Szklane balustrady wieżowca Tour Odeon w Księstwie Monako, szklane wyposażenie wnętrza lotniska w Doha w Katarze, nowa siedziba BBC, fasady na budynku Uniwersytetu w Manchesterze w Wielkiej Brytanii, elementy szklane do ogrodu zimowego w wieży „Shard” w Londynie i dla statków wycieczkowych Costa Crociere, Princess, Carnival Cruise Lines.

 

2019 03 53 1

 

 

To tylko kilka projektów zrealizowanych przez FORMATOR, fimę zajmująca się obróbką szkła z Rijeki (Chorwacja).

 

Firma zatrudnia ok. 70 osób i koncentruje się na montażu specjalnych konstrukcji szklanych (laminowanych, hartowanych, zakrzywionych, z sitodukiem itp.), które mają być stosowane w innowacyjnych budynkach, zgodnie z bardzo restrykcyjnymi wymogami jakości.

 

2019 03 53 2

Robert Miklus 

 

— Nasza firma powstała 15 lat temu — wyjaśnia właściciel, Robert Miklus. — Od samego początku zaczęliśmy konkurować na rynku międzynarodowym, oferując najwyższą jakość i precyzję.

 

Nasze wyroby szklane znajdują się teraz w najbardziej innowacyjnych i luksusowych obiektach architektonicznych na świecie: budynki, w których limity tolerancji dla szkła są bliskie zeru.

 

2019 03 53 4

 

W przypadku obróbki krawędzi, wiercenia i frezowania szyb FORMATOR używa pionowej linii technologicznej firmy FOREL.

 

Linia składa się z maszyny do obróbki krawędzi Art. EM (do szlifowania i polerowania), do wiercenia otworów i frezowania Art. DM i do mycia szkła Art. VW.

 

2019 03 53 5

 


Dlaczego wybrałeś linię FOREL, złożoną z trzech różnych maszyn, zamiast jednej maszyny, która wykonuje razem różne procesy?
Robert Miklus: Ponieważ potrzebowaliśmy najwyższej możliwej precyzji i znaleźliśmy to właśnie w tej linii.

 

Mamy do czynienia z trendem ciągłych badań nad innowacyjnością i oryginalnością w architekturze: w rzeczywistości imponujący, twórczy impuls od projektantów i architektów. Kiedy otrzymujemy zamówienie na innowacyjny projekt, nigdy nie jest to „standardowe” zamówienie, z tą samą „receptą” na 100, 1000 lub więcej szklanych tafli.

 

Architekci zamawiają szkło, aby komponować swoje kreacje i każdy arkusz może mieć różną wielkość: efekt końcowy wymaga maksymalnej precyzji.

 

Pomyśl o sitodruku – czasami otrzymywaliśmy zamówienia na ogromne ilości różnych tafli szkła laminowanego z nadrukiem na obu taflach szkła laminowanego.

 

Wszystkie szyby zostaną zamontowane w całość w celu stworzenia projektu graficznego i dlatego wszystkie szyby muszą być niezwykle precyzyjne.

 

Innym częstym przypadkiem jest zamówienie „szklanych żeber”. Zamówienia te dotyczą tafli szkła laminowanego złożonych z 2-3 arkuszy, które są bardzo długie i wąskie (do 4 m x 400 mm) i mają do 20 otworów na panel szkła laminowanego.

 

Oznacza to prawdopodobnie do 60 otworów w trzech taflach składających się na panel laminowany. Jeśli po procesie laminowania jeden otwór nie jest umieszczony w prawidłowej pozycji, należy odrzucić taflę. Minimalne błędy powodują nie tylko straty czasu i materiału, ale także krytyczne opóźnienie dla klientów.

 

 2019 03 53 7

 


W jaki sposób linia do obróbki krawędzi szkła z firmy FOREL spełnia Twoje potrzeby?
Robert Miklus: Obrzeża z opatentowanym uchwytem do arkuszy szkła, łącznie maszyną do wiercenia otworów, z systemem stałych i regulowanych przyssawek, zapewniają wyjątkową stabilność podczas przetwarzania szkła.

 

Maszyny mają bardzo elastyczną konfigurację i pracują z wysoką wydajnością, zawsze gwarantując jakość i powtarzalność. I właśnie tego potrzebujemy.

 

Początkowo szukaliśmy maszyny do precyzyjnego wiercenia otworów szkle. Odrzuciliśmy rozwiązania horyzontalne, ze względu na trudności w ustawianiu szkła i niemożność umieszczenia wiertarki w linii z tradycyjnymi maszynami do obróbki krawędzi.

 

Zaczęliśmy więc rozważać marki, które oferują rozwiązania pionowe typu „wszystko w jednym”, ale nie byliśmy przekonani o wydajności i jakości.

 

Potem usłyszeliśmy, że FOREL projektuje nową pionową linię do obróbki krawędzi, wiercenia i frezowania i postanowiliśmy poczekać. To była mądra decyzja: w ciągu ostatnich dwóch lat linia działa nieprzerwanie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

 

Wydajność w obróbce formatek szkła o krzywoliniowym kształcie i specjalnych rodzajów szkła jest czterokrotnie większa, co daje nam pełną satysfakcję, ale przede wszystkim satysfakcje dla naszych klientów.

 

2019 03 53 6 

Twoja podstawowa działalność to „projekty specjalne”. Oznacza to, że nie przetwarzasz zamówień „zwykłych” lub zamówień o małej ilości?

Robert Miklus: Ani trochę. Rzeczywiście, dzięki tej linii możemy być bardziej elastyczni i realizować każde zamówienie. W przeszłości, kiedy pracowaliśmy nad dużym projektem, trudno było wprowadzić do produkcji nowe zamówienia w naszym harmonogramie. Teraz zamiast tego wyższa wydajność naszych maszyn czyni wszystko łatwiejszym.

 

 

A co z przyszłością?
Robert Miklus: Obecnie mamy bardzo pozytywny trend: uznano naszą zdolność do adaptacji i wysokie standardy jakości. W 2019 roku powiększymy naszą fabrykę w Rijece o kolejne 3000 m2.

 

Zamówiliśmy już nową maszynę do obróbki krawędzi szkła i nową myjkę do szkła. Te nowe maszyny będą działać w linii przetwarzania tych arkuszy, które wymagają jedynie szlifowania. Oczywiście, będą z firmy FOREL.


Więcej informacji: https://www.forelspa.com/edge-processing

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 3/2019

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.