Główną ideę pionowej linii do cięcia szkła laminowanego firmy FOREL możemy określić w dwóch słowach: automatyzacja i prostota. W tych prostych określeniach tkwi cała siła tego rozwiązania, które od dwudziestu lat jest unikalnym produktem na rynku maszyn do obróbki szkła.
Wraz z rosnącym sukcesem tego typu maszyn w Europie (szczególnie na rynku niemieckim, który koncentruje się na szkle laminowanym), pojawiła sie potrzeba opracowania inteligentnego sposobu do zarządzania taflą szkła laminowanego „Jumbo”.
Sposobem tym okazała się pionowa linia do cięcia szkła, dzięki której bezpiecznie i precyzyjnie tafla, dostarczona do fabryki może być włączona do kolejnego procesu produkyjnego (tafla ta pozostaje w pozycji pionowej przez cały cykl, co zapewnia wysoką produktywność na ograniczonej przestrzeni zakładu).
W swojej kompletnej konfiguracji linia zaczyna się od automatycznego urządzenia do selekcji szkła FOREL ST, do szybkiej i bezpiecznej obsługi arkuszy szkła. Urządzenie ST jest wyposażone w automatyczny magazyn szkła z wieloma regałami o ładowności 12 ton każdy, co pozwala na przechowywanie ogromnej ilości tego materału.
Linia wyposażona jest w dwa mosty tnące, zdolne do obróbki tafli szkła laminowanego o grubości do 8 mm + 4,56 mm PVB + 8 mm, z maksymalną długością cięcia do 6000 mm. Mosty mają dwie przeciwległe głowice tnące i dwie belki wybijające (z przodu i z tyłu), aby umożliwić równomierne otwieranie nacięć na całej ich długości.
Po rozcięciu i wyłamaniu, do oddzielenia szyb zostanie użyta specjalna lampa podczerwieni i ostrze. Pomiędzy dwoma mostami tnącymi umieszczona jest opatentowana sekcja obrotowa umożliwiająca obracanie tafli szklanych. Oba mosty mogą być wyposażone w urządzenie do usuwania powłok niskoemisyjnych.
Do rozładunku szkła linię można wyposażyć w stół uchylny firmy FOREL TT. Pionowa linia do cięcia jest maszyną o imponującej wydajności, ale jak powiedzieliśmy, jej siła tkwi w prostocie – w pełni zautomatyzowana może być obsługiwana tylko przez jednego operatora.
(kliknij na zdjęcie aby je powiększyć)
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 11/2021