Nowoczesna stolarka okienna charakteryzuje się nie tylko doskonałymi współczynnikami przenikania ciepła, dużymi formatami przeszkleń czy smukłymi ramami o designerskim wyglądzie.

 

Najnowocześniejsze okna imponują również zaawansowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i inteligentnymi funkcjami.

 

20221122schuco

 Nowoczesne panoramiczne okna i drzwi przesuwne oferują więcej niż tylko efektowny design. Fot. Schüco

 

„Więcej światła, więcej komfortu” – tym stwierdzeniem można opisać kierunek rozwoju współczesnych okien. Szczególnie modne są dziś bardzo duże przeszklenia, których powierzchnię podkreślają imponująco wąskie ramy.

 

Taki efekt można uzyskać stosując między innymi nowoczesne panoramiczne okna lub drzwi przesuwne, których ramy mogą być całkowicie zabudowane w ścianach, stropie i posadzce. Jedynym widocznym elementem jest ekstremalnie wąska w widoku pionowa rama skrzydła.

 

W ten sposób powstają transparentne przeszklenia, które nie tylko maksymalnie doświetlają pomieszczenia i kreują modny efekt przenikania się wnętrza z otoczeniem, lecz także umożliwiają w pełni bezpieczne przechodzenie dzięki zerowym progom.

 

To bardzo ważna zaleta, gdyż użytkownicy coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na elegancki design, lecz także wysoką wygodę i bezpieczeństwo obsługi.

 

W myśl tej zasady nowoczesna stolarka z aluminium i PVC-U może być także wyposażona w elektryczne napędy ułatwiające przesuwanie coraz cięższych skrzydeł czy też łączona z systemami typu Smart Home jako element zrównoważonej koncepcji inteligentnego domu.

 

20221122schuco1

 Okno Symbiotic o tworzywowo-aluminiowej konstrukcji umożliwia realizację efektownych pasm okiennych. Fot. Schüco

 

 

Zaawansowane technologie wielkiego formatu

Nowoczesne aluminiowe okna rewolucjonizują dziś budownictwo mieszkaniowe dzięki swojej doskonałej stabilności i efektownemu, panoramicznemu designowi. Na przykład panoramiczne okna Schüco AWS 75 PD wyróżniają się ekstremalnie wąskimi ramami o łącznej szerokości ościeżnicy i skrzydła zaledwie 55 mm, dzięki czemu posiadają unikatowy, panoramiczny wygląd.

 

Natomiast w panoramicznym systemie Schüco ASS 77 PD.HI jedynymi widocznymi elementami konstrukcji są bardzo smukłe pionowe profile aluminiowe na styku skrzydeł. Ich szerokość zredukowano do minimum, a próg i zewnętrzna rama zostały ukryte w przegrodach budynku.

 

Skrzydła o maksymalnej szerokości do 3200 mm i wysokości do 3500 mm tworzą płynne przejścia między wnętrzem a otoczeniem, również w wariancie z otwieranym narożem 90° bez użycia słupka.

 

20221122schuco2

Panoramiczne drzwi przesuwne Schüco AS AL 75 PD do budynków wysokich z opatentowanym pneumatycznym uszczelnieniem najwyższej możliwej klasie wodoszczelności E1500. Fot.: Schüco

 

Panoramiczny efekt można osiągnąć także stosując nowoczesne systemy z PVC-U. W ten trend wpisują się drzwi przesuwne Schüco LivIngSlide Panorama o smukłym wyglądzie czy zupełnie nowe na rynku tworzywowo-aluminiowe okna Symbiotic. Wewnętrzną część hybrydowej stolarki wykonano z tworzywa, a zewnętrzną – z aluminium.

 

Innowacyjna konstrukcja o wysokiej stabilności umożliwia projektowanie okien większych niż standardowo czy modnych pasm okiennych o modernistycznym, aluminiowym wyglądzie. Sam wygląd to jednak nie wszystko, dlatego nowoczesna stolarka oferuje również przyszłościowe funkcje.

 

 

Większa efektywność energetyczna dzięki automatyzacji

W czasach kryzysu klimatycznego i energetycznego kluczowym aspektem staje się efektywność energetyczna budynku, na którą w dużej mierze wpływa odpowiednio dobrana stolarka okienna. Okna i drzwi przesuwne o wysokiej izolacyjności cieplnej pozwalają nie tylko zapewnić optymalny komfort termiczny, lecz także zaoszczędzić energię i zabezpieczyć się przed wysokimi kosztami ogrzewania w przyszłości.

 

Nowoczesne systemy okienne z aluminium i PVC-U spełniają z nawiązką wszelkie wymagania w tym zakresie, dlatego mogą być stosowane w domach wysoko energooszczędnych, a nawet pasywnych. Idealnym przykładem mogą być na przykład okna Schüco AWS 90.SI+ optimized z certyfikatem Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt, których współczynnik przenikania ciepła dla samej ramy Uf wynosi zaledwie 0,80 W/m2K, czy też okna blokowe Schüco AWS BS 90.SI+ optimized z ukrytym skrzydłem i bardzo wąską ramą ze współczynnikiem Uf=0,93 W/m2K.

 

 2022 11 28 1

Drzwi przesuwne Schüco LivIngSlide z PVC-U wyposażone w ukryty napęd elektryczny można obsługiwać za jednym naciśnięciem przycisku. Fot.: Schüco

 

Innowacją na skalę rynku jest także panoramiczny system przesuwny Schüco AS AL 75 PD do budynków wysokich z opatentowaną technologią pneumatycznych uszczelnień firmy air-lux, która zapewnia maksymalną szczelność w klasie E1500. Kolejnym bardzo ważnym trendem jest automatyzacja okien i drzwi oraz łączenie ich z systemami typu Smart Home.

 

Inteligentna automatyka w zestawieniu z różnymi czujnikami nie tylko zwiększa komfort obsługi coraz cięższych skrzydeł, lecz także umożliwia sterowanie głosowe czy nawet aktywację zaawansowanych funkcji oszczędzania energii, jak np. automatyczne zamykanie okien w przypadku pogorszenia się pogody.

 

To bardzo przyszłościowy kierunek, który będzie nadal rozwijany w kolejnych latach. Na przykład drzwi przesuwne LivIngSlide z PVC-U zostały wyposażone w całkowicie ukryty napęd elektryczny uruchamiany za pomocą przycisku na ramie czy zewnętrznego panelu naściennego, co do tej pory było możliwe tylko w systemach aluminiowych.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  
Świat Szkła 11/2022  

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.