Jesteśmy w Petersburgu, gdzie odwiedziliśmy siedzibę firmy AKMA, założonej przez Aleksieja Kindera w 1991 roku, której jest właścicielem i dyrektorem zarządzającym. Na 30 000 m² powierzchni produkcyjnej , podzielonej na 10 hal, w których pracuje tysiąc osób, każdego miesiąca wykonuje się ponad 50 000 m² jednokomorowych szyb zespolonych oraz 50 000 innych produktów, powstałych w wyniku procesów obróbki szkła (hartowanie, laminowanie itp.).

 

2020 06 40 1

Aleksiej Kinder

 

— Reputacja jest jedną z najważniejszych cech przedsiębiorcy. To dzięki reputacji AKMA jest jedyną rosyjską firmą, która powstała zaraz po rozpadzie ZSRR, ciągle się rozwijając, zachowując ten sam majątek i własność — podsumowując w ten sposób swoją filozofię przedsiębiorczości, Aleksiej Kinder, założyciel i właściciel firmy AKMA, ma spokojny, ale uśmiechnięty wzrok. To spojrzenie mężczyzn, którzy napotkali wielkie trudności, przezwyciężyli je i polegają na swoim doświadczeniu.

 

Jego firma zajmuje się wszystkimi rodzajami obróbki szkła: szlifowaniem, wierceniem, frezowaniem, fazowaniem, różnymi rodzajami zdobienia szkła (sitodruk i druk cyfrowy), hartowaniem szkła płaskiego i giętego, laminowaniem i produkcją szyb zespolonych do obiektów mieszkalnych oraz paneli szklanych na fasady.

 

2020 06 40 2

Z portfolio AKMA. OTKRITIE, stadion/arena w Moskwie

 

— Pod koniec lat 80. byłem menedżerem w państwowej firmie z branży automatyki i zajmowałem się w szczególności sektorem szkła i ceramiki — mówi Aleksiej Kinder. — Wspólnie z partnerem postanowiłem założyć prywatną firmę zajmującą się przetwarzaniem szkła.

 

Chciałem stworzyć coś realnego, osiągającego coraz wyższą jakość, gdzie zyski byłyby reinwestowane w pracowników i w rozwój samej firmy. Z tego powodu z jednej strony wkrótce stałem się jedynym właścicielem AKMA, a z drugiej strony w 1995 roku zostałem strategicznym partnerem Saint-Gobain na rynku rosyjskim.

 

2020 06 40 3

Z portfolio AKMA. Chinskie centrum biznesowe Park Huamin w Moskwie

 

Ścisła i satysfakcjonująca współpraca trwała do 1998 roku, kiedy państwo rosyjskie zbankrutowało. Konsekwencje są znane: bezprecedensowy upadek gospodarczy, upadek rubla i trudna faza recesji. W tym momencie, unikalnym w historii Rosji, firmy były w stanie, zgodnie z prawem, odmówić zapłaty za dostarczone towary.

 

Polityka, która spowodowała ogromne straty dla wszystkich grup międzynarodowych działających na obszarze rosyjskim. AKMA, wbrew trendowi, spłaciła wszystkie swoje długi w ciągu miesiąca.

 


— Był to ogromny wysiłek w danym momencie, ale jednocześnie strategicznego posunięcie, ponieważ znacznie umocniło ono reputację AKMA — kontynuuje Aleksiej Kinder. – Saint-Gobain oficjalnie zadeklarowało, że jesteśmy poważną i wiarygodną firmą, z którą można bezpiecznie prowadzić biznes i kontynuowała współpracę z AKMA. Od tego czasu pozostali partnerzy również zwracają uwagę na nasze poważne podchodzenie do biznesu. Przez lata zawarliśmy ponad 300 umów leasingowych, zawsze dotrzymywanych.

 

2020 06 40 4 

Z portfolio AKMA. MIBC w Moskwie. Miejskie centrum handlowe Afimall

 

A jeśli czasami pilnie potrzebowaliśmy maszyny, byliśmy w stanie zamówić ją „na słowo” przed przekazaniem zapłaty. Patrząc z perspektywy czasu, możemy potwierdzić, że w czasie kryzysu szczególnie mocno pokazaliśmy naszą wartość.

 

Dziś jesteśmy jednym z większych przetwórców szkła w Rosji: nasza dystrybucja obejmuje głównie rynek krajowy, ale także Finlandię, Szwecję, kraje Wspólnoty Niepodległych Państw, Niemcy, Holandię, Kanadę i Stany Zjednoczone. Nasz przyszły cel rozwoju eksportu to co najmniej 30% obrotu.

 

2020 06 40 5

Aleksiej Kinder i Eduard Kovacic z FOREL Russia

 

Produkcja AKMA obejmuje szeroki zakres docelowych obiektów: szyby zespolone do budynków mieszkalnych i komercyjnych, szklane panele na elewacje (sektor, w którym firma chce dalej się specjalizować w przyszłości), szyby do środków transportu (statki, pociągi – AKMA właśnie otrzymała zamówienie od RJDE na dostawę szyb do 300 pociągów), szyby do wnętrz ze szkła bezpiecznego i artystycznego.

 

W portfolio firmy znajdują się również realizacje specjalnych projektów na wysokim poziomie, takie jak Centrum Gimnastyczne Irina Viner, centrum handlowe Afimall, budynki Parku Huamina (Moskwa), które pokazują niekwestionowane “zdolności i umiejętności” AKMA w sektorze szkła architektonicznego.

2020 06 40 6

Wizyta w siedzibie AKMA zespołu FOREL Russia

 

— Dzisiaj posiadamy 2 linie szlifierskie FOREL, zamówiliśmy już trzecią i wykorzystujemy inne maszyny tej firmy... — podsumowuje Aleksiej Kinder. — Po zainstalowaniu pierwszej linii natychmiast zauważyliśmy najwyższą jakość wykonanych szklanych wyrobów i wzrost wydajności.

 

Maszyny FOREL stanowiły znaczącą zmianę w naszej działalności: pozwalają na wyższą wydajność, a jednocześnie doskonałą jakość przetwarzania. Ponadto FOREL to marka różniąca się od maszyn do obróbki szkła innych producentów, bo oprócz dostarczania przodującej technologii, FOREL jest potrafi słuchać i odpowiadać na potrzeby swoich klientów.

 

2020 06 40 7

Krawedziarka FOREL w AKMA

 

Dla firmy takiej jak nasza takie podejście niezbędne, nie tylko do zarządzania dzisiejszymi potrzebami, ale przede wszystkim do planowania naszej przyszłości.

 

W przyszłości przewiduję coraz bardziej wymagający rynek: będziemy musieli być w stanie oferować coraz wyższą jakość, inwestując w kwalifikacje pracowników i technologie, które będą używane. Jeśli te wyzwania, przed którymi stanie AKMA w przyszłości, mają być zrealizowane, potrzebujemy solidnego partnera.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 06/2020
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.