Produkcja szyb zespolonych (IG insulating glass) przechodzi radykalną transformację. Szkło zespolone staje się coraz większe, a zapotrzebowanie na potrójne szyby zespolone stale rośnie, więc potrzeba stosowania automatycznego nakładania ramek dystansowych jest bardzo wysoka. Na szczęście mamy już gotowe rozwiązanie.

 

2024 02 36 1

 

Główne trendy na rynku produkcji szyb zespolonych są jasne i nie zaskakują. Przemysł oczekuje zwiększonego zrównoważonego rozwoju, automatyzacji, jakości i elastyczności. W szczególności istnieje pilna potrzeba zwiększenia efektywności energetycznej produkcji, zminimalizowania ilości odpadów i zwiększenia wydajności.

 

Dodatkowo istotne jest zapewnienie wysokiej jakości i trwałości izolacji przy optymalnej efektywności energetycznej produktu końcowego, przy jednoczesnym osiągnięciu maksymalnej elastyczności w wytwarzaniu różnorodnych produktów i geometrii.

 

Konwencjonalne systemy produkcji szyb zespolonych – z ramkami dystansowymi sztywnymi lub elastycznymi – po prostu nie są w stanie tego wszystkiego zapewnić. Jednakże technologia termoplastycznych ramek dystansowych (TPS® Thermo Plastic Spacer) jest odpowiedzią na te wyzwania.

 

2024 02 36 1

 


Technologia produkcji Lean IG
TPS® to rozwiązanie spełniające wszystkie palące wymagania współczesnego świata, mimo że zostało opracowane około 30 lat temu.

 

W przeciwieństwie do innych metod, w przypadku TPS® materiał dystansowy jest wytłaczany z bębna bezpośrednio na taflę szklaną za pomocą w pełni automatycznego aplikatora, tworząc gęstą, jednorodną i nakładaną w sposób ciągły masę. W produkcji wykorzystywana jest tylko potrzebna ilość materiału.

 

Natychmiast minimalizuje to złożoność sprzętu do przetwarzania, ponieważ do produkcji dowolnej szyby zespolonej potrzebna  jest tylko jedna linia produkcyjna. Całkowicie eliminuje to potrzebę odrębnych etapów produkcji, takich jak cięcie, gięcie, łączenie ramek dystansowych oraz napełnianie ich sitem molekularnym i powlekanie butylem. Dodatkowo wcześniejsza produkcja ramki dystansowej, jej logistyka i magazynowanie nie są już konieczne.

 

A dzięki uproszczonej, nieprzerwanej (pozbawionej zakłóceń) pracy i wysokiemu poziomowi automatyzacji do obsługi procesu potrzeba znacznie mniej siły roboczej. W rezultacie koszty produkcji szyb zespolonych mogą zostać drastycznie obniżone. Co więcej, aplikacja TPS® jest bardzo ekologiczna. Ramka TPS nie pozostawia żadnych odpadów.

 

2024 02 36 1

 


Dlaczego warto wybrać szyby zespolone z TPS®?
Dla użytkowników końcowych zalety szyb zespolonych TPS® są nie mniej cenne.

 

Otrzymują oni:
- zminimalizowane straty energii, dzięki niskiej przewodności i najwyższej gazoszczelności,
- znacznie zmniejszone zagrożenie kondensacją pary wodnej i wyższy komfort,
- brak irytujących odbić charakterystycznych dla metalowych ramek dystansowych; kolor ramki dopasowany do koloru ramy okna,
- najwyższą jakość szyb zespolonych z niemal nieograniczoną trwałością,
- minimalne tolerancje grubości.

 


Wymagania procesowe dla aplikacji TPS

Skuteczne zastosowanie TPS® wiąże się jednak z określonymi wymaganiami produkcyjnymi.

Są to:
- oczyszczone tafle szklane,
- temperatura otoczenia: 15-35°C,
- maksymalna wilgotność względna powietrza: 75%,
- materiał: certyfikowane materiały TPS,
- zakres temperatur termoplastycznej ramki dystansowej: 110-140°C (w zależności od materiału),
- system dozowania: technologia pompy zębatej,
- prędkość aplikacji: do 30 m/min,
- szerokość ramki dystansowej: 1-20 mm,
- wysokość ramki dystansowej: 5,8 mm / 6,8 mm (do produkcji szyb zespolonych).

 

Technologia TPS® rewolucjonizuje produkcję szyb zespolonych. Jej zdolność do spełniania nowoczesnych wymagań rynkowych przy jednoczesnej poprawie wydajności i zrównoważonego rozwoju sprawia, że jest to zaawansowane i wysokowydajne rozwiązanie w szybach zespolonych.

 

Aby dowiedzieć się więcej o technologii stojącej za TPS®, poniższa prezentacja stanowi doskonały przegląd tego wyjątkowego podejścia do produkcji szyb zespolonych.źródło: https://www.glastory.net/


Uwe Risle,
 Director, Product Management, Glaston Germany GmbH

 

 2024 02 36 1

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.