GLASSKON wybrał maszyny FOREL do produkcji szyb zespolonych |
Data dodania: 28.02.21 |
GLASSKON, jedna z najbardziej najszybciej rozwijających się firm branży szklarskiej w Polsce, powstała w latach osiemdziesiątych, koncentrując się na przetwórstwie szkła, a przede wszystkim na produkcji szyb zespolonych.
Obecnie GLASSKON ma dwa zakłady produkcyjne – pierwszy w Pałubicach i drugi (zainaugurowany dwa lata temu) – w Grodzisku Mazowieckim. Firma zatrudnia około 200 osób i oferuje rynkowi szkła wysokiej jakości produkty zarówno dla segmentu mieszkaniowego, jak i komercyjnego.
Wojciech Gwadera
Aby zwiększyć moce przerobowe i zapewnić swoim klientom coraz lepszy produkt, w 2019 roku GLASSKON zainstalował dwie specjalne linie do produkcji szyb zespolonych firmy FOREL. Pierwsza z nich Residential IG Line jest przeznaczona do realizacji podwójnych i potrójnych szyb zespolonych o wymiarach do 2500 mm x 4000 mm, zapewniających doskonały efekt końcowy i wysoką jakość dla potrzeb rynku mieszkaniowego.
Druga linia to High Tech Jumbo IG Line – reprezentuje największe maszyny z oferty FOREL przeznaczone do produkcji szyb zespolonych. Maszyny te zostały zaprojektowane tak, aby z powodzeniem sprostać wielu wymaganiom, oferując możliwie najwyższą elastyczność. Jest to kompletne rozwiązanie opracowane dla firm szklarskich, które muszą być niezwykle elastyczne, jeśli chodzi o wymagania w stosunku do szyb zespolonych.
Jest to kompletne rozwiązanie opracowane dla firm szklarskich, które muszą być konkurencyjne w przypadku różnych wymagań wobec szyb zespolonych. Linia używana przez GLASSKON, dzięki szerokiemu wyborowi opcji i funkcji, zaspokaja kompleksowo szerokie spektrum potrzeb w zakresie rozmiarów (do rozmiaru JUMBO, z nośnością 400 kg/mb), stosowania różnych ramek dystansowych (może wykorzystywać konwencjonalne sztywne ramki lub z dodatkiem specjalnego aplikatora, ramki elastyczne, standardowe lub w kształcie litery T), kontroli krzywizn (może obsługiwać szyby, które nie są całkowicie płaskie), a także produkcji nietypowych szyb z tzw. stepem (do 100 mm na przedniej i dolnej stronie, do 300 mm po stronie tylnej i górnej) oraz szyb wielokomorowych (oszklenie z dwiema, a nawet trzema komorami).
1. Proszę przybliżyć działalność GLASSKON GLASSKON to obecnie dwa zakłady produkcyjne. Główną gałęzią działalności oddziałów jest przetwórstwo i obróbka szkła dla szeroko pojętej branży budowlanej.
W tym roku rozpoczęliśmy produkcję w nowym oddziale w Grodzisku Mazowieckim, w którym zastosowaliśmy innowacyjne rozwiązania technologiczne i procesowe.
GLASSKON Pałubice skupia się w dużej mierze na obsłudze firm produkujących stolarkę PVC. Natomiast zakład w Grodzisku Mazowieckim, który ma możliwość przetworzenia i zespolenia szkła w wymiarze JUMBO (3210 x 6000 mm), obsługuje głównie klientów inwestycyjnych i producentów stolarki aluminiowej z obszaru Polski centralnej i południowej. Sukcesywnie budujemy także grono odbiorców zagranicznych
GLASSKON to dziś w sumie zespół liczący około 200 osób, które dbają o dostarczenie najwyższej jakości szyb zespolonych, szkleń strukturalnych, szkła hartowanego, a wkrótce także szkła ESG/VSG, do szerokiego grona odbiorców zarówno w sektorze B2B, jak i B2C.
Linia do produkcji szyb zespolonych do rezydencji
2. Rok temu zdecydowaliście się na nową inwestycję w Grodzisku Mazowieckim pod Warszawą. Jakie macie cele związane z tą inwestycją i jak zamierzacie je osiągnąć?
Obecnie na rynku polskim mamy do czynienia z dominacją dużych firm, można powiedzieć koncernów, dla których nieadekwatną alternatywę stanowili dotychczas mali producenci. GLASSKON buduje markę wypełniającą rynkową lukę, pozwalając klientom realizować ambitne założenia w atmosferze partnerstwa i dobrej współpracy.
GLASSKON Grodzisk Mazowiecki to już nie tylko szkło zespolone i hartowane. Inwestycja w nowoczesne urządzenia pozwalające przetworzyć szkło wielkogabarytowe objęła także zaawansowane linie do obróbki krawędzi i otworowania szkła, linię do prelaminacji oraz autoklaw.
Strategia, którą przyjęliśmy pozwala na wykonanie skomplikowanych zleceń produkcyjnych, w niestandardowych wymiarach. Całość parku maszynowego została zaprojektowana w ten sposób, aby dać nam możliwość rozkroju, obróbki, hartowania, laminacji i zespolenia szkła w formacie JUMBO.
Jest to więc jeden z nielicznych, kompleksowo wyposażonych zakładów produkcyjnych w Polsce, dający możliwość elastycznej organizacji produkcji, w której rozmiar i rodzaj zastosowanego szkła nie stanowi większego ograniczenia.
Dodatkowym atutem, z punktu widzenia logistyki, jest lokalizacja oddziału, która pozwala sprawnie i terminowo dostarczyć nasze produkty nawet w najdalsze zakątki Polski.
Linia do produkcji wielokomorowych szyb zespolonych
3. Realizacja nowej inwestycji to zakup nowych maszyn i urządzeń, w tym dwóch linii firmy FOREL – standardowej do produkcji pakietów do 2500 mm oraz specjalistycznej pozwalającej na zespolenie pełnego wymiaru JUMBO. Możecie więc zaoferować klientom największe dostępne dotychczas na rynku pakiety szybowe, inwestujecie też w zasoby ludzkie zatrudniając ludzi o wieloletnim doświadczeniu w branży. Jak ta strategia sprawdza się w realizacji założonych celów?
GLASSKON Pałubice i GLASSKON Grodzisk Mazowiecki działają synergicznie, uzupełniając się wzajemnie i oferując firmom z niemalże całej Polski szyte na miarę ich potrzeb rozwiązania.
Realizacja nowej inwestycji w założonym wymiarze pozwoliła nam poszerzyć zakres oferowanych dotychczas rozwiązań, dała większą elastyczność produkcyjną i swobodę działania, a to przełożyło się bezpośrednio na zwiększenie zakresu klientów.
Dziś z sukcesami realizujemy projekty, które obejmują pełen zakres szkleń budowlanych, zarówno standardowych, jak i strukturalnych czy ponadgabarytowych.
4. Jaka oceniacie inwestycję w maszyny firmy FOREL?
5. Dziś ewidentnie atakujecie rynek. Jakie macie plany na przyszłość?
6. Zagrożenie wywołane przez COVID-19 zmienia wiele aspektów naszego życia, w tym ekonomię. Jak w waszej opinii rozwijał się będzie rynek polski?
Jako firma, która postawiła na dywersyfikację produkcji oraz znaczne poszerzenie swoich dotychczasowych możliwości patrzymy w przyszłość z ostrożnie, ale jednak z optymizmem.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne |