Zimą tęsknimy za słońcem, ale latem jego nadmiar, a zwłaszcza przebywanie w mocno nagrzanych wnętrzach, mogą być bardzo męczące. Coraz częściej pojawiające się wielodniowe upały sprawiają, że szukamy rozwiązań pozwalających na ochłodzenie domu. Pokazujemy, jak zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach i zwiększyć swój komfort.

 

Praca i odpoczynek w nadmiernie nagrzanym domu to nic przyjemnego. Zwłaszcza w pomieszczeniach zlokalizowanych od południa, zachodu i na poddaszu, gdzie słońce mocno operuje przez znaczną część dnia, może panować temperatura znacznie przewyższająca 22°C, którą uznaje się za optymalną w mieszkaniu. Jak temu zaradzić i uniknąć koszmaru upalnego lata?

 

20230707poid FAKRO-ochrona domu przed sloncem-markiza-AMZ Solar FTP-V 2020

 


Czas na osłony okienne
Jedną z przyczyn nadmiernego nagrzewania się wnętrz jest niedostateczna izolacja ścian zewnętrznych i dachu, a także brak skutecznego zabezpieczenia okien przed słońcem. W przypadku nowych budynków można od razu na etapie projektu i budowy dostosować je do aktualnych wyzwań. W już użytkowanym domu przeprowadzenie kompleksowej termoizolacji ścian i dachu jest bardziej wymagającym zadaniem.

 

Skutecznym i stosunkowo prostym rozwiązaniem do zastosowania w nowym oraz starszym budynku jest zabezpieczenie okien, tak żeby można było kontrolować dopływ promieniowania słonecznego. Jak to zrobić? Wykorzystać osłony okienne. Nawet najgrubsze zasłony nie zdadzą jednak w pełni egzaminu – zaciemniają pomieszczenia, ale nie zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu. Najbardziej skuteczne jest zabezpieczenie od zewnątrz, np. w postaci markiz, żaluzji lub rolet fasadowych, które absorbują promieniowanie słoneczne już przed szybą. Ich pracą można sterować ręcznie lub za pomocą aplikacji na smartfona. Tego typu nowoczesne osłony są trwałe, estetyczne i odporne na działanie czynników atmosferycznych.

 

20230707poid FAKRO-oslony okienne-markiza VMZ Solar 2023 02 Miruc

 


Rolety, żaluzje czy markizy?
Zewnętrzne osłony okienne chronią głównie przed przegrzaniem się pomieszczeń latem i ich wychładzaniem się zimą, ale nie tylko. Zapewniają też prywatność, zwiększają bezpieczeństwo antywłamaniowe i poprawiają akustykę, a markizy mogą spełniać również rolę moskitiery. To, jakie konkretnie rozwiązanie wybrać zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Możemy też postawić na kilka różnych wyrobów w zależności od usytuowania okien. Decyzję najlepiej podjąć już na etapie budowy domu lub przed wymianą stolarki okiennej. Osłony zamontujemy też na już użytkowanych oknach.

 

Podstawową zaletą rolet zewnętrznych są ich właściwości termoizolacyjne, co docenimy zwłaszcza zimą. Pomiędzy opuszczoną roletą a oknem tworzy się wolna przestrzeń, tzw. poduszka powietrzna, która zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Właściwości izolacyjne rolet są bardzo przydatne również latem. Przewagą żaluzji fasadowych nad roletami zewnętrznymi jest natomiast możliwość kontrolowania i regulowania ilości światła słonecznego wpuszczanego do wnętrza. Jest to możliwe dzięki ustawieniu pod odpowiednim kątem lameli. Ponadto żaluzje fasadowe wyróżniają się swoim walorem estetycznym – delikatne lamele stanowią nie tylko ochronę przed słońcem, ale przede wszystkim są elementem tworzącym wizerunek domu.

 

20230707poid KRISPOL-oslony okienne-zaluzje fasadowe-ochrona przed sloncem

 

Funkcjonalne markizy można natomiast wykorzystać w oknach pionowych i dachowych, na poddaszu. Zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem, promieniowaniem UV i prywatność, a jednocześnie umożliwiają dopływ naturalnego światła oraz widoczność na zewnątrz. Są łatwe i szybkie w montażu, bardzo dobrze wpisują się też w wygląd elewacji budynku, podkreślając jej estetykę.

