Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 10 okladka

Świat Szkła 10/2022

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 banner konferencja 2022 11c2

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Antysmogowa wentylacja okienna
Data dodania: 24.02.19

Zimą prawie 90% czasu spędzamy w budynkach, dlatego tak ważna jest jakość powietrza, którym w nich oddychamy.

 

Mikrowentylacja i otwieranie okien to najczęściej stosowane sposoby na wietrzenie pomieszczeń, jednak nie są zalecane podczas smogu.

 

Kontaktu ze szkodliwymi substancjami można uniknąć, stosując okna z automatycznym system wentylacji i oczyszczania powietrza.

 


Badania przeprowadzone przez specjalistów
i naukowców z Krakowa wykazały, że problem zanieczyszczenia pyłem smogowym dotyczy także wnętrz budynków, a jego poziom jest tylko o połowę niższy niż na zewnątrz.

 

Biorąc pod uwagę, że w wielu polskich miejscowościach dochodzi do kilkukrotnego przekroczenia limitów stężeń, jest to także poziom niebezpieczny dla zdrowia, szczególnie dzieci i osób starszych.

 

Trujące substancje przenikają do pomieszczeń przez nieszczelne okna lub nawiewniki, jednak wymiana powietrza jest konieczna, a jej ewentualny brak może mieć także bardzo negatywne skutki.

 

Najskuteczniejszym rozwiązaniem problemu są innowacyjne systemy wentylacji, w której okno pełni jednocześnie rolę filtra antysmogowego wyłapującego szkodliwe pyły zanim znajdą się w otaczającym nas powietrzu.

 

20190222schueco VentoLife wnetrze

Okno z automatycznym systemem wentylacji  i oczyszczania powietrza Schüco VentoLife Fot. Schüco

 

Okno z filtracją powietrza
Groźne dla zdrowia pyły PM 2,5 i PM 10 dostają się do pomieszczeń drogą naturalnej wentylacji, a ich stężenie jest zależne od warunków zewnętrznych i efektywności wymiany powietrza.

 

Ten sam mechanizm pozwala jednak także odprowadzić z budynku nadmiar pary wodnej, dwutlenku węgla, nieprzyjemnych zapachów czy szkodliwych lotnych związków organicznych.

 

Sposobem na efektywne dostarczanie do pomieszczeń powietrza bez zanieczyszczeń smogowych jest zastosowanie systemu wentylacji i filtracji Schüco VentoLife w postaci wąskiej kasety integrowanej z energooszczędnymi oknami aluminiowymi Schüco AWS.

 

Za pomocą czujników monitoruje on warunki panujące w pomieszczeniu, a w razie potrzeby odprowadza zużyte powietrze i jednocześnie filtruje strumień napływający z zewnątrz.

 

Wielowarstwowy filtr wyłapuje ponad 99,5% zanieczyszczeń włącznie z bardzo małymi cząsteczkami o rozmiarze nawet 1 mikrometra. Jedno urządzenie zapewnia wymianę powietrza na poziomie 60 m3/h, czyli więcej niż zawarto w wymaganiach prawnych.

 

Rozwiązanie może pracować w dwóch trybach: otwartym i zamkniętym. W razie bardzo dużego zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego zamyka jego dopływ i na bieżąco oczyszcza zużyte powietrze wewnętrzne.

 

O trybie pracy informuje dyskretny wyświetlacz LED.

 

20190222schueco ventolife przekroj okna

Rozwiązanie jest integrowane z oknem, dlatego nie zabiera miejsca jak tradycyjne stojące oczyszczacze Fot. Schüco

 

Antysmogowy system okienny VentoLife sprawdzi się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych.

 

Ze względu na swoje kompaktowe wymiary i sposób montażu pozwala nie tylko zaoszczędzić cenne miejsce, lecz także elastycznie dostosowuje się do indywidualnych potrzeb, np. wysokości i kolorystyki okna.

 

W zależności od zamysłu projektowego czy wymogów estetycznych rozwiązanie może być integrowane z ramą okienną w pionie lub w poziomie.

 

Możliwości dopasowania poszerza opcja zlicowania kasety od wewnątrz lub od zewnątrz. Zalety produktu zostały potwierdzone certyfikatem TÜV i wyróżnione nagrodami, jak Red Dot:

 

Product Design Award 2017 oraz German Design Award 2018.

 

Więcej informacji: www.schueco.pl

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także