W Europie powstało zaledwie kilka domów zaprojektowanych przez ikonę amerykańskiej architektury lat 60., Richarda Neutrę. Dlatego nowi właściciele jednego z nich postanowili przywrócić mu dawną świetność. W realizacji ambitnego projektu pomogły specjalne rozwiązania drzwi przesuwnych Schüco.

 

20220829schu

 

Richard Neutra był jednym z najsłynniejszych twórców architektury XX wieku. Jego budynki inspirują kolejne pokolenia architektów swoimi subtelnymi liniami, płaskimi dachami wystającymi poza obrys elewacji, dużą powierzchnią przeszkleń okiennych oraz oryginalnymi założeniami wodnymi. Zaprojektowany i wzniesiony w latach 1961-1967 dom w Wuppertalu jest doskonałym przykładem amerykańskiego modernizmu.

 

 

Oryginalny projekt składa się z trzech rozproszonych i luźno połączonych ze sobą struktur, które zostały rozplanowane na imponujących rozmiarów działce położonej na malowniczym wzgórzu przy obrzeżach miasta. Otwarty plan pomieszczeń oraz wielkoformatowe przeszklenia zapewniają mieszkańcom bliski kontakt z naturą. W latach 70. dom przeszedł w ręce kolejnych właścicieli, a podczas kolejnych przebudów stracił swój pierwotny charakter. Jego nowi nabywcy, którzy zawodowo zajmują się renowacją klasycznych aut marki Porsche, wyznaczyli sobie za cel przywrócenie mu jego pierwotnej formy, co udało się w pełni osiągnąć.

 

20220829schu1

 

 

Płynne podziały stref użytkowych

Jednym z wyznaczników stylu Richarda Neutry jest ponadczasowość podziałów przestrzennych. W domu o powierzchni 380 metrów kwadratowych można znaleźć różnego rodzaju strefy funkcjonalne, od pomieszczenia dla opiekunki do dziecka aż po pokój dla dżentelmena. Jego sercem jest przestronny salon, który szeroko otwiera się na ogród. Sięgające od podłogi do sufitu przeszklenia przesuwne znoszą granice pomiędzy wnętrzem budynku a otoczeniem. Charakterystyczne dla projektów Neutry pergola „na pajęczych nogach” czy wysunięte belki stropowe, przedłużają strefę mieszkalną na zewnątrz. Kuchnia i pokoje pomocnicze wychodzą na wewnętrzny dziedziniec i gaj brzozowy, zaś sypialnie i łazienki są ulokowane na pierwszym piętrze. Dzięki rozproszeniu brył i obecności zewnętrznych zbiorników wodnych, w których odbija się otoczenie, całość ma niezwykle lekki wygląd. Przywrócenie domu do jego pierwotnego stanu było zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż renowacja. Inwestorzy musieli sięgnąć po stare plany i zdjęcia, a także odwiedzili inny dom zaprojektowany przez architekta. Chodziło nie tylko o odtworzenie zniszczonych elementów, lecz także zastosowanie nowych technologii tam, gdzie stan techniczny oryginału na to nie pozwalał. Nowe metalowe elementy zostały więc specjalnie pokryte patyną. Odtworzono również trawertynowe okładziny wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, jak również typowe dla stylu Neutry okna wstęgowe.

 

20220829schu2

 

Specjalne rozwiązania techniczne

Dostosowanie budynku do dzisiejszych wymagań technicznych było sporym wyzwaniem, co dotyczyło zwłaszcza dużych przeszkleń stałych i przesuwnych o ekstremalnie wąskich ramach. W niektórych miejscach oryginalne okna zostały zachowane jako punkt odniesienia dla nowo wyprodukowanych, energooszczędnych elementów. Tajemnicą sukcesu była współpraca z doświadczonymi partnerami i dobór profesjonalnych technologii. Wybór padł na aluminiowe systemy przesuwne Schüco o wąskich profilach, które są dostępne w wielu różnych wykonaniach i typach otwarcia, od panoramicznych poprzez klasyczne, aż po składano-przesuwne. Na potrzeby projektu stworzono specjalną konstrukcję na bazie systemu przesuwnego Schüco ASS 48 o minimalnej głębokości zabudowy, która odpowiada wymaganiom statycznym dla wielkogabarytowych elementów, a jednocześnie umożliwia komfortową obsługę. Jednym z największych problemów było zapewnienie optymalnej szczelności i odpowiedniej liczby punktów zaryglowania ruchomych elementów. Ukryte bezstykowe przekaźniki prądu blokujące punkty ryglujące zostały zintegrowane w wąskich ościeżnicach, zaś szczelność zapewniono dzięki specjalnym profilom uszczelniającym wyprodukowanym na drukarce 3D. Efekt, jaki udało się osiągnąć, przewyższył oczekiwania. Nowa ślusarka Schüco łączy modernistyczny design z łatwością obsługi i nowoczesnymi rozwiązaniami kontroli dostępu, a przy tym zapewnia ochronę cieplną i transparentny efekt. Między innymi dzięki niej w sześć dekad od powstania dom jednorodzinny w Wuppertalu znów stał się architektoniczną perełką.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.