Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Okno jako indywidualny akcent architektoniczny
Data dodania: 08.07.19

Stolarka okienna nie tylko zdobi elewację, ale także w znaczącym stopniu decyduje o charakterze wnętrza. Jej kolor i forma mogą w niektórych przypadkach całkowicie odmienić bryłę budynku i klimat pomieszczeń. Producenci okien z PVC-U dają dziś do wyboru bardzo bogatą paletę kolorów, oklein a nawet nowoczesnych nakładek, co pozwala uzyskać niepowtarzalny efekt architektoniczny.

 

20190617SCH2

 

Okna już od wieków były traktowane jako główna ozdoba elewacji, ale też miały nawiązywać do wyposażenia pomieszczeń. Drewniane, często bogato frezowane ramy mogły uzyskiwać całą gamę kolorów – od zielonego i czerwonego w okresie średniowiecza i renesansu, poprzez popielaty i szaro-srebrny w czasach klasycyzmu, aż po brązy i czernie w wieku XIX. W erze modernizmu natomiast okna były już najczęściej białe. Ta tendencja trwała jeszcze do niedawna i mogło się wydawać, że utrwaliło się to już na stałe. Nowoczesna architektura zmierza jednak na powrót do wyrazistych akcentów okiennych, które odzwierciedlają gust właścicieli domu. Współczesne technologie produkcji okien z PVC-U dają bardzo szerokie pole do eksperymentu z ich wyglądem, od odcieni naturalnych, poprzez efektowne tekstury, aż po mieniące pod wpływem światła metaliczne odcienie.

 

Spójny efekt estetyczny

Przez długi czas w stolarce z PVC-U królowała biel, jednak dziś inwestorzy znacznie chętniej decydują się na ramy okienne w odcieniach szarości czy ciepłej tonacji naturalnego drewna. Producenci stosują wiele różnych technik, które pozwalają nadać oknom oryginalny odcień. Spośród nich najczęstsze zastosowanie znajduje okleinowanie i barwienie profilu w masie. Choć są to dwa oddzielne procesy, warto dobierać kolor profilu do wyglądu okleiny.

 

20190617SCH

 

- W naszym systemie okiennym Schüco LivIng oprócz śnieżnej bieli oferujemy profile w dwóch modnych wersjach kolorystycznych: antracytowej i karmelowej. Zróżnicowanie to ma na celu nie tylko umożliwienie lepszego dopasowania stolarki do elewacji czy dachu, lecz także uwypuklenie odcienia zewnętrznej okleiny i uzyskanie spójnego efektu estetycznego również po otwarciu okna. Można również zastosować inną okleinę po wewnętrznej stronie ram, jeśli chcemy dopasować wygląd okna do charakteru wnętrza – opowiada Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. Marketingu i Produktu w firmie Schüco International Polska.

 

Antracytowy profil stanowi doskonałą bazę pod okleiny w ciemnych, nasyconych kolorach, zaś karmelowy – podkreśli głębię kolorystyczną oklein w kolorze drewna egzotycznego, jak meranti czy siena. Ciekawe efekty optyczne można uzyskać również dobierając profile o różnych konturach, np. w systemach Schüco jest to prosta linia Classic lub lekko wypukła wersja Rondo, w której ramy skrzydła są wizualnie smuklejsze.

 

Naturalne akcenty czy loftowa elegancja?

Okna w odcieniu drewna zdominowały architekturę domów o wyglądzie tradycyjnym i nawiązującym do natury. Stanowią efektowną dekorację elewacji i wnętrza zwłaszcza wtedy, gdy występują w dużych wymiarach. Od zewnątrz taka stolarka posiada solidny wygląd tradycyjnego okna drewnianego, natomiast we wnętrzu odgrywa funkcję wielkoformatowego obrazu, na którym można podziwiać naturę. Atrakcyjną alternatywą dla architektury rustykalnej i skandynawskiej są ramy o wyglądzie drewna malowanego na jasne kolory, które imponują ciekawymi teksturami słoi i sęków. Od niedawna bardzo modne stały się okna w odcieniach szarości, które nawiązują do trendów industrialnych i loftowych we wnętrzach. Nie oznacza to jednak odwrotu od natury – okna w szarej lub nawet metalicznej kolorystyce są zestawiane na zasadzie kontrastu z elementami drewna na elewacji.

 

20190617SCH1

 

- Widoczna jest przy tym tendencja do zmniejszania widocznej szerokości ram okiennych, co pozwala na jeszcze lepsze doświetlenie wnętrz. Rezygnuje się także ze stosowania szprosów na rzecz zwiększenia powierzchni szklenia. Ta sama prawidłowość dotyczy drzwi podnoszono-przesuwnych, które zyskują bardziej filigranową konstrukcję. Dobrym przykładem może być choćby nasz system LivIngSlide. Wyjątkowo efektownie prezentuje się w szarych odcieniach z palety metalicznych powłok AutomotiveFinish z lśniącymi drobinami. Optycznie wysmuklają one profile i nadają stolarce bardzo intrygujący wygląd, który zmienia się w zależności od pory dnia – podkreśla Andrzej Polijaniuk.

 

Kolejną ciekawą opcją dla osób poszukujących loftowych akcentów mogą być także nakładki aluminiowe na profile okienne z PVC-U. Podnoszą trwałość stolarki, ale przede wszystkim dają niemal nieograniczone możliwości kształtowania indywidualnego wyglądu okna. Ich powierzchnie mogą być lakierowane proszkowo na kolory RAL lub anodowane, uzyskując oryginalny wygląd. Firma Schüco daje dodatkowo do wyboru profile TopAlu w dwóch podstawowych wersjach konturu: Rondo i Classic oraz w nowych trzech designerskich wersjach Vision, Viva i Pure, co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie wyglądu ram okiennych do stylu architektonicznego budynku.

 

Więcej informacji : www.schueco.pl

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik