Duże przesuwne drzwi tarasowe stały się bardzo popularnym i niezwykle modnym elementem architektury domów jednorodzinnych. Zgodnie z obowiązującymi trendami tworzą nowoczesny efekt przenikania się salonu z ogrodem oraz zapewniają szerokie przejścia na zewnątrz. Pomimo znacznej wagi skrzydeł są one jednak bardzo łatwe w obsłudze, dzięki starannie przemyślanym systemowym rozwiązaniom.

 

20220510schuco

 

Drzwi przesuwne powstały z myślą o usuwaniu barier pomiędzy przestrzenią wewnętrzną domu a naturą na zewnątrz. Im większe przeszklenia, tym więcej widoku i światła dociera do wnętrz, jednak duże wymiary przekładają się również na większy ciężar ruchomych elementów. Dlatego producenci tego typu stolarki pracują nad różnorodnymi mechanizmami, które mają zapewnia jak największą łatwość i bezpieczeństwo jej obsługi.

 

Celem jest zapewnienie możliwości obsługi dużych skrzydeł nawet osobom z ograniczeniami ruchowymi czy w starszym wieku. Na przykład firma Schüco stosuje okucia gwarantujące niemal bezwysiłkowe zamykanie i otwieranie wielkoformatowych skrzydeł, ale na tym nie koniec. Do wyboru są również różnego rodzaju mechanizmy zapobiegające np. zderzeniu z przeszkodą, a nawet nowoczesne rozwiązania automatyki.

 

20220510schuco1 

 

Niezawodne mechanizmy bezpieczeństwa

Zarówno systemy przesuwne z PVC-U, jak i aluminium firmy Schüco są wyposażone w odpowiednie mechanizmy zapewniające komfort i bezpieczeństwo obsługi dużych elementów przesuwnych. Na przykład ruchome skrzydła w systemie podnoszono-przesuwnym Schüco LivIngSlide z PVC-U mogą osiągać do 3200 mm szerokości i 2600 mm wysokości oraz masę nawet do 400 kg, a mimo to ich otwieranie i zamykanie nie stwarza żadnego problemu.

 

Wystarczy obrócić długą klamkę w formie dźwigni, aby lekko unieść skrzydło i bez wysiłku przesunąć je do wybranej pozycji. Wózki jezdne zostały ponadto wyposażone w specjalne zabezpieczenia przed pochyleniem, co zapewnia płynny i bezgłośny ruch skrzydeł po torze. W przesuwnych i podnoszono-przesuwnych drzwiach obsługiwanych manualnie dostępne są ponadto systemy kontrolujące ruch skrzydła - Schüco SmartStop i Schüco SmartClose.

 

Pierwszy z nich skutecznie wyhamowuje skrzydło podczas zamykania, co pozwala uniknąć ewentualnego zderzenia z przeszkodą. Natomiast system SmartClose nie tylko wyhamowuje skrzydło, lecz również niemal bezgłośnie dosuwa je do ościeżnicy, dzięki czemu wystarczy je tylko ręcznie zaryglować. Zarówno drzwi z PVC-U, jak i aluminium mogą być wyposażone w zlicowane z posadzką progi zerowe. Ponieważ nie ma tradycyjnego, wystającego progu, zupełnie znika ryzyko potencjalnego potknięcia przy przechodzeniu.

 

20220510schuco2

 

 

Inteligentne, zautomatyzowane systemy

Jeszcze więcej możliwości pod kątem bezpieczeństwa oferują drzwi przesuwne Schüco z ukrytym napędem elektrycznym, który można teraz zastosować zarówno w drzwiach z PVC-U LivIng, jak i aluminiowych. Drzwi podnoszono-przesuwne LivIngSlide mogą być obsługiwane za pomocą np. przycisku na ramie czy zewnętrznego panelu naściennego.

 

Oznacza to, że do ich obsługi nie trzeba używać żadnej siły. Jeszcze więcej opcji inteligentnej obsługi oferują automatyczne drzwi przesuwne Schüco z aluminium. W przypadku systemów aluminiowych Schüco skrzydła mogą mieć nawet do 3500 mm szerokości i 3500 mm wysokości, ważąc przy tym nawet do 600 kg. Mimo to można nimi precyzyjnie sterować nie tylko za pomocą przycisku lub panelu, lecz również przy użyciu smartfona z dedykowaną aplikacją czy polecenia głosowego Alexa.

 

Ponadto w aluminiowych drzwiach przesuwnych można zastosować zaawansowane rozwiązania kontroli ruchu zamykających się skrzydeł. Mogą być wyposażone np. w specjalne czujniki o bardzo wysokiej czułości, dzięki którym skrzydło natychmiast zatrzymuje się w momencie wykrycia przeszkody.

 

Warto dodać, że skrzydło ustawione w wybranej pozycji nie poruszy się nawet w przypadku burzy z silnym wiatrem czy siłowej próby przesunięcia. W ten sposób wyeliminowano jakiekolwiek ryzyko przytrzaśnięcia ręki przechodzącej osoby czy nawet dziecka.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.