Już w perspektywie sześciu lat nowo wznoszone budynki mieszkalne  będą znacznie bardziej energooszczędne. Obecny wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię 120 kW/(m2rok) zostanie obniżony aż o 42%, co wiąże się z potrzebą stosowania znacznie cieplejszych okien. Czy dostępna na rynku stolarka odpowiada nowym, restrykcyjnym przepisom?

 

Od 2021 r. nowo wznoszone budynki mają odpowiadać bardzo restrykcyjnym wymaganiom energooszczędności, jakie obowiązują chociażby w Niemczech. W przypadku budynków jednorodzinnych poziom wskaźnika zapotrzebowania na energię EPH+W ma zostać obniżony do zaledwie 70 kWh/(m2rok). Budynki przyszłości będą wyposażone w dobrze zaizolowane przegrody i bardzo ciepłe okna.

 

Od wielu producentów będzie to wymagało wprowadzenia nowych technologii, jednak na rynku są już rozwiązania, które będą zgodne z wymaganiami przyszłości. Nowej generacji stolarka Schüco PVC pozwala na realizację okien i drzwi przesuwnych, które istotnie podnoszą komfort użytkowania i standard energetyczny budynku. 

 

8 1 

 

Okna nowej generacji

 Za sześć lat obecny maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla okna Uw=1,3 W/m2K zostanie zmniejszony do poziomu odpowiadającego budownictwu niskoenergochłonnemu – zaledwie 0,9 W/m2K. W pasywnych oknach Sch üco Alu Inside zastosowano szereg innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, które pozwoliły obniżyć współczynnik przenikania ciepła dla ramy do poziomu nawet Uf=0,74 W/(m2K). 

 

Okno z odpowiednią, dwukomorową szybą może osiągnąć współczynnik przenikania ciepła Uw od 0,66 W/(m2K)! Optymalna głębokość zabudowy 82 mm sprawia, że możliwe jest zastosowanie specjalnych pakietów szybowych o grubości nawet 52 mm. Dzięki temu możliwy jest dobór szkła o indywidualnie dobranych funkcjach, w zależności od orientacji danej ściany względem kierunków świata czy wymogów bezpieczeństwa.

 

Natomiast przeznaczony dla budownictwa niskoenergetycznego system Sch üco Corona SI 82, oprócz bardzo dobrych właściwości termoizolacyjnych na poziomie Uw=0,9 (W/m2K), oferuje ciekawe wzornictwo. Trzy wersje konturu – Classic, Cava i Rondo – dają możliwość zaprojektowania elewacji o indywidualnej stylistyce.

(...)

 

8 2

 

 

Drzwi przesuwne jutra

 

Przez długi czas zastosowanie drzwi przesuwnych w energooszczędnych domach było rzadkością. Moda na tego typu stolarkę pojawiła się stosunkowo niedawno, jednak takie rozwiązania generowały duże straty energii, a ich konstrukcja nie gwarantowała dobrej szczelności. Technologia Sch üco PVC pozwala na tworzenie drzwi przesuwnych w standardzie niskoenergetycznym i pasywnym. W systemie Sch üco ThermoSlide wykonywana jest stolarka o najlepszym na rynku współczynniku przenikania ciepła Uw od 0,65 (W/m2K). Tak doskonały wynik osiągnięto między innymi dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu uszczelnień pomiędzy elementami stałymi i ruchomymi. W wielkowymiarowe skrzydła można wstawić odpowiednie szklenie wysokoselektywne, zapewniające stabilny klimat wewnątrz pomieszczeń. Takie drzwi przesuwne nie tylko powstrzymują ucieczkę ciepła zimą, lecz również pozwalają na pasywne zyski ciepła z promieni słonecznych w okresach jesiennym i zimowym. Drzwi z serii ThermoSlide posiadają ponadto potrójnie termoizolowany próg, który zapobiega powstawaniu „zimnego obszaru” w strefie przypodłogowej.

 

 

8 3

 

www.schueco.pl

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 11/2014 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.