„Ważną rzeczą jest posiadanie jasnego celu. Nie zawsze trzeba wiedzieć, jak osiągnąć ten cel już na początku: najpierw wybierasz cel, a następnie wyznaczasz trasę. Niemniej jednak ambitne plany często wiążą się z przeszkodami, których nie zawsze można pokonać samodzielnie. W tym miejscu potrzebny jest partner, a nie tylko dostawca, który pomoże skupić się na początkowej wizji i przekształcić pomysł w projekt”.

 

20190707forel JOSEPIRES

 Josè Pires, dyrektor finansowy VIdraria MortaguaTo słowa Josè Piresa, dyrektora finansowego Vidraria Mortagua, jednej z wiodących firm zajmujących się przetwarzaniem szkła na Półwyspie Iberyjskim. Założona około trzydziestu lat temu przez Nuno Moraisa, obecnego prezesa firmy i Josè Piresa, Vidraria Mortagua wyrosła z małego przedsiębiorstwa rzemieślniczego z kilkunastoma pracownikami, aby stać się ważną firmą przemysłową z zakładem produkcyjnym o powierzchni 18 000 m2, mająca ponad 100 pracowników i roczny obrót przekraczający 10 milionów euro.

 

20190707forel DSC 0003-

 

Firma produkuje szkło laminowane i szyby zespolone zarówno do zastosowań mieszkaniowych, jak i komercyjnych, o rozmiarach paneli nawet do formatu Jumbo. Firma Vidraria Mortagua dystrybuuje produkty bezpośrednio tylko w Portugalii, ale jej klienci zaopatrują następnie całą Europę. Od ponad 20 lat Vidraria Mortagua używa maszyn Forel do produkcji szyb zespolonych, obróbki krawędzi tafli szklanych, a ostatnio też do cięcia szkła laminowanego.

 

20190707forel DSC 0019-

Aplikator elastycznych ramek dystansowych z firmy FOREL - w firmie Vidraria Mortagua

 


„Pierwszą linię do produkcji szyb zespolonych firmy Forel kupiliśmy pod koniec lat 90-tych i nadal działa ona do dziś”, mówi Josè Pires. „Około dziesięć lat później dodaliśmy drugą linię Forel, aby zaspokoić rosnącą liczbę zamówień. Następnie nasza firma stale się rozwijała, dlatego przenieśliśmy się do większego nowego zakładu i zwiększyliśmy wielkość naszej siły roboczej. Ale kiedy recesja pojawiła się w 2010 r., doświadczyliśmy spadku w zamówieniach, jak wszyscy inni w tamtym czasie.

 

20190707forel DSC 0020-

 

Przed sobą mieliśmy tylko dwie drogi: mogliśmy albo zamknąć zakład, aby uratować nas od strat finansowych, albo ryzykować nowe inwestycje. Zadaliśmy sobie pytanie, co możemy zrobić, aby odróżnić się od naszych konkurentów, a odpowiedzią był projekt trzeciej linii produkcyjnej do wytwarzania szyb zespolonych: linii zdolnej do przetwarzania szyb o rozmiarach do 7 x 3,21 metra, przy użyciu elastycznej ramki dystansowej Super Spacer.

 

20190707forel DSC 0023-

 

Oprócz zwiększenia naszych zdolności produkcyjnych trzecia linia do produkcji szyb zespolonych a imponujących formatach, jest to również pierwsze miejsce na Półwyspie Iberyjskim, które wykorzystuje elastyczną ramkę dystansową. Nowy zakład zaczął działać dwa lata temu, a reakcja rynku była już bardzo pozytywna: w 2019 r.

 

20190707forel DSC 0035-

 

Zaobserwowaliśmy znaczny wzrost liczby zamówień na szyby zespolone produkowane z wykorzystaniem ramki Super Spacer ”. Jednym z wiodących graczy w imponującym rozwoju Vidraria Mortagua był Rogerio Moreira, który dołączył do firmy pod koniec lat 90. i obecnie jest dyrektorem generalnym.

