Inteligentne centra obróbcze potrafią rozpoznawać i zapamiętywać grubość szkła i wysyłać sygnały do magazynka narzędzi, gdzie dobierany jest odpowiedni frez czy wiertło. W pionowym centrum Vertmax wszystko to dzieje się dzięki bardzo wydajnym procesorom, które – poprzez autorskie oprogramowanie bSolid typu CAD/CAM – w ciągu kilku sekund przetwarzają dane na użyteczne informacje i zadania dla maszyny. Dane te są zapisywane w pamięci maszyny, która niczym pilny uczeń podczas kolejnych zadań wykorzystuje zdobytą już wiedzę. 

 

 

 2018 06 50 1

 

 

Centrum obróbcze Vertmax to innowacyjne, sterowane numerycznie pionowe centrum od obróbki szkła. Model dostępny jest w ofercie firmy INTERMAC, którą w Polsce reprezentuje MEKANIKA.

 

Vertmax wyposażony jest w dwa wrzeciona osadzone na ruchomych głowicach. Do jego głównych zadań należy wiercenie otworów, nawiercanie i frezowanie.

 

– Ponadto ma również opcję szlifowania oraz polerowania – wbudowana szlifierka krawędziowa jest bardzo precyzyjna i tnie co do milimetra – dodaje Paweł Szczepanik z firmy MEKANIKA. – W jednej maszynie zawarte są funkcje szlifowania i frezowania, a na ogół do tych zadań wymagane są dwa oddzielne urządzenia.

 

 

(...)

Możliwość wykonania tych najbardziej pożądanych zadań obróbczych na jednej maszynie, bez konieczności straty czasu i ryzyka uszkodzenia płyty podczas transportu na kolejne gniazdo produkcyjne, to niewątpliwa zaleta i znaczna optymalizacja kosztów produkcji, ograniczenie czasu wykonania zadania do minimum i to bez najmniejszego kompromisu w zakresie jakości.

 

 

2018 06 50 2

 

 

Potwierdza to także Jerzy Kaźmierski z firmy INHATEX, która od kilku lat centrum pionowe Vertmax ma w swoim parku maszynowym.

 

– Vertmax zastępuje wiertarkę, frezarkę i zatępiarkę – potwierdza Jerzy Kaźmierski – Właściwie są to trzy maszyny ukryte w jedne obudowie. Dzięki temu, że jest to maszyna pionowa, już nie jesteśmy zmuszani do używania wiertarki poziomej i kładzenia szyby na stół rolkowy. Jest to duże ułatwienie, bo wcześniej przy kładzeniu tafli na stół tafli mogła ona upaść, nadkruszyć się czy porysować. Na Vertmax wszystko jest robione jednym ciągu ale, co najważniejsze, jednym chwytem – szkło podczas przekładania się nie rysuje.

 

 

 2018 06 51 1

 

 

Szybkość działania i przezbrajania wrzecion z użyciem narzędzi umieszczonych w pojemnym magazynku to opatentowany system INTERMAC, dający producentowi przewagę nad innymi, konkurencyjnymi rozwiązaniami. Uchwyt mocujący typu ISO40 z samoblokowaniem to gwarancja bardzo dokładnej obróbki i doskonałej współpracy wierteł i frezów z systemem sterowania numerycznego.

 

– Zakup Vertmax otworzył przed naszą firmą nowe możliwości, zwiększając wydajność i szybkość realizacji nawet dużych zamówień – mówi Jerzy Kaźmierski.

 

Wcześniej w zakładzie INHATEX pracowało tylko jedno poziome centrum obróbcze.

 

– Zawsze było ono obciążone zadaniami, zajmowało sporo miejsca i mieliśmy problem z realizacją większej ilości zamówień – wspomina Jerzy Kaźmierski. – Od kiedy mamy centrum pionowe, zajmujemy się różnym rodzajem obróbki w dużo szybszym tempie, a nawet na zasadzie seryjnej produkcji. Czas jest kluczem do sukcesu, bo właśnie za czas klient chce zapłacić: zamówić szkło dziś i odebrać pojutrze.

 

Centrum obróbcze Vertmax oferowane jest w kilku wersjach w zależności od możliwości obróbczych osi X. Vertmax 2.2 może obrabiać elementy o wymiarach 2200x3500 mm, a oś Z ma wysokość 19 mm. Wysoka oś Z w tym modelu to zaleta, w przypadku gdy obróbce mają być poddane grube tafle, ale urządzenie potrafi obrabiać nawet najcieńsze arkusze szkła – to właśnie oś Z sprawia, że Vertmax jest bardzo uniwersalnym urządzeniem dopasowanym do szerokiego wachlarza potrzeb. Wszystkie modele centrów Vertmax mogą pracować z arkuszami już od grubości 3 mm.

 

 

2018 06 51 1

 

 

Warty uwagi w przypadku obróbki cienkiego szkła jest specjalny system redukcji drgań w centrum Vertmax, która przekłada się na jeszcze większą precyzję i pewność obróbki, ale przede wszystkim bezpieczeństwo powierzonego maszynie surowca. O to dba także dodatkowy system, który w momencie rozpoczęcia procesu frezowania automatycznie aktywuje rolki przeciwstawne, zapewniające maksymalną szczelność szkła, aby zminimalizować ryzyko powstania odprysków.

 

Dowodem na "inteligencję" tego pionowego centrum obróbczego jest system rozpoznawania i zapamiętywania grubości szkła, który następnie wysyła sygnał do magazynku narzędzi, gdzie dobierany jest odpowiedni frez czy wiertło. Autorskie oprogramowanie bSolid typu CAD/CAM w ciągu kilku sekund przetwarza dane na użyteczne informacje i zadania dla maszyny.

 

 

2018 06 51 2

Zakup urządzenia Vertmax otworzył przed firmą INHATEX nowe możliwości, zwiększając wydajność i szybkość realizacji nawet dużych zamówień (fot. INHATEX)

 

 

Vertmax możne obrabiać różnego rodzaju szkło. W prosty sposób, przy pomocy kilku kliknięć w programie sterującym maszyną zmienimy program z obróbki zwykłego szkła, w operacje wykonywane na szkle z powłoka niskoemisyjną (Low E-Glass) albo na czynności na szkle bezpiecznym, wzmocnionym w procesie laminowania.

 

– Jednym z powodów, dla których kupiliśmy Vertmax jest fakt, że obrabia on szkło miękkopowłokowe. Obecnie szkło miękkopowłokowe i inne szkła specjalistyczne zaczęły dominować na rynku, bo czasy floatu jako szkła towarzyszącego już się kończą – zauważa Jerzy Kaźmierski

 

 

Masz pytanie dotyczące artykułu, napisz:


Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 06/2018

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.