W finansowym centrum Madrytu, dzielnicy AZCA, znajduje się budynek Castellana 77, który po dwudziestu latach od wyłączenia z użytku rozpoczął nowe życie dzięki architektom z pracowni luis vidal +arquitectos. Wzniesiony w 1977 roku wieżowiec jest dziś mierzącym 62 metry wysokości biurowcem uświetniającym panoramę miasta.

 

20190449 18750 castellana 77 guardian

 

Po ukończeniu odbudowy obiekt zyskał wysokie parametry energooszczędności oraz środowiskowe. W uznaniu za wkład w zielone budownictwo został on uhonorowany prestiżowym platynowym certyfikatem LEED. Wykorzystane w fasadzie budynku produkty Guardian o wysokich parametrach przyczyniły się do uzyskania tego certyfikatu przez Castellana 77.

 

Sprytne wykorzystanie naturalnego światła oraz ambicja stworzenia budynku o wyrazistym, wyróżniającym się na tle otoczenia charakterze, były najistotniejszymi założeniami projektu architektonicznego. Jak stwierdził Luis Vidal: „Naszym celem było odświeżenie budynku, którego skutkiem będzie powstanie nowej jakości obiektu, który jest zarówno łatwy w adaptacji do nowych funkcji oraz zrównoważony pod względem energetycznym. Zależało nam na stworzeniu wysokiej jakości przestrzeni komercyjnej, której wizerunek wpisze się w panoramę Madrytu – miasta, które szanuje swoje korzenie, ale jednocześnie śmiało spogląda w przyszłość.”

 

20190449 18751 castellana 77 guardian


Osiągnięto to dzięki kompleksowej przebudowie budynku, której nadrzędnym celem było stworzenie nowej fasady o wyrazistym, wertykalnym rytmie, do której wykonania wykorzystano przeszkloną fasadę kurtynową z wysoce selektywnego szkła powlekanego Guardian SunGuard® SN 70/41


Ten nowoczesny, inspirujący system konstrukcyjny posiada także dodatkowy element, która zapewnia ulepszoną ochronę przeciwsłoneczną. Są to żaluzje, które wystają na 60 centymetrów tworząc dodatkowy cień. Są one odsunięte od lica fasady o 15 cm umożliwiając jej czyszczenie oraz konserwację. W połączeniu ze szkłem Guardian rozwiązanie to polepsza parametry użytkowe budynku.
Na ponad 21.000 m 2 powierzchni całkowitej objętej pracami budowlanymi składa się również modernizacja instalacji w budynku Castellana 77, jak również przebudowa 18 pięter jego nadziemnej części (o łącznej powierzchni 16.261 m 2), co pozwoliło uwolnić przestrzeń na parterze.


Dzięki temu mogą się na nim znaleźć zarówno lokale usługowe, jak i biura. Przebudowano również 4 kondygnacje wykorzystywane dotychczas jako parking, a także wykorzystano dodatkowo kondygnację techniczną. Obecnie na 5 przebudowanych piętrach pomieści się ponad 200 miejsc parkingowych.

 

20190449 18749 castellana 77 guardian

 Żywa, wydajna szklana fasada
Budowa fasady Castellana 77 odbywała się w dwóch etapach. Pierwszy obejmował demontaż dotychczasowego, całkowicie przestarzałego budynku, noszącego wyraźne ślady zużycia. Drugi - instalację nowej powłoki. W zależności od powierzchni oraz położenia zastosowano następujące typy fasad: ścianę osłonową, ścianę osłonową z żaluzjami oraz fasadę wentylowaną.


Ściana osłonowa powstała z profili aluminiowych oraz paneli z wysoce selektywnego powlekanego szkła laminowanego o neutralnym kolorze SunGuard SN 70/41, stanowiącymi szybę zewnętrzną. Linia produktów SuperNeutral (SN) jest jedną z dostępnych linii szkła powlekanego należącego do rodziny szkła architektonicznego o wysokich parametrach Guardian SunGuard.

 

20190449 18752 castellana 77 guardian


Dzięki przepuszczalności światła widzialnego na poziomie 70% zastosowane rozwiązanie pozwala uzyskać naturalny wygląd oraz maksymalną ochronę przeciwsłoneczną. System fasadowy umożliwia bezproblemową wentylację krawędzi szklenia, co zapobiega niechcianemu zjawisku kondensacji.

