W 2018 firma systron, dzięki zatępiarko-szlifierce esX, rozszerzyła swoje portfolio, aby jeszcze lepiej sprostać aktualnym wymaganiom rynku. Od tego czasu niektórzy klienci używają już kilku maszyn do zatępiania made by systron.

 

20220707systron1 

Rys. 1: systron esX jest używany głównie jako samodzielna jednostka przed piecem do hartowania lub przed linią szkła izolacyjnego (IG).

 

systron esX to system szybkiego zatępiania i szlifowania z diamentowymi narzędziami peryferyjnymi, które mogą być wyposażone w jedną lub dwie głowice szlifierskie. Głowica podąża za krawędzią szkła (edge following), gwarantując w ten sposób niezawodny proces hartowania.

 


Prace nad maszyną zostały zapoczątkowane w połowie 2017 roku. Bezpośredni wpływ na to miały oczekiwania klientów oraz fakt, że proces zatępiania stawia inne wymagania dot. geometrii maszyny niż obróbka szkła na centrach CNC.

 

Dyrektor zarządzający systron Franz Schachner wyjaśnia ten krok: „Aby sprostać wymaganiom rynku i naszym własnym, musieliśmy opracować system, który byłby całkowicie dostosowany do procesu zatępiania. Z tego, co możemy dowiedzieć się z bezpośredniego przekazu naszych klientów, udało nam się to bardzo dobrze. Niektórzy klienci, tacy jak Trösch Group lub Glas Gasperlmair, używają już kilku maszyn do zatępiania systron i są z nich bardzo zadowoleni”.

 

 

Wyrafinowany design zapewniający wyjątkową trwałość
Dzięki prostej, ale jednocześnie wyrafinowanej konstrukcji maszyny, działa ona niezwykle niezawodnie i stabilnie. Części techniczne, takie jak silniki, czujniki lub prowadnice, znajdują się w strefie suchej, wrzeciono obróbcze jest dobrze izolowane, a zatem wyjątkowo dobrze chronione w obszarze mokrym. Aby zapewnić dokładne i stałe pomiary wysokości, długości i grubości, do pomiarów wykorzystywane są serwomechanizmy. Konstrukcja osi X z sekcją ssawek została również specjalnie zaprojektowana pod kątem długiej żywotności maszyny.


Opatentowana poduszka wodna zapewnia pełne (na całej powierzchni) chłodzenie narzędzia i zapobiega wibracjom spowodowanym procesem szlifowania. Poduszka wodna podąża również za szklaną powierzchnią bez dotykania jej, dzięki czemu można optymalnie przetwarzać szkła powlekane i niskoemisyjne (Low-E).

 

Konstrukcja esX jest tak kompaktowa, że może łatwo i szybko zastąpić istniejące maszyny do zatępiania. Opcjonalnie firma systron może dostarczyć zintegrowany system oczyszczania wody, zapewniający oszczędność miejsca (umiejscowienie ponad maszyną) i łatwy dostęp dla bieżącego serwisowania.

 

 20220707systron12

Rys. 2: esX może być wyposażony w jedno lub dwa wrzeciona obróbcze.

 


Łatwa obsługa
systron esX jest „pasywną” maszyną podążającą za krawędzią. Określenie „pasywny” jest tutaj kluczowe, ponieważ żaden aktywny system (np. czujki) nie inicjuje rozpoczęcia procesu obróbki.

Dzięki swobodnemu mocowaniu wrzeciona, zawsze pasywnie podążają za krawędzią obrabianego szkła. Ścinanie narożników jest wykonywane całkowicie automatycznie przez zatępiarkę systron przy pełnym zachowaniu parametrów dotyczących prędkości, tj. bez spowolnienia cyklu produkcyjnego.

