Po latach dominacji cienkowarstwowych tynków architekci coraz częściej wracają do tradycyjnych materiałów elewacyjnych, jak cegła i drewno. W kompozycjach fasadowych nie występują jednak już w czystej postaci, a są zestawiane z nowoczesnymi akcentami, jak aluminium czy duże powierzchnie przeszkleń. W efekcie powstają budynki o niepowtarzalnym stylu.

 

Przez długi czas ściany z odkrytej cegły były uważane za atrybut starych lub zaniedbanych budynków, dlatego zazwyczaj pokrywano je tynkami strukturalnymi, które z czasem ustąpiły miejsca gładkim, jasnym powierzchniom. Obecnie inwestorzy i architekci powracają do tradycyjnych, surowych materiałów, które nadają architekturze budynków oryginalny charakter.

 

 

20180711schuco1

 

 

Do łask wraca styl holenderski, a wraz z nim cegła klinkierowa, która jest często łączona na zasadzie kontrastów z blachami elewacyjnymi i aluminiowymi ramami okiennymi. Kompozycje takich budynków potrafią zaskakiwać kontrastowym doborem surowców i odcieni. Trend łączenia starego z nowym i materiałów o odrębnych charakterach można również zobaczyć na przykładzie zabytkowych budynków, które dzięki nowoczesnym projektom renowacji zyskują drugie życie.

 

 

Tradycyjny design i nowe technologie
Cegła to materiał uniwersalny, który pasuje do każdej architektury budynku, od XIX – wiecznych kamienic aż po ultranowoczesne, proste bryły domów z płaskim dachem. Jej solidny, ascetyczny wygląd jest kojarzony z długowiecznością, trwałością, lecz także domowym ciepłem. Na elewacjach budynków cegła może występować w różnych kolorach, od industrialnych szarości poprzez typowe dla domów holenderskich beże, aż po klasyczną czerwień.

 

W swojej czystej formie ceglany mur ma jednak nieco ciężki charakter, dlatego współcześni architekci tak chętnie przełamują go nowoczesnymi materiałami o chłodnej i nowoczesnej wymowie, jak chociażby okna aluminiowe czy stalowa blacha na rąbek. Dotychczas uważane za rozwiązania stosowane tylko w budynkach publicznych, coraz częściej zdobią elewacje budynków mieszkalnych, jedno- i wielorodzinnych.

 

Jednocześnie rozmiary stolarki otworowej są coraz większe, co pozwala zwiększyć udział szyby w elewacji, a co za tym idzie – dodać lekkości bryle budynku i lepiej doświetlić wnętrza. Ciekawą alternatywą dla stolarki aluminiowej są okna PVC Schüco z nakładkami Schüco TopAlu, które posiadają tą samą elegancką estetykę i odporność na warunki zewnętrzne. Możliwości indywidualnej kreacji architektury okiennej poszerzają teraz cztery nowe profile nakładkowe TopAlu, które zwracają uwagę swoimi unikatowymi kształtami.

 

20180711schuco2Przykład renowacji tradycyjnego ceglanego budynku z zastosowaniem okien Schüco z PVC o wyglądzie stolarki aluminiowej
Fot. Schüco

 

 

Wyrazisty aluminiowy akcent
Cechą wyróżniającą budynki z elementami cegły jest ich specyficzny charakter, nacechowany tradycją i bogatą przeszłością. Z tego powodu do projektowania czy renowacji tego typu obiektów należy podchodzić z dbałością o każdy detal, co dotyczy zwłaszcza budynków historycznych. Profile nakładkowe Schüco TopAlu pozwalają stworzyć okna łączące w sobie atrakcyjny, industrialny design metalowych okien z ciepłym charakterem tworzywa sztucznego.

 

Poszerzona gama czterech kształtów konturu zewnętrznego umożliwia indywidualne dopasowanie wyglądu ram okiennych do charakteru budynku. Kontury Classic i Viva odzwierciedlają nowoczesne trendy w architekturze, gdzie głównym wyznacznikiem jest prostota i czystość wyrazu. Z kolei kontury Vision i Pure przekonają osoby poszukujące bardziej klasycznych kształtów, spotykanych w tradycyjnym europejskim budownictwie. Od wewnątrz zaś ramy okienne mogą uzyskać dowolny kolor, od ponadczasowej bieli poprzez dowolny kolor z wzornika Schüco, aż po powierzchnie oddające wiernie odcień i rysunek drewna.

 

Okna PVC z nakładkami TopAlu są tak samo łatwe w pielęgnacji i równie odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne, jak aluminiowe. Mogą być stosowane nawet w zanieczyszczonych rejonach przemysłowych i nie zmieniają koloru pod wpływem promieni UV, dlatego stanowią doskonałą propozycję dla trwałej i zrównoważonej architektury.

 

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

 

20180711schuco3

Kontury : Classic i Viva
Pure i Vision
Fot. Schüco

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.