Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 07 okladka

Świat Szkła 07-08/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Jak wybrać okna na rok 2021?
Data dodania: 27.10.19

Już za dwa lata w Polsce mają powstawać tylko wysoko energooszczędne budynki. Jednym z kryteriów, jakie należy spełnić by uzyskać taki standard, jest dobór odpowiedniej stolarki okiennej, która odpowiada podwyższonym kryteriom izolacyjności cieplnej.

 

20191010schu

 

Wraz z wejściem w życie warunków technicznych na 2021 rok, powstanie prawny obowiązek wznoszenia budynków o minimalnym zapotrzebowaniu na energię potrzebną do ogrzewania i wentylacji, na poziomie zaledwie 70 kWh/m2. Podstawą do uzyskania takiego standardu jest zaprojektowanie ciepłej powłoki budynku, której nieodłącznym elementem są okna o wysokiej izolacyjności cieplnej zbliżonej niemal do wymagań obowiązujących w budownictwie pasywnym.

 

 

Wybierając stolarkę, należy przede wszystkim zwrócić szczególną uwagę na trwałość i innowacyjność zastosowanych w nich rozwiązań konstrukcyjnych. Pozwoli to zagwarantować długookresową energooszczędność i trwałość wartości inwestycji na przyszłe lata.

 

 

Nie tylko oszczędność energii

Warunki techniczne, jakie zaczną obowiązywać już za niecałe dwa lata, wprowadzają obowiązek stosowania w budynkach nowych i modernizowanych znacznie cieplejszych okien o współczynniku przenikania ciepła Uw nieprzekraczającym 0,9 W/m2K. Warto zwrócić uwagę, że kryterium to zostało zbliżone do warunku obowiązującego w standardzie domów pasywnych, gdzie wartość Uw dla stolarki wynosi nie więcej niż 0,8 W/m2K.

 

Dla porównania obecnie wymagany przez prawo parametr to 1,1 W/m2K. Producenci energooszczędnych okien podkreślają jednak, że już od jakiegoś czasu inwestorzy wybierają stolarkę o lepszych właściwościach, niż przewidują warunki techniczne.

 

20191010schu1

Przekrój przez okno Schüco LivIng Alu Inside w standardzie domów pasywnych Fot. Schüco

 

- Wybór cieplejszych okien wynika między innymi z racjonalnej kalkulacji ekonomicznej. Biorąc pod uwagę rosnące koszty energii, taka inwestycja spłaca się z czasem, oczywiście pod warunkiem, że stolarka zachowa na długo swoje właściwości termiczne.

 

Dlatego w naszych energooszczędnych oknach z PVC-U stosujemy rozwiązania, które pozwalają zapewnić wysoką trwałość parametrów – podkreśla Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. Produktu i Marketingu w firmie Schüco International Polska.

 

Na przykład w siedmiokomorowych oknach Schüco LivIng zastosowano uszczelnienia z termozgrzewalnego EPDM, które długo zachowują swoją elastyczność. Rozwiązanie z dodatkowym środkowym uszczelnieniem może osiągać nawet standard pasywny o współczynniku Uw ≤ 0,8 W/m2K i 4 klasie przepuszczalności powietrza.

 

Dzięki zwiększonej głębokości zabudowy i możliwości zastosowania specjalnych szyb, mogą dodatkowo zapewnić wysoką izolacyjność akustyczną aż do 47 dB. Interesującą propozycją dla budownictwa niskoenergetycznego i pasywnego jest również okno Schüco LivIng Alu Inside z certyfikatem Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt.

 

Zamiast stalowych wzmocnień zastosowano w nim wąskie, aluminiowe płaskowniki, które są trwale łączone z tworzywowym profilem w procesie jego wytłaczania, co pozwala zredukować mostki termiczne. Powierzchnie aluminiowych wzmocnień odbijają nawet do 90% energii cieplnej, obniżając straty energii do minimum.

 

Wszystkie energooszczędne okna Schüco z PVC-U mogą być dodatkowo fabrycznie integrowane z estetycznymi balustradami. W ten sposób można harmonijnie połączyć energooszczędność z designem i ochroną przed wypadnięciem, która jest wymogiem w przypadku stosowania tak modnych obecnie portfenetrów.

 

Duże drzwi tarasowe – ciepłe i szczelne

Duże drzwi przesuwne są bardzo modnym akcentem nowoczesnej architektury. Wybierając je, inwestorzy często jednak zastanawiają się, jakiemu standardowi termoizolacyjności powinny odpowiadać – drzwi wejściowych czy okien? Specjaliści podpowiadają, że drzwi tarasowe, jako przegroda przeszklona, powinny być traktowane tak samo jak okno, bez względu na sposób otwierania.

 

20191010schu2

Drzwi podnoszono-przesuwne z PVC-U Schüco LivIngSlide posiadają atrakcyjny, smukły wygląd Fot. Schüco

 

 

Obecnie na rynku można znaleźć drzwi przesuwne z PVC-U o współczynniku Uw nieprzekraczającym 0,9 W/m2K, jednak problemem w przypadku tego typu stolarki może być szczelność. Doświadczeni producenci stosują rozwiązania, które pozwalają ją zagwarantować.

 

W energooszczędnych drzwiach podnoszono-przesuwnych Schüco LivIngSlide optymalną ochronę zapewnia fabrycznie wprowadzone w profil, zgrzewalne uszczelnienie z EPDM, które zachowuje elastyczność także w newralgicznym obszarze naroży wewnętrznych.

 

Zastosowane pomiędzy skrzydłem i ramą ościeżnicy obwodowe uszczelnienie zapobiega kondensacji wody i powstawaniu przeciągów. Tak zaprojektowane drzwi ze standardową szybą Ug=0,6 W/m2K mogą osiągać współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,8 W/m2K, czyli lepszy od tego, jaki ma obowiązywać od roku 2021.

 

Doskonała ochrona cieplna idzie w tym przypadku w parze ze smukłym wyglądem i dużymi wymiarami skrzydeł, które mogą osiągać maksymalnie do 6,5 m szerokości i 2,8 m wysokości. Dzięki temu stolarka zapewnia doskonały widok i bardzo dobre doświetlenie pomieszczeń.

 

Innowacyjna koncepcja okuć gwarantuje łatwą i lekką obsługę skrzydeł o wadze nawet do 400 kg. Niewielka głębokość zabudowy 194 mm sprawia, że drzwi mogą być stosowane nie tylko w budynkach nowych, lecz także poddawanych modernizacji.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

 

Schüco International Polska

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik