W efekcie laserowego uszlachetniania powierzchni szkła powstają indywidualne, funkcjonalne lub dekoracyjne wyroby.

 

Bodźcem do szukania nowych zastosowań w tym zakresie jest nie tylko postęp technologiczny.

 

Do powstania takiej tendencji przyczynił się raczej zmieniający się popyt ze strony klientów oraz ważna możliwość tworzenia wartości dodanej

2019 02 50 1 

W efekcie laserowego uszlachetniania powierzchni szkła w systemie Laserbird powstają indywidualne, funkcjonalne lub dekoracyjne wyroby

 

Wyroby szklane odpowiadające indywidualnym potrzebom dzięki obróbce laserowej

W przemyśle przetwórczym szkła uszlachetnianie wspomagane laserowo dotychczas było stosowane przede wszystkim jako metoda optycznej i indywidualnej dekoracji szkła.

 

Zgodnie z wymaganiami projektu motywu nanosi się tutaj metodą druku laserowego żądany wzór na szybę w postaci cienkiej warstwy odpornej na zarysowania.

 

W przypadku szkła powlekanego można również wykorzystać właściwości fizyczne powłoki, którą przekształca się we wzór lub inny motyw poprzez celowe oddziaływanie laserem.

 

— Zaletą obu technik jest to, że nie trzeba planować czasu na przezbrajanie i nastawianie zarówno w przypadku pojedynczych sztuk, jak również większych ilości w produkcji seryjnej — wyjaśnia dr Thomas Rainer, kierownik ds. rozwoju i prokurent HEGLA boraident z Halle/Saale.

 

Firma zaprojektowała między innymi system Laserbird pozwalający na uszlachetnianie z pomocą maksymalnie sześciu laserów szyb pojedynczych i zespolonych oraz izolacyjnych.

 

 2019 02 50 2

Dzięki jednoznacznemu i czytelnemu dla maszyn oznakowaniu szybę można identyfikować w całym procesie produkcji. Nadruk nanoszony jest bezpiecznie na szybę. Powierzchnia pozostaje nieuszkodzona

 

Usuwanie powłoki za pomocą lasera z zachowaniem przejrzystości i odporności na zarysowania
Rosnące wymagania jakościowe dotyczące szklenia strukturalnego lub ogólnie jakości usuwania powłoki na brzegach szyb sprawiają, że laser cieszy się coraz większym zainteresowaniem również w tego typu zastosowaniach.

 

— Usuwanie powłoki przy wykorzystaniu techniki laserowej przebiega łagodnie, z najwyższą precyzją i bez uszkodzeń powierzchni — podkreśla dr Thomas Rainer. — Są klienci, który stosują metodę laserowego usuwania powłoki na przykład w celu uzyskania efektu podświetlenia luster lub elementów obsługowych w urządzeniach.

 

Efektem jest przejrzysta i odporna na zarysowania powierzchnia, dzięki czemu ta technika może być stosowana w później widocznych obszarach, na przykład na fasadach.

 

 2019 02 50 3

Na podstawie oznakowania laserowego czytelnego dla maszyn możliwe jest nadzorowanie postępu obróbki w czasie rzeczywistym i optymalizacja dalszego przebiegu

 

Inteligentne szyby dzięki większej funkcjonalności
Oprócz możliwości podnoszenia walorów optycznych i jakości nadawanie szybom inteligentnych funkcji otwiera dalszy potencjał na przyszłość.

 

Do wyrobów szklanych, które można uzyskać poprzez obróbkę laserową, zaliczają się na przykład szyby o podwyższonej przenikalności fal radiowych sieci komórkowych, przeznaczone między innymi do sal konferencyjnych lub biur.

 

Przy zastosowaniu tej technologii ze szkła można również wytwarzać szyby zapobiegające kolizjom z ptakami, posiadające właściwości chroniące przed słońcem zgodnie z lokalnymi wymaganiami lub tłumiące sygnały radarowe w pobliżu lotnisk.

 

Poprzez wykonanie nadruku lub również poprzez przekształcenie powłoki szyby mogą stać się również indywidualnymi ścieżkami przewodzącymi, które będą wykorzystywane w zastosowaniach technicznych.

 2019 02 50 4

Inteligentne szyby o podwyższonej przenikalności fal radiowych sieci komórkowych po uszlachetnianiu laserem: idealne na przykład do sal konferencyjnych, biur i publicznych środków transport

 

Identyfikowalność szyb i jednoznaczne znakowanie wyrobów
Celem zdobienia i funkcjonalizacji szyb wspomaganej laserowo jest przede wszystkim wytwarzanie uszlachetnionych wyrobów z wartością dodaną.

 

W obliczu Przemysłu 4.0 oraz coraz wyższego stopnia automatyzacji i cyfryzacji procesów produkcji technika laserowa zyskuje również coraz większe znaczenie jako metoda znakowania.

 

W celu sterowania produkcją i śledzenia wyrobów przed rozkrojem na szyby nanosi się jednoznaczny i czytelny dla maszyn kod QR lub matrycowy kod kreskowy i ewentualnie logo.

 

Jeśli znakowanie odbywa się, na przykład, metodą monochromatycznego druku laserowego, powierzchnia szyby pozostaje nieuszkodzona, a oznakowanie trwale połączone z szybą i odporne na zarysowania.

 

 2019 02 50 5

Chroniąca szkło obróbka laserowa może być również wykorzystywana do zdobienia szyb pojedynczych, zespolonych oraz izolacyjnych zgodnie z indywidualnym życzeniem klienta i bez konieczności planowania czasu na nastawianie i przezbrajanie

 

Na podstawie tego indywidualnego oznakowania cały proces produkcji może być nadzorowany w czasie rzeczywistym i optymalizowany przy pomocy odpowiedniego oprogramowania.

 

W zależności od przechowywania i udostępniania danych nawet po latach można sprawdzić, przez jakie stacje i maszyny przeszła szyba, jaki zakład przetwórczy wyprodukował szybę izolacyjną i która firma zamontowała ją ostatecznie u odbiorcy końcowego.

 

 2019 02 50 6

Poprzez modyfikację warstwy lub nadruk laserowy na szyby można nanosić na przykład ścieżki przewodzące do zastosowań technicznych


— Zwłaszcza w projektach budowlanych z kilkoma dostawcami szyb zaletą jest możliwość jednoznacznej identyfikacji szkła w razie reklamacji — przekonuje prokurent HEGLA boraident.

 

Jego zdaniem również dla wszystkich stron zbieranie i zapisywanie danych jest ogromną skarbnicą doświadczeń.

 

2019 02 50 7

W zależności od przechowywania danych można prześledzićcały proces produkcji szyby oraz na przykład dowiedzieć się, który zakład zamontował wyrób końcowy – również po latach

 

— Na podstawie tych wszystkich informacji można jeszcze wnikliwiej analizować poszczególne etapy produkcji i na przykład optymalizować procesy we współpracy z dostawcami oprogramowania i producentami maszyn — mówi dr Rainer.

 

Carsten Koch
HEGLA GmbH & Co. KG

 

patrz też:

Szkło umożliwiające korzystanie z telefonii komórkowej dzięki uszlachetnianiu laserem , Świat Szkła 02/2020

Mobile-Friendly Glass – Comparing Solutions from the End User Viewpoint , Juha Lilja, Świat Szkła 09/2019

Grupa HEGLA zaprezentuje się na targach VITRUM, podkreślając aspekt wydajności , Świat Szkła 09/2019

Uszlachetnianie szkła laserem na miarę indywidualnych potrzeb , Carsten Koch, Świat Szkła 02/2019

Znakowanie laserowe: delikatne na szkle, trwałe, czytelne , Carsten Koch, Świat Szkła Wydanie 06/2018

Grawerunki laserowe chronią ptaki przed śmiercią , Thomas Rainer, Świat Szkła 08/2016

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 2/2019

 

 2019 02 50 8

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.