 

 

Zatępianie i szlifowanie bez zmiany narzędzia
Jednak esX to nie tylko szybkobieżna maszyna do zatępiania, ale także szlifierka. Za naciśnięciem przycisku lub w pełni automatycznie z kontrolą danych, może zarówno zatępiać, jak i szlifować szkło w ramach jednego procesu i to bez zmiany narzędzi.

 

Ten sam pakiet narzędzi może być używany do szkła o grubości od 4 do 19 mm. Funkcja ta jest szczególnie ceniona przez producentów szyb zespolonych, ponieważ duże szyby (formaty szkła) często wymagają szlifowanej krawędzi ze względu na ich wymagania w zakresie odpowiedniej stabilności montażu.

 

20220707systron13

 

20220707systron13a

Rys. 3: Rezultaty i zatępiania i szlifowania są doskonałe, nawet przy krótkich cyklach.

 

 

Wydajność i rozmiary
W zależności od obszaru zastosowania esX może być wyposażony w jedną lub dwie głowice obróbcze.
Różnica czasu cyklu wynosi około 4 sekund:
- es1: 1m/1m/8mm w 21 sekund – jedna głowica
- es2: 1m/1m/8mm w 17 sekund – dwie głowice

 

Przy minimalnym rozmiarze szkła 350 x 200 mm i 3 standardowych rozmiarach maszyn 3525, 5027 i 6033 można obrabiać szkło o długości do 6 m i wysokości 3,3 m - możliwe są również specjalne dowolne kształty, np. o długości 9 m.

 

Główne obszary zastosowań
Krawędziarka esX znajduje zastosowanie głównie w linii produkcyjnej przed piecem do hartowania lub w systemach produkcyjnych szkła izolacyjnego. Dzięki zastosowaniu stołu uchylnego systron, w pełni automatyczny transport z maszyny esX do pieca hartowniczego jest bardzo łatwy do zrealizowania. Thomas Haan, szef sprzedaży w systron, podkreśla: „System jednogłowicowy jest wystarczający dla większości obszarów zastosowań. Poleciłbym maszynę z dwoma wrzecionami obróbczymi tylko do nowoczesnych linii szkła izolacyjnego o bardzo krótkich czasach cyklu obróbki, ponieważ wydajność odgrywa tutaj rzeczywiście niezwykle ważną rolę.”

 

 20220707systron14

Rys. 4: „systronTOOLS są dostosowane do systron esX i wynoszą czasy cykli i żywotność na nowy poziom”, mówi Martin Harucksteiner.

 

Specjalnie opracowane narzędzia systronTOOLS

Jako kierownik projektu „systronTOOLS”, Martin Harucksteiner wniósł do systron swoje wieloletnie doświadczenie w rozwoju narzędzi dla przemysłu szklarskiego. Jego zespół był w stanie stworzyć własne portfolio narzędzi systron w ciągu ostatnich 2 lat. Żywotność narzędzi diamentowych do esX jest niezrównana. „Właśnie mieliśmy w warsztacie tarczę typu V do czwartego przeprofilowania, która zdążyła już obrobić 202 483 metry krawędzi. Opinie klientów są naprawdę doskonałe”, mówi specjalista systron ds. narzędzi.

 

 20220707systron15

Fig. 5: Załadunek za pomocą robotów, w połączeniu z zastosowaniem regałów na tafle szkła, może być realizowany szybko i łatwo.

 


Jakie są obecne trendy w przetwórstwie szkła?

„Trend wyraźnie zmierza coraz bardziej w kierunku szkła bezpiecznego lub bezpiecznego szkła laminowanego. W związku z tym obróbka krawędzi szkła jest coraz częściej wymagana. Automatyzacja staje się również w coraz większym stopniu przedmiotem zainteresowania przemysłu szklarskiego. Przy nowoczesnych liniach produkcyjnych nasza maszyna jest często ładowana robotem. Zwiększa to wydajność i jakość, minimalizując obsługę”, jest przekonany T. Haan.

 

 

  

Video dotyczące esX:

20220707systron16

 

 

 

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.