Standaryzacja interfejsów maszyn dla przemysłu szklarskiego |
Data dodania: 30.09.20 |
Internet rzeczy (Internet of things – IoT) wymaga zorganizowanej komunikacji między urządzeniami. Dodawanie maszyn do środowiska przemysłowego (linii produkcyjnej) wymaga obecnie indywidualnych interfejsów, a wysiłki ich zintegrowania wymykają się spod kontroli. Jedynym wyjściem jest standaryzacja i normalizacja. Standaryzacja wymaga akceptacji wszystkich zainteresowanych stron i prawdopodobnie zakończy się niepowodzeniem, jeśli zostanie wprowadzona na rynek z zewnątrz.
Fot. 1. Aktualna sytuacja w firmach zajmujących się obróbką szkła
Dlatego stowarzyszenie producentów maszyn VDMA (Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau) powołało wspólny zespół zajmujący się standaryzacją interfejsów dla maszyn używanych w przemyśle szklarskim. W momencie powstania zespół ten składał się wyłącznie z firm niemieckojęzycznych.
Producenci maszyn, firmy z branży „patrzące w przyszłość” i dostawcy oprogramowania współpracują, aby zdefiniować zasady komunikacji między poszczególnymi maszynami, a także między maszynami a systemami oprogramowania do nadzoru nad produkcją w przedsiębiorstwie: MES Manufacturing Execution System (System Zarządzania Produkcją), ERP Enterprise Resource Planning (Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa), itp.
(kliknij na zdjecie aby je powiekszyć) Fot. 2. Przykład opracowania modelu informacyjnego
Jako punkt wyjścia do badań wybrano obszar cięcia szkła typu float, ponieważ w większości przypadków służy on jako początek dalszej obróbki tego surowca. Analiza opierała się głównie na dwóch zastosowaniach: „Podłącz i wyprodukuj” oraz „Monitorowanie stanu”.
W wizualizacjach zbudowanych na wzór „map myśli” wykorzystano podejście polegające na zebraniu wszystkich informacji niezbędnych do integracji maszyny i jej parametrów w celu odzwierciedlenia w systemach wyższego poziomu. Przedstawione zostaną niektóre z dotychczas osiągniętych definicji. Początkowo nie preferowano żadnego języka ani protokołu, z naciskiem na zrozumiałość modelu informacyjnego.
Na początku 2019 roku zdecydowano się jednak na kontynuację wdrażania modelu informacyjnego we współpracy z OPC-UA (Open Platform Communications Unified Architecture – Otwarta Platforma Komunikacyjna Ujednolicona Architektura). Logicznym wnioskiem było utworzenie Wspólnej Grupy Roboczej Fundacji OPC pracującej na rzecz Przemysłu Szklarskiego pod nazwą „Inicjatywa Przemysłu Szklarskiego”. Jednak nie ogranicza się ona tylko do przemysłu szkła płaskiego; w ramach tego zaplecza uwzględnione zostaną również inne zadania przemysłu szklarskiego.
(kliknij na zdjecie aby je powiekszyć) Fot. 3. Integracja OPC CS z programem Przemysł 4.0
W artykule pokazano kilka przykładów prac wykonanych w ciągu ostatniego roku, aby zilustrować, jak informacje pochodzące z maszyn zostaną w przyszłości zintegrowane z systemami sterowania produkcją w hali produkcyjnej.
Gesine Bergmann dr. Klaus Mühlhans
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne |