Użytkownicy lokali mieszkalnych coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że budynek energooszczędny powinien być nie tylko wysokiej jakości i trwały, ale ma stanowić inwestycję w komfort oraz zdrowie. Budynek szczelny na przenikanie powietrza i z dobrą izolacją znacznie zmniejsza rachunki za energię.

 

2020 02 33 1 

Znaczenie wentylacji
Naturalna wentylacja: dobra dla mieszkańców, jak i dla domu
W przeciwieństwie do tego, co sądzi wiele osób, jakość powietrza w pomieszczeniach jest średnio 8 razy gorsza niż jakość powietrza na zewnątrz. Gotowanie, branie prysznica, sprzątanie, pocenie się, a nawet oddychanie – wszystko to powoduje zanieczyszczenie powietrza.

 

Niska jakoś powietrza w pomieszczeniach może na dłuższą metę szkodzić zdrowiu mieszkańców. Problemy z układem oddechowym, podrażnienia oczu, bóle głowy, alergie i utrata koncentracji – to tylko niektóre z potencjalnych konsekwencji.

 

Co więcej, nadmierna wilgotność powietrza może prowadzić do powstawania przykrych zapachów, kondensacji i rozwoju pleśni. Dlatego tak ważna jest stała i efektywna wentylacja.

 


Wentylacja regulowana zapotrzebowaniem
Jako ludzie nie jesteśmy w stanie wykryć zmian jakości powietrza. Nie możemy na przykład wykryć, kiedy niektóre zanieczyszczenia powietrza osiągają wysokie stężenie. Zatem nie możemy oczekiwać, że mieszkaniec oceni, jaki poziom wentylacji jest niezbędny do osiągnięcia zdrowego klimatu wewnętrznego.

 

Dlatego ważne jest, aby wentylacja była automatycznie dostosowywana do aktualnych potrzeb. Dzięki inteligentnym czujnikom, wentylacja reaguje na różne sytuacje o każdej porze dnia. Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest dobrej jakości, wówczas natężenie przepływu powietrza wywiewanego jest obniżone w tym pomieszczeniu. Automatyczna regulacja tego typu przyniesie oszczędności energii wynoszące od 30 aż do nawet 50%.

 


Wentylacja z odzyskiem ciepła regulowana zapotrzebowaniem
Wysoka sprawność energetyczna jest podstawową cechą domu, czyli miejsca, w którym ludzie mogą przebywać w komfortowych i zdrowych warunkach.Elementami gwarantującymi komfortowy i dobroczynny dla zdrowia mikroklimat są m.in. osłony przeciwsłoneczne (chronią wnętrze przed przegrzaniem), chłodzenie wentylacją (pracującą intensywnie nocą w ciepłych miesiącach lata) oraz wysokiej jakości instalacja wentylacyjna.

 

 

Centrala wentylacyjna ENDURA® DELTA
Endura Delta jest centralą odzysku ciepła regulowaną zapotrzebowaniem. Układ ten za pomocą dwóch niezależnych wentylatorów nawiewa świeże, czyste powietrze do wnętrz, wywiewając powietrze zanieczyszczone.

 

Dzięki wbudowanemu wymiennikowi ciepła, aż do 89% odzyskanego ciepła z powietrza wywiewanego jest przenoszone do powietrza nawiewanego. Sterowanie pracą układu i jego programowanie jest bardzo proste dzięki aplikacji Endura Delta. Aplikacja pokazuje informacje o stanie działania układu wentylacji, a także o jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń.

 

2020 02 33 2 

Endura ® Delta . Połączenie wentylacji regulowanej zapotrzebowaniem i odzysku ciepła

 

2020 02 33 3

FUNKCJA CHŁODZENIA
Endura Delta oferuje w pełni automatyczną funkcję obejścia wymiennika ciepła w sezonie letnim. Jego działanie umożliwia chłodzenie wnętrza pomieszczeń w nocy, w porze letniej, świeżym powietrzem zewnętrznym. Gdy funkcja obejścia działa, ciepłe powietrze wywiewane nie przepływa przez wymiennik ciepła. Dzięki temu powietrze nawiewane nie jest ogrzewane i można nim chłodzić wnętrze domu.

 

2020 02 33 5

Na etykiecie energetycznej podaje się maksymalny przepływ powietrza. Dzięki pracy w układzie regulowanym zapotrzebowaniem, urządzenie Endura Delta rzadko osiąga maksymalne natężenie przepływu powietrza.

 

 

Rodzaje central ENDURA® DELTA
Urządzenie jest standardowo ustawione w konfiguracji lewostronnej, z czterema króćcami górnymi (T4) lub dwoma króćcami górnymi i dwoma dolnymi (T2/B2). Konfiguracja lewostronna może być również zmieniona na prawostronną. Oprócz zintegrowanego zabezpieczenia odszraniającego w standardzie, urządzenie może być wyposażone w podgrzewacz, aby zapewnić dodatkową ochronę wymiennika ciepła przed zamarzaniem.

 

2020 02 33 4 

 

Sprawność energetyczna
Ekoprojekt jest dyrektywą europejską określającą ramowo sposób oceny sprawności energetycznej urządzeń elektrycznych. Dzięki temu można dostarczyć klientom końcowym potrzebnych im informacji na temat zużycia i wydajności kupowanych przez nich urządzeń.

 

Producenci systemów wentylacyjnych muszą od 1 stycznia 2016 r. nadawać swoim wyrobom (dla budynków mieszkalnych) takie etykiety energetyczne, jak obowiązujące dla innego typu sprzętów elektrycznych.

 

Etykiety przedstawiają informacje o parametrach urządzenia takich jak: poziom hałasu emitowanego podczas pracy, łączną wartość przepływu powietrza oraz klasę energetyczną (od A do G).

 


Regulacja zapotrzebowaniem
Świeże powietrze na żądanie
Urządzenie EnduraDelta jest wyposażone w dynamiczne czujniki, które w sposób ciągły sprawdzają zawartość CO2, poziom wilgotności i ilość szkodliwych LZO (lotnych związków organicznych) w wywiewanym powietrzu. Na podstawie tych pomiarów EnduraDelta reguluje krotność wymiany powietrza zgodnie z rzeczywistą intensywnością przebywania mieszkańców. Dlatego mówimy o inteligentnej energooszczędnej wentylacji.

 

2020 02 33 6

Stały przepływ powietrza w wentylacji oznacza bezużyteczny pobór energii, straty ciepła i hałas. Poza tym niepokrywa on zapotrzebowania na wyższą krotność wymiany powietrza.

 

2020 02 33 7

Bezprzewodowy czujnik jakości powietrza

 


Zewnętrzne czujniki jakości powietrza
Standardowa wersja wyposażenia EnduraDelta uwzględnia czujniki jakości powietrza w pomieszczeniach. Można również zainstalować czujniki zewnętrzne (CO2) w pomieszczeniach o niskim poziomie wilgotności.
Pozwoli to na jeszcze szybsze reagowanie systemu na zmiany jakości powietrza w pomieszczeniach. Czujniki jakości powietrza sygnalizują stopień pracy wentylacji pomieszczeń oraz rzeczywistą jakość powietrza (na skali barw – od zielonego do czerwonego).

 


Odzyskiwanie ciepła
EnduraDelta ma dwa obiegi powietrza wentylacyjnego: tłoczy świeże powietrze do pomieszczeń wymagających niższego poziomu wilgotności (tj. salonu, gabinetu i sypialni) i wywiewa zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń o wysokim poziomie wilgotności (tj. łazienki, pralni, kuchni i toalety).

 

Powietrze wywiewane ma temperaturę powietrza w pomieszczeniu, podczas gdy powietrze nawiewane ma temperaturę powietrza zewnętrznego. Strumień powietrza nawiewanego krzyżuje się ze strumieniem wywiewnym w wymienniku ciepła,dzięki czemu aż do 89% ciepła z powietrza wywiewanego jest oddawane do powietrza nawiewanego. Gwarantuje to maksimum komfortu w pomieszczeniach mieszkalnych.

 

2020 02 33 8

 


Zabezpieczenie odszraniające
EnduraDelta ma w standardzie mechanizm zabezpieczenia odszraniającego. Jeśli temperatura zewnętrzna spadnie poniżej zera, istnieje niebezpieczeństwo zamarznięcia wymiennika ciepła.

 

Podczas wymiany ciepła między powietrzem wywiewanym i nawiewanym dochodzi do skraplania się wilgoci w wymienniku ciepła, która usuwana jest odpływem podłączonym do domowej kanalizacji. Jeżeli temperatura powietrza nawiewanego w zimie jest niższa od zera, nie można wykluczyć możliwości zamarznięcia skroplonej wody w wymienniku ciepła. W takim przypadku wydajność urządzenia drastycznie spadnie i może prowadzić do uszkodzenia wymiennika ciepła.

 

Dlatego też w EnduraDelta przewidziano mechanizm zabezpieczenia odszraniającego. Jego działanie polega na tym, że centrala zwiększa ilość ciepłego powietrza wywiewanego względem chłodnego powietrza nawiewanego, aby utrzymać dodatnią temperaturę na wymienniku tak długo, jak to możliwe.

 

W asortymencie wyposażenia dodatkowego dla EnduraDelta znajdziemy również elektryczny podgrzewacz. Działa on, gdy temperatura powietrza czerpanego z zewnątrz spada poniżej zera i częściowo podgrzewa powietrze nawiewane. Podgrzewacz pracuje wedle strategii modułowej, aby zmniejszyć do minimum pobór energii elektrycznej.

 

 

2020 02 33 9 


Aplikacja ENDURA®DELTA
Firma Renson® jako specjalista w innowacyjnych rozwiązaniach systemów wentylacyjnych postawiła sobie za cel przemianę każdego domu w miejsce zdrowego i wygodnego życia. EnduraDelta może być sterowane za pomocą smartfonu lub tabletu. Aplikacja przedstawia informacje o pracy układu wentylacji, a także o jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń.

 

Aplikacja EnduraDelta pozwalana:
- Konfigurację centrali (instalator).
- Ustawianie zegarów, które umożliwiają wprowadzenie tymczasowych zmian w bieżącym programie wentylacji.
- Sprawdzenie stanu systemu wentylacyjnego. Aplikacja dostarcza informacji zwrotnych na temat całkowitego przepływu powietrza, poziomu wilgotności względnej, jakości powietrza, temperatury wewnętrznej i zewnętrznej oraz stanu filtra.
- Sterowanie systemem poprzez szybkie i intuicyjne poruszanie się po różnych menu.
- Wypełnienie raportu z pomiarów i zarejestrowanie centrali (instalator).

 

 

 2020 02 33 9a

Filtr z węglem aktywnym nie tylko zatrzymuje cząsteczki, ale i zapachy, dzięki czemu nie rozprzestrzeniają się one w Twoim domu.

 


Filtry
EnduraDelta jest wyposażona w dwa wysokiej jakości wkłady filtra zgrubnego, które chronią wymiennik ciepła i wentylatory przed pyłem i owadami. Wkłady filtra mają charakterystyczne, harmonijkowe wkładki: załamania te zwiększają skuteczną powierzchnię filtrującą powietrze.

 

2020 02 33 9d

 

W przypadku alergików urządzenie można wyposażyć w dodatkowy wkład filtra klasy ePM1 (przeciwpyłkowy). Filtry te zatrzymują mniejsze cząsteczki i zapewniają większy komfort osobom uczulonym na pyłki. Ponieważ takie filtry mają węższe otwory, dlatego też zwiększają opór przepływu powietrza, co przekłada się na nieco gorszą sprawność pracy wentylacji.

 

2020 02 33 9b

 

 

Anemostaty SQAIR
System wentylacyjny z EnduraDelta wykorzystuje specjalnie zaprojektowane, zoptymalizowane akustycznie anemostaty, które dostarczają i odciągają odpowiednią ilość powietrza do i – odpowiednio –z pomieszczenia. Elegancki design (płaska, biała aluminiowa płyta osłonowa) sprawia, że anemostaty te doskonale komponują się z każdym stylem wystroju wnętrza.

 

2020 02 33 9c

 

Anemostaty nawiewne i wyciągowe mają identyczny wygląd, a zatem łatwo je zamontować tak, by nie rzucały się w oczy. Wbudowany w anemostat zawór obrotowy ułatwia regulację natężenia przepływu powietrza, stosownie do zapotrzebowania w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki temu przeciągi pochodzące z anemostatu mogą być ograniczone do minimum.


www.renson.eu 

 

2020 02 33 9e 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 02/2020
    

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.