Skandynawska pogoda bywa kapryśna – silne wiatry czy zmienne warunki atmosferyczne mogą być bardzo uciążliwe, jeżeli dobrze nie zabezpieczymy naszego wnętrza. Dlatego okna na północy Europy skonstruowane są tak, aby były jak najbardziej funkcjonalne i chroniły dom przed zimnym powietrzem, próbującym się dostać do środka.

 

Doskonałym strażnikiem są okucia skandynawskiej marki IPA, dystrybuowane przez Agas, które cechują się wysoką jakością i wygodą użytkowania, zapewniając najwyższą użyteczność okien. 

 

 

2017 5 34 1

 

2017 5 34 2

 

 

Trwałość i funkcjonalność

 

Okucia systemowe duńskiej marki IPA dostępne na polskim rynku w ofercie Agas zostały opracowane w taki sposób, aby zapewnić najwyższy poziom użyteczności funkcji otwierania przy zachowaniu uproszczonej produkcji okien typu skandynawskiego. Są to okna, których skrzydła otwierają się na zewnątrz budynku – w odróżnieniu do powszechnie stosowanych rozwiązań.

 

W ten sposób podczas uchylania nie zabieramy miejsca w środku pomieszczenia i bez problemu możemy stawiać na parapetach kwiaty, lampy czy dekoracje. Okna skandynawskie wykonywane są z drewna, PVC lub z połączenia drewna z okładziną aluminiową. Dzięki takim materiałom i wysokiej jakości okuciom marki IPA, dystrybuowanym przez Agas, zyskujemy większą odporność na czynniki atmosferyczne panujące na zewnątrz.

 

W czasie silnego wiatru skrzydło zostaje dociśnięte do ramy, dzięki czemu zimne powietrze nie dostaje się do mieszkania, a temperatura we wnętrzu nie zmienia się. Okucia IPA zapewniają trwałość tego typu okien i pełnią swoją funkcję przez wiele lat.

 

 

2017 5 34 3

 

2017 5 34 4

 

 

Mnogość wyboru

 

Okna w każdym pomieszczeniu mają inne zadanie, więc wybór prawidłowego modelu jest niezmiernie ważny, aby w pełni wykorzystać wnętrze naszego domu. Wyróżnia się wiele typów okien skandynawskich, więc każdy znajdzie wariant, który będzie doskonale dopasowany do jego potrzeb. Okucia IPA, dystrybuowane przez firmę Agas dbają o ich niezawodność wykorzystując wieloletnie doświadczenie marki, a jednocześnie strzegą dom przez niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

 

(...)

 

Side Hung jest najczęściej montowanym typem okien w Skandynawii. W tego rodzaju oknach zawiasy marki IPA przesunięte są na zewnątrz, dzięki czemu skrzydło można otwierać na całą szerokość.

 

Z kolei okno w systemie Top Hung jest wychylne na zewnątrz, gdzie skrzydło zawiasowane jest na górnym ramiaku. Taki rodzaj okucia marki IPA wykorzystywany jest najczęściej w oknach wentylacyjnych, montowanych ponad oknami dużymi lub w oknach głównych w budynkach technicznych, garażach czy suszarniach.

 

Side swing 90 jest modelem okna, dzięki któremu skrzydło może być otwierane do 90o w płaszczyźnie poziomej. Funkcja ta jest niezwykle użyteczna przy małych oknach. Dodatkowo, poluzowując śruby montażowe, zwiększamy możliwość otwarcia skrzydła do 120o, co pozwala nam swobodnie umyć okna.

 

 

2017 5 47 1

2017 5 47 2

2017 5 47 3

2017 5 47 4

 

 

Side swing 180 to nowoczesny wariant okna z okuciami marki IPA montowany w oknach o szerokości skrzydła do 900 mm, które możemy prawie całkowicie obrócić na zewnątrz ościeżnicy w osi pionowej. Dzięki temu okno bez problemu umyjemy od środka, a parapet wewnętrzy możemy zastawić kwiatami czy ozdobami.

 

Conopy Stay jest typem okna, które pozwala na otwarcie okna na zewnątrz. Jego skrzydło wychyla się na płaszczyźnie poziomej, przesuwając się w pionie. Takie rozwiązanie okuć marki IPA zapewnia doskonałą wentylację domu, ponieważ przy otwieraniu skrzydło przesuwa się delikatnie, a powietrze dostaje się zarówno z góry jak i z dołu.

 

 

2017 5 47 5

 

 

Okno Top swing z zastosowanymi okuciami firmy IPA jest modelem o podobnym systemie, jednak z jego pomocą okno można obrócić o około 170 stopni, więc zapewnia również niezwykłą łatwość czyszczenia.

 

 

 

Hanna Gherke-Gut

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 05/2017


 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.