność naszej produkcji. Pozwoliło nam to niemal podwoić produkcję, mimo że nasza przestrzeń produkcyjna prawie się nie zmieniła, a jednocześnie mogliśmy zapewnić i utrzymać wysoką jakość – mówi Einar Þór Harðarson.

 

Oprócz nowoczesnego parku maszynowego i najwyższej klasy systemów oprogramowania, które zapewniają optymalne wykorzystanie złożonych urządzeń produkcyjnych, serwis i konserwacja/utrzymanie odgrywają również ważną rolę w wysokiej dostępności systemu.

 

Rutynowa konserwacja i serwis są wykonywane w ramach współpracy pomiędzy LiSEC i pracownikami ÍSPAN. W międzyczasie, gdy jest to konieczne, LiSEC zapewnia części zamienne i wsparcie serwisowe poprzez swojego silnego, niezawodnego partnera – Per Mordt A/S z Norwegii.

 

2023 04 22 7

 


Nowe ścieżki rozwoju
W Islandii, gdzie latem światło dzienne jest „dostępne” prawie przez całą dobę, a zimą panuje całkowita ciemność z wyjątkiem krótkiego czasu zmierzchu, od ponad sześciu lat ÍSPAN dostarcza unikalne rozwiązania oświetleniowe z wykorzystaniem luster w stylu skandynawskim. Dzięki tym produktom firma rozszerzyła swój asortyment, który uzupełnił ofertę firmy i wyróżniły ją na tle konkurencji.

 

– Nowe produkty i procesy wymagają najnowocześniejszych systemów sterowania i oprogramowania. W LiSEC zyskaliśmy innowacyjnego i kompetentnego partnera, który wspiera nas i rozwija się razem z nami – mówi Einar Thaur Hardarson.

 


Przyszłość i bezpieczeństwo
– Wyroby na rynek islandzki, w związku ze szczegółnym położeniem geograficznym kraju, muszą gwarantować bezpieczeństwo. Jakość i zaufanie naszych klientów są tym, co nas napędza, a w przyszłości chcemy się rozwijać i wzmacniać, zarówno we współpracy z LiSEC, jak i oczywiście w aktywnym kształtowaniu rynku – mówi Einar Þór Harðarson.

 

Udział w rynku produktów specjalnych i szkła bezpiecznego stale rośnie, co wymaga od ÍSPAN określenia przyszłego kierunku działania oraz procesów, które ułatwią dalszy wzrost i pozwolą utrzymać silną pozycję na rynku. Ponadto, ÍSPAN będzie w stanie zdobyć większy udział w rynku dzięki swojej doskonałej lokalizacji i wyposażeniu.

 


Sukces biznesowy dzięki zintegrowanym rozwiązaniom
W wewnętrznym rozwoju technologicznym ÍSPAN przywiązuje szczególną wagę do rozwiązań, w których sprzęt i oprogramowanie są zintegrowane. Synergia maszyny i oprogramowania jest szczególnie ważna dla optymalnego i efektywnego wykorzystania dostępnych zasobów.

 

Kolejnym ważnym czynnikiem jest prosta, intuicyjna obsługa rozwiązań programistycznych, ponieważ tylko oprogramowanie, które użytkownicy mogą łatwo I intuicyjnie obsługiwać, przynosi odpowiednie rezultaty.

 

– Dzięki rozwiązaniom LiSEC „all in one” zajęliśmy pierwsze miejsce w islandzkim przemyśle obróbki szkła płaskiego – mówi z entuzjazmem Einar Þór Harðarson. Claudia Guschlbauer
LISEC

 

2023 04 22 8

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.