 

20190707forel DSC 0040-

 Linia produkcyjna do szyb zespolonych od firmy - w firmie Vidraria Mortagua

 

„Kiedy zdecydowaliśmy się zainwestować w nową elastyczną ramkę dystansową”, wyjaśnia Rogerio Moreira, „wiedzieliśmy, że próbujemy czegoś zupełnie nowego w naszej dziedzinie. Rozważaliśmy wiele różnych opcji, ale w końcu wybraliśmy aplikator Forel TBB, który oferował najlepszą wydajność z produktem Super Spacer. Po zakończeniu niezbędnego etapu konfiguracji linia pracuje z pełną wydajnością. Dodanie tej nowej linii pozwoli nam osiągnąć stopień elastyczności, którego szukaliśmy, a Vidraria Mortagua może teraz łatwo reagować zarówno na standardowe zamówienia, jak i bardziej złożone zapytania ”.

 

20190707forel DSC 0064-

Rogerio Moreira (po lewej) i Nuno Morais (po prawej) załozyciel Vidraria Mortagua


Najnowszym zakupem Mortagua była pionowa linia do cięcia szkła laminowanego Forel VC02 (model prezentowany na Glasstech 2018, ed.).
„Właśnie zakończyliśmy duży projekt optymalizacji i racjonalizacji naszego zakładu produkcyjnego” kontynuuje Rogerio Moreira. „Po rozszerzeniu naszego obszaru produkcyjnego (zwiększając go do obecnych 18 000 m2), w 2017 roku stworzyliśmy specjalne, odrębne obszary do laminowania, produkcji szyb zespolonych i cięcia szkła laminowanego.

 

20190707forel DSC 0067-

 

Musieliśmy przyspieszyć czas procesu, szczególnie w dziale cięcia, gdzie wykonywaliśmy tylko cięcia poziome: a to było możliwe dzięki instalacji pionowej linii cięcia Forel. Precyzja i niezawodność tej linii oraz jej zdolność do szybkiego przetwarzania szyb Jumbo dały naszym możliwościom produkcyjnym znaczący wzrost. Ponadto Forel zbudował dla nas zautomatyzowany system magazynowania dostosowany “na miarę” do naszego zakładu, który zasila zarówno pionowe, jak i poziome linie cięcia. ”

 

20190707forel DSC 0081-


„Przyszłość to automatyzacja” podsumowuje Josè Pires. „Musimy nadal ustanawiać coraz wyższe standardy jakości przy użyciu coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań do obróbki szkła, a to będzie możliwe tylko dzięki automatyzacji. Aby zareagować na rynek, który jest już bardzo agresywny i zmienny, Mortagua postawiła sobie za cel bycie elastycznym, zorganizowanym pośród zdezorganizowanej natury świata, w którym działamy.

 

20190707forel DSC 0110-


Dlatego wybór naszych dostawców opiera się nie tylko na jakość oferowanego produktu, ale także na to, jak łatwo możemy stworzyć relacje robocze z ich zarządzaniem. Firmy, które jak my mają naszą wizję i aspiracje, nie mogą zrezygnować z systemów kompletacji i maszyn z katalogu, ale potrzebują też dostawcy, który opracuje rozwiązania na zamówienie. Aby sprostać temu zadaniu, konstruktor maszyn szklarskich musi posiadać uproszczoną strukturę organizacyjną, która może szybko reagować na nasze opinie i prośby zarówno przed, jak i po sprzedaży.

 

20190707forel DSC 0210-

 

Grupa robocza z udziałem zarówno przedstawiciela firmy przetwarzającej szkło, jak i konstruktora maszyn szklarskich musi zostać stworzona, aby dążyć do wspólnego celu, jakim jest stworzenie systemu linii produkcyjnej, który zawsze będzie działał z pełnym potencjałem. Dlatego Vidraria Mortagua nie ma własnego działu badawczo-rozwojowego. Nasza innowacja polega na wyszukiwaniu nowoczesnych maszyn do obróbki szkła ”.

 

20190707forel DSC 0320-


W Mortagua panuje niepowtarzalna atmosfera ciągłych innowacji. Oprócz dobrze zaopatrzonego parku maszynowego firma zainstalowała również najnowocześniejszy system wytwarzania szkła do fotowoltaiki i system recyklingu wody procesowej. W przygotowaniu jest również wiele nowych projektów.

 

20190707forel DSC 0337-


„Do końca 2019 r.”, ujawnia Rogerio Moreira, „skończymy nowy projekt rozbudowy, aby zwiększyć rozmiar naszego zakładu produkcyjnego. W międzyczasie finalizujemy zakup nowej linii do produkcji szyb zespolonych „High Speed”. I oczywiście będzie to linia Forel. ”

 

20190707forel DSC 0477-

Siedziba Vidraria Mortagua

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.