GLASSKON, jedna z najbardziej najszybciej rozwijających się firm branży szklarskiej w Polsce, powstała w latach osiemdziesiątych, koncentrując się na przetwórstwie szkła, a przede wszystkim na produkcji szyb zespolonych. 

 

Obecnie GLASSKON ma dwa zakłady produkcyjne – pierwszy w Pałubicach i drugi (zainaugurowany dwa lata temu) – w Grodzisku Mazowieckim. Firma zatrudnia około 200 osób i oferuje rynkowi szkła wysokiej jakości produkty zarówno dla segmentu mieszkaniowego, jak i komercyjnego.

 

 2021 02 24 1

Wojciech Gwadera

 

Aby zwiększyć moce przerobowe i zapewnić swoim klientom coraz lepszy produkt, w 2019 roku GLASSKON zainstalował dwie specjalne linie do produkcji szyb zespolonych firmy FOREL. Pierwsza z nich Residential IG Line jest przeznaczona do realizacji podwójnych i potrójnych szyb zespolonych o wymiarach do 2500 mm x 4000 mm, zapewniających doskonały efekt końcowy i wysoką jakość dla potrzeb rynku mieszkaniowego.

 

Druga linia to High Tech Jumbo IG Line – reprezentuje największe maszyny z oferty FOREL przeznaczone do produkcji szyb zespolonych. Maszyny te zostały zaprojektowane tak, aby z powodzeniem sprostać wielu wymaganiom, oferując możliwie najwyższą elastyczność. Jest to kompletne rozwiązanie opracowane dla firm szklarskich, które muszą być niezwykle elastyczne, jeśli chodzi o wymagania w stosunku do szyb zespolonych.

 

Jest to kompletne rozwiązanie opracowane dla firm szklarskich, które muszą być konkurencyjne w przypadku różnych wymagań wobec szyb zespolonych. Linia używana przez GLASSKON, dzięki szerokiemu wyborowi opcji i funkcji, zaspokaja kompleksowo szerokie spektrum potrzeb w zakresie rozmiarów (do rozmiaru JUMBO, z nośnością 400 kg/mb), stosowania różnych ramek dystansowych (może wykorzystywać konwencjonalne sztywne ramki lub z dodatkiem specjalnego aplikatora, ramki elastyczne, standardowe lub w kształcie litery T), kontroli krzywizn (może obsługiwać szyby, które nie są całkowicie płaskie), a także produkcji nietypowych szyb z tzw. stepem (do 100 mm na przedniej i dolnej stronie, do 300 mm po stronie tylnej i górnej) oraz szyb wielokomorowych (oszklenie z dwiema, a nawet trzema komorami).

 


Poprosiliśmy Wojciecha Gwaderę, dyrektora zarządzającego GLASSKON, aby przedstawił organizację swojej firm, jej cele oraz przyszłe plany.

 

1. Proszę przybliżyć działalność GLASSKON GLASSKON to obecnie dwa zakłady produkcyjne. Główną gałęzią działalności oddziałów jest przetwórstwo i obróbka szkła dla szeroko pojętej branży budowlanej.
Pierwszy zakład w Pałubicach został uruchomiony osiem lat temu i do chwili obecnej obsługuje klientów zlokalizowanych w Polsce północnej.

 

W tym roku rozpoczęliśmy produkcję w nowym oddziale w Grodzisku Mazowieckim, w którym zastosowaliśmy innowacyjne rozwiązania technologiczne i procesowe.

 

GLASSKON Pałubice skupia się w dużej mierze na obsłudze firm produkujących stolarkę PVC. Natomiast zakład w Grodzisku Mazowieckim, który ma możliwość przetworzenia i zespolenia szkła w wymiarze JUMBO (3210 x 6000 mm), obsługuje głównie klientów inwestycyjnych i producentów stolarki aluminiowej z obszaru Polski centralnej i południowej. Sukcesywnie budujemy także grono odbiorców zagranicznych

 

GLASSKON to dziś w sumie zespół liczący około 200 osób, które dbają o dostarczenie najwyższej jakości szyb zespolonych, szkleń strukturalnych, szkła hartowanego, a wkrótce także szkła ESG/VSG, do szerokiego grona odbiorców zarówno w sektorze B2B, jak i B2C.

 

 

 2021 02 24 2

Linia do produkcji szyb zespolonych do rezydencji

 

 

2. Rok temu zdecydowaliście się na nową inwestycję w Grodzisku Mazowieckim pod Warszawą. Jakie macie cele związane z tą inwestycją i jak zamierzacie je osiągnąć?
Inwestycja w Grodzisku Mazowieckim była naturalną konsekwencją rozwoju i wzrostu produkcyjnego firmy. Naszym celem jest zapewnienie odbiorcom kompleksowej obsługi w zakresie dostaw szkła budowlanego oraz szklenia wewnętrznego i wypełnienie rynkowej niszy.