 Żaluzje (EFTE) dla zwiększonej energooszczędności

Innym istotnym elementem prac architektonicznych przeprowadzonych na obiekcie Castellana 77 są żaluzje EFTE (etylotetrafluoroetylenowe), które zostały stworzone specjalnie na potrzeby tego projektu. Ich unikalny, charakterystyczny, „płynący” zakrzywiony przebieg nadaje budynkowi wyjątkowy wyraz. Poza swoją funkcją estetyczną żaluzje przede wszystkim pomagają osiągnąć lepsze parametry energooszczędne, poprzez ochronę budynku przed bezpośrednią ekspozycją na słońce. Ten zaawansowany materiał EFTE pozwala na przenikanie światła słonecznego a nie ciepła, umożliwiając jednocześnie efekt podświetlenia. Dzięki temu architekci mogli stworzyć fasadę, której charakter ciągle się zmienia.


W ciągu dnia ruch słońca oraz zacienienie (zależne od intensywności światła) sprawiają, że powierzchnia fasady się mieni. W nocy jej nietuzinkowość ujawnia się zza żaluzji w postaci różnych układów światła, którego źródłem jest kilka kilometrów zamontowanych diod LED.


Swoją niskoemisyjność oraz wysoką ochronę przeciwsłoneczną fasada budynku Castellana 77 zawdzięcza szkłu Guardian SunGuard® 70/41 oraz wspomnianym wcześniej żaluzjom. Dokładna analiza rocznej ekspozycji budynku na światło słoneczne oraz stopnia jego zacienienia od strony zachodniej, wschodniej oraz południowej o różnych porach dnia umożliwiła zaprojektowanie energooszczędnego budynku o podwyższonym komforcie użytkowania.

 

20190449 18748 castellana 77 guardian

 

 


Energooszczędność oraz certyfikat LEED
Obecnie Castellana 77 spełnia wysokie standardy budynku zrównoważonego pod względem środowiskowym. Dzięki temu uzyskał on cetryfikat LEED (ang. Leadership in Energy and Environmental Design) przyznawany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Budownictwa (ang. US Green Building Council) zrzeszające liderów branży budowlanej skupionych na promowaniu obiektów przyjaznych środowisku.


LEED to jedna z czołowych organizacji certyfikujących na świecie. Ocenia ona parametry środowiskowe budynków, skupiając się na wyróżnianiu tych konstrukcji, które są ekologiczne, niedrogie w utrzymaniu oraz komfortowe w użytkowaniu. Castellana 77 otrzymał platynowy certyfikat w kategorii Core & Shell.

 Wyróżnienie to przyznano budynkowi w uznaniu za między innymi:
- Energooszczędność: szklana fasada oraz żaluzje przeciwsłoneczne, a także zarządzanie energią w budynku oraz jego parametry energetyczne sprawiają, że użytkownicy budynku odczuwają maksymalny komfort związany z temperaturą wewnątrz budynku oraz stopniem jego nasłonecznienia. Pozwala to obniżyć zużycie energii nawet o 33% w skali roku, porównując z konwencjonalnym obiektem o tym samym przeznaczeniu oraz powierzchni. Wydatki na klimatyzację oraz oświetlenie są niższe kolejno o 46% oraz 34%.


- Naturalne oświetlenie oraz dostęp do okien: 95% pracowników oraz użytkowników budynku Castellana 77 ma dostęp do naturalnego światła oraz bezpośredniego widoku na zewnątrz.
- Jakość powietrza wewnątrz: energooszczędna klimatyzacja pobiera w 100% powietrze z zewnątrz.
- Lokalizację oraz dostęp do środków transportu
- Oszczędność wody możliwą dzięki zamontowaniu wydajnych urządzeń sanitarnych. Dzięki nim budynek zużywa o 39% mniej wody w porównaniu z innymi obiektami tego typu.
- Świadomość środowiskową: od początku prac renowacyjnych budynek wykorzystuje głównie surowce wtórne pochodzące z lokalnych certyfikowanych źródeł.
- Zerową lub niską emisyjność: 100% wykorzystanych materiałów cechuje zerowa (lub niska) emisja lotnych związków organicznych.Firma Guardian Glass jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Budownictwa. Działamy także w ramach programu ENERGY STAR promującego energooszczędne rozwiązania.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.