Duże powierzchnie szklane są podatne na wiatr i deszcz. Nawet niewielkie deformacje mogą sprawić, że woda może przeciekać na drugą stronę. Wodoszczelność okien to bardzo istotna właściwość charakteryzująca Fasadę, opisana jest w normie EN 14351-1+A2:2016.

 

20220711yaw3a

 

Wodoszczelność to parametr, który wskazuje zachowanie się okna w czasie silnego wiatru oraz ulewnego deszczu. Szczególnie przy bardzo dużych powierzchniach szklanych, mogą pojawić się problemy z przeciekaniem okien.

 

Od czego zależy szczelność Fasady na wodę opadową?

Decydujący wpływ ma na nią jakość i precyzja wykonania stolarki oraz rodzaj zastosowanych komponentów. Ważnym aspektem jest również sztywność stolarki – im lepiej okno będzie wzmocnione, tym większa jego szczelność. Aby ustalić, czy nowe okno sprawdzi się w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, należy sprawdzić, jaką nadaną mu klasę wodoszczelności.

 

Jednym z dostępnych na rynku rozwiązań fasadowych jest system FA 50N od Yawal sklasyfikowany w grupie najlepszych ścian osłonowych dostępnych na rynku pod względem izolacyjności termicznej, akustycznej, wodoszczelności oraz wytrzymałości na obciążenie wiatrem.

 

Produkt przeszedł badania w europejskim instytucie badawczym. Wspomniane badanie odbywa się w specjalnej, zamkniętej komorze, w której wytwarza się ciśnienie i polewa Fasadę wodą, co symuluje warunki ulewnego deszczu przy silnym wietrze.

 

Jeśli podczas pierwszej, 15 minutowej tury badania Fasada nie przecieka, to uzyskuje klasę 1A. W kolejnej, 5-minutowej turze Fasada polewana jest wodą przy ciśnieniu 50 Pa, odpowiadającemu działaniu wiatru wiejącego z prędkością ok. 33 km/h.

 

Jeżeli w tym czasie pozostanie szczelna, wówczas uzyska klasę 2A i przejdzie do kolejnego etapu badania, w którym ciśnienie zostanie zwiększone do 100 Pa (wiatr wiejący z prędkością ok. 47 km/h). Procedura jest identyczna w każdej kolejnej turze: przy nowej wartości ciśnienia, odpowiadającej coraz większej sile wiatru, Fasada musi pozostać szczelne przez 5 minut, aby uzyskać wyższą klasę.

 

Przykładowo, jeżeli Fasada przepuści wodę podczas dziewiątej tury testu przy ciśnieniu 600 Pa (odpowiadającemu sile wiatru wiejącego z prędkością ok. 115 km/h), niezależnie od tego, czy stanie się to w pierwszej minucie, czy w ostatniej sekundzie pomiaru, to okno zostanie skategoryzowane w klasie 8A, co oznaczać będzie, że producent gwarantuje, że zachowa ono szczelność przy prędkości wiatru dochodzącej do 90 km/h.

 20220711yaw1

 

20220711yaw1a

 

 20220711yaw1b


Odwodnienie liniowe od Yawal

Każda konstrukcja okienno-drzwiowa oprócz wysokich walorów estetycznych powinna prezentować bardzo dobry poziom parametrów technicznych między innymi właśnie wodoszczelność. Aby w pełni kontrolować odpływ wody z projektowanych konstrukcji, Yawal oferuje autorski system odwodnienia liniowego zintegrowanego z ościeżnicą.

 

Odwodnienie liniowe to zamontowana na poziomie posadzki rynna służąca do wyprowadzania skroplin dopływających do okien i drzwi. Specjalna budowa rozwiązania, w ramach której jedna ze ścianek poszerzenia dolnego została pochylona, zapewnia grawitacyjny wypływ wody do rynny.

 

Dodatkowo poszerzenie dolne oferowane jest w wersji z wyfrezowanymi otworami odwadniającymi tworzącymi kanały umożliwiające przepływ wody. W ten sposób producenci stolarki otworowej oszczędzają czas, który byłby potrzebny na obróbkę profili. Profile o wyjściowej długości 6,5 metra wymagają jedynie odpowiedniego docięcia.

 

20220711yaw2

 

Stylowa kratka lub perforowana blacha INOX estetycznie wygląda oraz zabezpiecza rynnę przed wpadnięciem w nią stopy. W systemach Yawal dostępne są łączniki ułatwiające załamywanie biegu odwodnienia pod dowolnym kątem.

 

Rozwiązanie takie sprawdza się nie tylko przy dużych przeszkleniach aluminiowych okien, ale także przy drzwiach tarasowych, przez które często się wchodzi. Otwieranie i zamykanie drzwi lub okien ułatwia wpadanie do środka deszczu. Dzięki systemom odwodnienia liniowego będzie się ona zbierała i odpływała w bezpieczny sposób na zewnątrz.

 

20220711yaw

 

Odwodnienie liniowe jest w pełni kompatybilne między innymi z systemami przesuwnymi Yawal: Moreview, Primeview oraz z systemami okienno-drzwiowymi: TM 102HI PRESTIGE, TM 102HI, TM 77HI niezależnie od rodzajów zastosowanych w projekcie architektonicznym konstrukcji.


Co istotne, system Yawal zintegrowany jest z ościeżnicą drzwi oraz dużych okien z aluminium. Oznacza to, że jest idealnie dopasowany do kształtu stolarki oraz lepiej sprawdza się w swojej roli.

 

Yawal

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.