Linia do produkcji szyb zespolonych „No Limits” 9000 stanowi dalszy krok firmy FOREL w produkcji maszyn do wykonywania szyb zespolonych o maksymalnie dużych wymiarach – prawie „bez ograniczeń”, zgodnie z tendencją rynkową, która objawia się dążeniem do stosowania coraz większych tafli szkła na fasadach. Trend ten znajduje dziś odzwierciedlenie w wielu z najnowocześniejszych realizacji architektonicznych na świecie. 

 

Pomimo innowacyjnych cech w porównaniu z poprzednimi liniami produkcyjnymi do szyb Jumbo, linia „No Limits” 9000 to gwarantowany produkt o większych możliwościach produkcyjnych, uzyskany dzięki połączeniu ulepszeń z dobrze ugruntowanymi rozwiązaniami technicznymi.

 

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest oczywiście wielkość nowej linii, która pozwala na obróbkę szyb o długości do 9 m i wysokości 3,30 m, przy obciążeniu na metr bieżący, które osiąga wartość 350 kg dla pojedynczej tafli szkła i 550 kg dla zmontowanej szyby zespolonej.

 

Dynamiczny system nośny w prasie zespalającej szyby umożliwia produkcję szyb wielokomorowych i tworzenie pionowych przesunięć (tzw. „stepów”) do 250 mm, oraz przesunięć poziomych do 1000 mm.

 

 

 

 2018 7-8 55 1

 

 

Pracując z płytami szklanymi o tak dużych rozmiarach, spotykamy się z taflami nie całkiem płaskimi i mającymi niewielką krzywiznę, ale firma FOREL mając świadomość tych zjawisk opracowała szereg aplikacji do każdej maszyny pracującej w linii produkcyjnej, aby zarządzać tymi niedoskonałosciami ze znakomitym wynikiem końcowym: możliwością produkcji doskonałych szyb zespolonych o dużych rozmiarach.

 

 

Układ linii produkcyjnej

 

Line Server Interface (wersja plus): składający się ze stacji PC na początku linii, opiera się na specjalnym oprogramowaniu, które zapewnia komunikację pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi maszynami, optymalizując w ten sposób procesy produkcyjne.

 

Maszyna do mycia szkła: operacja mycia przebiega poprzez trzy różne procesy: mycie wstępne (rampa natryskowa), mycie zasadnicze (8 szczotek, średnica 225 mm), płukanie (rampa natryskowa). Aby zapewnić najbardziej odpowiednie mycie dla każdego rodzaju szkła, myjka jest wyposażona w automatyczny system wykrywania powłoki niskoemisyjnej na szybie.

 

 

2018 7-8 55 2

 

 

Urządzenie jest wykonane w całości z austenitycznej stali nierdzewnej i wyposażone w system podgrzewania wody, który może osiągnąć temperaturę do 60°C. Strefa suszenia wyposażona jest w 2 pochylone dmuchawy, napędzane wentylatorem o wysokiej wydajności i izolowane panelami dźwiękochłonnymi.

 

Skaner do kontroli jakości: kontrola jakości, szczególnie przy obróbce ponadwymiarowych szyb, staje się podstawowym elementem linii do produkcji szyb zespolonych. Oprócz identyfikacji wszelkich niedoskonałości w szybach, urządzenie może również archiwizować wyniki skanowania. W ten sposób możliwe jest poświadczenie zgodności i jakości produktu, nawet w późniejszym terminie – po jakimś czasie.

 

 

2018 7-8 55 3

 

 

(...)

 

Stół przechylny: wykonuje ruch przechylania, aby umożliwić wyładowanie szyb. Stół uchylny ma znaczne wymiary (maksymalna wielkość obsługiwanych tafli szkła to 3300 mm wys. x 4000 mm szer.), a w połączeniu z poduszką powietrzną generowaną przez wentylator elektryczny pozwala na łatwą obsługę nawet podczas obróbki dużych arkuszy szkła.

 

 

2018 7-8 56 2

 

 

Przenośnik obrotowy: umożliwia obracanie tafli szkła o długości do 6 m. Prasa do zespalania szyb łącznie z napełnianiem gazem komór. Prasa zespalająca szyby zainstalowana w linii „No Limits” 9000 została zaprojektowana z uwzględnieniem faktu, że często tak duże wymiary tafli szkła mogą powodować znaczące nierówności i odchyłki od płaszczyzny (dochodzące do kilku cm). Aby zagwarantować optymalną obróbkę z szybami o długości do 9 m, firma FOREL opracowała i opatentowała wyjątkowy unikalny system wysuwanych przyssawek, który może skorygować wszelkie nierówności i odchylenia od płaszczyzny (krzywizny).

 

Dwie tafle szklane (niezależnie od tego, czy jest to szkło pojedyncze monolityczne, czy laminowane), które będą tworzyć szybę zespoloną, są utrzymywane w taki sposób, aby zapewnić ich idealne wyrównanie w płaszczyźnie, tak aby szczelina do napełniania gazem była jednolita (miała stałą szerokość). Po zakończeniu fazy napełniania gazem dwie szyby są dociskane w celu uzyskania szczelnego zamknięcia komór międzyszybowych.

 

Prasa może zapewnić znaczne przesunięcia pionowe tafli (tzw. „step”), do 250 mm, również przy wytwarzaniu szyb zespolonych jedno- i dwukomorowych.

 

 

2018 7-8 56 3

 

 

Robot nakładający masę uszczelniającą: urządzenie jest zdolne do stosowania do 3 produktów uszczelniających i wyposażone w półautomatyczne narzędzie do dozowania masy uszczelniającej, robot uszczelniający może pracować na szybach zespolonych o długości do 9 m.

 

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnej głowicy uszczelniającej, która uwzględnia możliwą krzywiznę w tak dużych arkuszach szkła. Dysza głowicy wytłaczającej masę może podążać za odchyleniami tafli szklanych dzięki systemowi czujników, które dynamicznie („na bieżąco”) sprawdzają geometrię szyby i w konsekwencji odpowiednio kontrolują ilość wytłaczanego szczeliwa za pośrednictwem siłowników.

 

 

2018 7-8 56 4

 

 

Robot uszczelniający oferuje więc doskonałe uszczelnienie w każdych warunkach, a także w razie wystąpienia krzywizny i innych niedoskonałości, przewyższając też poprzednie modele pod względem wydajności.

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 07-08/2018

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.