 

Obecnie na rynku polskim mamy do czynienia z dominacją dużych firm, można powiedzieć koncernów, dla których nieadekwatną alternatywę stanowili dotychczas mali producenci. GLASSKON buduje markę wypełniającą rynkową lukę, pozwalając klientom realizować ambitne założenia w atmosferze partnerstwa i dobrej współpracy.

 

GLASSKON Grodzisk Mazowiecki to już nie tylko szkło zespolone i hartowane. Inwestycja w nowoczesne urządzenia pozwalające przetworzyć szkło wielkogabarytowe objęła także zaawansowane linie do obróbki krawędzi i otworowania szkła, linię do prelaminacji oraz autoklaw.

 

Strategia, którą przyjęliśmy pozwala na wykonanie skomplikowanych zleceń produkcyjnych, w niestandardowych wymiarach. Całość parku maszynowego została zaprojektowana w ten sposób, aby dać nam możliwość rozkroju, obróbki, hartowania, laminacji i zespolenia szkła w formacie JUMBO.

 

Jest to więc jeden z nielicznych, kompleksowo wyposażonych zakładów produkcyjnych w Polsce, dający możliwość elastycznej organizacji produkcji, w której rozmiar i rodzaj zastosowanego szkła nie stanowi większego ograniczenia.

 

Dodatkowym atutem, z punktu widzenia logistyki, jest lokalizacja oddziału, która pozwala sprawnie i terminowo dostarczyć nasze produkty nawet w najdalsze zakątki Polski.

 

 2021 02 24 3

Linia do produkcji wielokomorowych szyb zespolonych

 

3. Realizacja nowej inwestycji to zakup nowych maszyn i urządzeń, w tym dwóch linii firmy FOREL – standardowej do produkcji pakietów do 2500 mm oraz specjalistycznej pozwalającej na zespolenie pełnego wymiaru JUMBO. Możecie więc zaoferować klientom największe dostępne dotychczas na rynku pakiety szybowe, inwestujecie też w zasoby ludzkie zatrudniając ludzi o wieloletnim doświadczeniu w branży. Jak ta strategia sprawdza się w realizacji założonych celów?
Jak już podkreślałem, dla obydwu zakładów GLASSKON, ważna jest kompleksowa obsługa klienta oraz produkt najwyższej jakości, adekwatny do oczekiwań rynku.

 

GLASSKON Pałubice i GLASSKON Grodzisk Mazowiecki działają synergicznie, uzupełniając się wzajemnie i oferując firmom z niemalże całej Polski szyte na miarę ich potrzeb rozwiązania.

 

Realizacja nowej inwestycji w założonym wymiarze pozwoliła nam poszerzyć zakres oferowanych dotychczas rozwiązań, dała większą elastyczność produkcyjną i swobodę działania, a to przełożyło się bezpośrednio na zwiększenie zakresu klientów.

 

Dziś z sukcesami realizujemy projekty, które obejmują pełen zakres szkleń budowlanych, zarówno standardowych, jak i strukturalnych czy ponadgabarytowych.

 

 2021 02 24 4

 

4. Jaka oceniacie inwestycję w maszyny firmy FOREL?
Inwestycja w nowoczesne linie do zespalania szkła była kluczowa w kwestii optymalizacji przebiegu procesu produkcyjnego. Wybór dwóch opcji wymiarowych, możliwość zastosowania dwóch rodzajów uszczelniacza czy funkcji automatycznego zespalania szyb stepowanych, oznacza szerokie możliwości swobodnego planowania produkcji i podjęcia nowych wyzwań, zwłaszcza w kontekście wymiaru JUMBO oraz szklenia strukturalnego.

 

 2021 02 24 5

 

5. Dziś ewidentnie atakujecie rynek. Jakie macie plany na przyszłość?
Nasze plany to konsekwencja wewnętrznego rozwoju i sprawna reakcja na ewoluujące zapotrzebowanie rynku – ciągłe doskonalenie, dbałość o wysoką jakość produktów i zadowolenie naszych klientów.

 

2021 02 24 6 

 

6. Zagrożenie wywołane przez COVID-19 zmienia wiele aspektów naszego życia, w tym ekonomię. Jak w waszej opinii rozwijał się będzie rynek polski?
Dynamiczne zmiany, których doświadczyliśmy w ostatnim czasie pokazały, jak niepewne mogą okazać się założenia.
W obecnej chwili nie odczuwamy znaczącego spowolnienia sektora, mamy nadzieję, że sytuacja będzie się stabilizować także w branżach, które z powodu COVID-19 ucierpiały najbardziej.

 

Jako firma, która postawiła na dywersyfikację produkcji oraz znaczne poszerzenie swoich dotychczasowych możliwości patrzymy w przyszłość z ostrożnie, ale jednak z optymizmem. 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 2/2021   

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.