Artigianvetro to firma z siedzibą w San Severino Marche (Włochy), założona przez Graziano Marcantonelli w 1985 roku. Dwóch 20-letnich szklarzy, furgonetka, hala o powierzchni 120 m2, oraz ogrom entuzjazmu i pasji: są to składniki, z którymi firma została założona. Dziś jest dobrze znana we włoskim sektorze szkła, dzięki wysokiej jakości produkcji obejmującej tafle szkła konstrukcyjnego, oraz do mieszkań, obiektów handlowych i dekoracji wnętrz.

  

Zakład ten jest prawdziwym klejnotem: powierzchnia 4000 m2, całkowicie niezależna z energetycznego punktu widzenia dzięki systemowi paneli fotowoltaicznych ostatniej generacji. Obecnie Artigianvetro zatrudnia około dwudziestu osób, koordynowanych przez rodzinę Marcantonelli: do założyciela Graziano i jego brata Daniele z czasem dołączyła jego żona Patrizia oraz ich synowie Nicola i Noemi. — Artigianvetro rozwijała się krok po kroku, z pasją i poświęceniem — mówią nam Graziano i Daniele Marcantonelli. — Współpraca z FOREL rozpoczęła się w 1997 r., kiedy kupiliśmy pierwszą prasę do produkcji płaskich szyb zespolonych. Jakość wykazana przez produkt, w połączeniu z zaufaniem, jakie wypracował dostawca, skłoniło nas do wyboru FOREL również na kolejne inwestycje.

 

 2019 09 46 1

Nicola, Graziano i Daniele Marcantonelli

 

2019 09 46 2

Siedziba firmy ARTIGIANVETRO

 

2019 09 46 3

 

2019 09 46 4

System sortujący

 

Dzisiaj używamy maszyn tej firmy do szlifowania obrzeży tafli szklanych i do usuwania powłoki przy krawędziach szyb powlekanych, które wspomagaja naszą linię produkującą szyby zespolone (także FOREL). Linia produkcyjna pozwala na montaż szyb zespolonych ze sztywnymi i elastycznymi ramkami dystansowymi, w zależności od zamówień.

 

Chcieliśmy jednak zrobić krok naprzód dzięki zintegrowanej logistyce, którą uważamy za podstawowy element każdej nowoczesnej firmy szklarskiej. Tak więc rok temu zrewolucjonizowaliśmy  naszą codzienną działalność, kupując system sortujący FOREL. Po rozważeniu innych opcji dostępnych na rynku wybraliśmy ten system sortujący ze względu na wydajność i wszechstronność: w ten sposób zautomatyzowaliśmy zarządzanie arkuszami szklanymi, upraszczając pracę operatora oraz zwiększając wydajność i bezpieczeństwo.

  

Dzisiaj przepływ obrabianych wyrobów szklanych w Artigianvetro rozpoczyna się od cięcia i jest kontynuowany w kierunku linii szlifowania obrzeża lub linii usuwania powłoki z obrzeża, która przebiega równolegle do pierwszej. Jednak jeszcze kilka lat temu konieczne było załadowanie tafli zgodnie z zamówieniem produkcyjnym, aby następnie móc złożyć w całość szyby zespolone. Dziś zadanie to zostało całkowicie rozwiązane. Automatyczny system rozpoznawania szyb jest zainstalowany na przenośniku doprowadzającym tafle szkła na linię, który mierzy długość, wysokość, grubość tafli szkła i rozpoznaje każdą powłokę niskoemisyjną. Ten odczyt pozwala oprogramowaniu rozpoznać zlecenie, do którego należy ta szyba i przypisuje mu unikalny identyfikator.

 

Szyba, teraz „zarejestrowana”, bez możliwości pomyłek, jest następnie poddawana szlifowaniu obrzeży lub usuwaniu powłoki z obrzeży, a następnie jest myta i dociera do systemu sortowania. Składający się z trzech podajników i szeregu pionowych regałów magazynowych, system sortowania zna już kolejność przybycia poszczególnych sztuk tafli szkła, podnosi je i umieszcza w regałach magazynowych. Następnie, zgodnie z programem produkcyjnym, system zasila linię produkcji szyb zespolonych.

 

Nicola Marcantonelli, „druga generacja” Artigianvetro, dosłownie dorastał w zakładzie szklarskim. Pytamy go, jakie praktyczne zmiany przyniosła ta ostatnia inwestycja. — Instalacja systemu sortowania, wspieranego przez system automatycznego rozpoznawania tafli szkła zmieniła wszystko — mówi Nicola. — Wcześniej konieczne było cięcie i sortowanie elementów, mając na uwadze kolejność wykonania szyby zespolonej. W praktyce od samego początku musiał istnieć plan cięcia, rozładunku-załadunku, obróbki. Dzisiaj wystarczy wyciąć arkusze i załadować je na jedną z dwóch linii: a resztę wykonuje system. To radykalna zmiana.

 

2019 09 46 5

Linia obróbki szkła

 

2019 09 46 6

Linia szlifowania

 

2019 09 46 7

Kontrola powierzchni szkła

 

2019 09 46 8

Pracownicy firmy ARTIGIANVETRO

 

Oprócz zwiększenia prędkości produkcji i bezpieczeństwa zarówno dla operatorów, jak i materiału, obecna konfiguracja umożliwia lepsze zarządzanie zdarzeniami nieoczekiwanymi. Jeśli z jakiegoś powodu jeden z elementów szyby zespolonej z określonego zamówienia nie jest gotowy, system sortowania pozwala mi odłożyć w czasie to zamówienie, umieścić inne tafle szklane, które są częścią zamówienia w regale magazynowym i kontynuować prace z innym zamówieniem. Daje to elastyczność zarządzania, która nie jest w żaden sposób porównywalna z poprzednią sytuacją.

 

— Jeśli większość systemów, z których korzystamy obecnie, to FOREL — konkluduje Graziano Marcantonelli, — to jest to wynik stopniowego procesu, rozpoczętego przez pierwszą prasę. Potem był robot do nakładania mas uszczelniających i kolejne inwestycje. Zaufaliśmy firmie FOREL, zweryfikowaliśmy, że ich maszyny działają zgodnie z obietnicami i że ich serwis (bez wątpienia sztandarowy) były w stanie podjąć działania w celu rozwiązania problemów, które pojawiły się podczas pracy. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że nasze zaufanie jest dobrze ulokowane. 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 9/2019
   

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.