 


Dobrze zmontowana inwestycja
Przyjemnie chłodny latem i ciepły zimą dom zyskamy także dzięki zastosowaniu drzwi zewnętrznych wyposażonych w wysokiej jakości izolację termiczną i dobre uszczelnienie. Zimą takie drzwi skutecznie zabezpieczą budynek przed stratami ciepła, a podczas upałów zapobiegną nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń.

 

20230707poid PORTA-drzwi zewnetrzne-PORTA THERMO

 

Zarówno osłony okienne, jak i drzwi zewnętrzne powinny być prawidłowo zamontowane. Dzięki temu będą dobrze spełniać wszystkie swoje funkcje. Ważne jest tu przede wszystkim dopasowanie wymiarów produktu do rozmiarów otworu montażowego, jego pewne zamocowanie mechaniczne, uszczelnienie (w przypadku drzwi) oraz estetyczne wykończenie. Dobry montaż to zwieńczenie inwestycji w poprawę naszego komfortu i ograniczenie kosztów eksploatacji budynku – korzystając z funkcjonalnych osłon nie musimy używać klimatyzacji.

 

20230707poid PORTA-drzwi zewnetrzne-THERMO M2 dabWoodecTurner antabaOkraglaCzarny

 


***
Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ– Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii

 

Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy

 

Patroni medialni: Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Aluminium”, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl

 

20230707poid PROLINE-15175-laser krzyzowy-klamra zaciskowa


Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com
Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/

 

20230707poid PROLINE-laser krzyzowy 15m-prace montazowe

 

 

***
Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”:
Markizy FAKRO do okien dachowych:
Markizy FAKRO do okien dachowych oraz fasadowych stanowią idealne rozwiązanie jako ochrona przed nadmiernym ciepłem słonecznym. Skutecznie absorbują promienie słoneczne już przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz, przez co temperatura w pomieszczeniu jest niższa nawet o 10°C. Markizy umożliwiają napływ światła i nie ograniczają widoku na zewnątrz.
Żaluzje fasadowe ZS C80 marki KRISPOL:
Żaluzje efektywnie chronią przed promieniami słonecznymi, a tym samym nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń. Przewagą tego rozwiązania jest możliwość swobodnego regulowania ilości wpadającego do wnętrza światła - wszystko dzięki zmianie kąta ustawienia lameli. Aluminiowe lamele żaluzji ZS C80 w przekroju poprzecznym mają kształt litery C o szerokości 80 mm i są pokryte powłoką lakierniczą wysokiej odporności na warunki atmosferyczne.
www.krispol.pl
Drzwi zewnętrzne PORTA THERMO:
Dom ciepły zimą i przyjemnie chłodny latem? Jakie kupić drzwi, by taki efekt osiągnąć? Drzwi PORTA THERMO dzięki kompleksowemu szczelnemu, trójwarstwowemu montażowi zapewnią latem idealną cyrkulację powietrza, a zimą obniżą Twoje rachunki. A jeśli montaż wykona Autoryzowana Grupa Montażowa PORTA, zyskasz 20 lat gwarancji szczelności TYTAN WINS.
Laser krzyżowy 15m od Proline:
Nowoczesne i praktyczne rozwiązanie przy wszelkiego typu pracach wykończeniowych i montażowych, wymagających precyzji i pewności pomiaru. Sporo ułatwia możliwość zamontowania urządzenia na statywie z gwintem 1/4". Choć stosowanie lasera ogranicza się raczej do wnętrz budynków, to może on służyć do pomiarów przy każdym montażu – niezależnie od rodzaju instalacji czy stolarki. Łatwy w obsłudze i niezawodny system blokady lasera krzyżowego umożliwia wyznaczanie linii skośnych.
Dokładność: 0,5 mm/m
Moc lasera: 1 mW
Długość fali: 635 nm
Zasięg pracy lasera krzyżowego: 15 m
Zakres automatycznego wyrównania 4° (±1°) - samopoziomowanie
Zasilanie 2 x 1.5 V (typ AA)


Za kontakty z mediami odpowiada:
Melania Wojas
Tel. (22) 781 40 51
Tel. kom. 537 336 447
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.