Takie pytanie stawia sobie obecnie wielu inwestorów prowadzących lub planujących budowę własnego domu. Aby podjąć właściwą decyzję, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim długofalowe koszty związane z eksploatacją budynku, a nie tylko jednorazowe wydatki poniesione na samą inwestycję.

 

W czasach drożejących materiałów budowlanych i nośników energii inwestorzy dużo uważniej przyglądają się dostępnym na rynku technologiom budowlanym. Często rozważają kompromisy związane z jakością, estetyką czy funkcjonalnością wybieranych rozwiązań. Galopująca inflacja i przerwy w dostawach tradycyjnych paliw wyraźnie pokazują jednak, że do projektowania budynków trzeba dziś podchodzić w zupełnie nowy sposób.

 

Wysokiej jakości, energooszczędne technologie nie tylko spłacą się w niedalekiej przyszłości, lecz również pozwolą uchronić się przed nadmiernymi kosztami energii w długoterminowej perspektywie. Efektywność energetyczna budynków staje się więc nową walutą, której wartość będzie nieprzerwanie rosnąć. Nowoczesne technologie okienne i drzwiowe Schüco z PVC-U to pewna inwestycja, która pozwala skutecznie zapobiegać stratom energii przez cały okres użytkowania, a także uzyskać oczekiwane efekty związane z wysokiej klasy wzornictwem i funkcjonalnością, bez żadnych kompromisów.

 

 

Tarcza ochronna przed wzrostem cen energii

Energooszczędne budynki są kombinacją wielu starannie przemyślanych elementów. Należy wziąć pod uwagę nie tylko odnawialne źródła energii w postaci pompy ciepła czy paneli fotowoltaicznych, lecz również najnowocześniejsze rozwiązania o najlepszej izolacyjności cieplnej, które zapobiegają stratom już wyprodukowanej energii. Na przykład w Programie Czyste Powietrze można liczyć na dopłaty na zakup energooszczędnych okien zgodnych z obowiązującymi warunkami technicznymi, czyli o współczynniku przenikania ciepła nie gorszym niż 0,9 W/m2K.

 

Świadomi inwestorzy poszukują jednak już teraz nowoczesnej stolarki zapewniającej jeszcze lepszą ochronę, na poziomie domów niskoenergetycznych lub nawet pasywnych. Jednym z takich rozwiązań są siedmiokomorowe okna LivIng Alu Inside z certyfikatem Domów Pasywnych w Darmstadt, w których zamiast stalowych kształtowników zastosowano płaskie, aluminiowe wzmocnienia. W ramach opatentowanej technologii są one trwale łączone z tworzywem sztucznym, co pozwoliło wyeliminować mostki termiczne.

 

Aluminiowe powierzchnie dodatkowo odbijają nawet 90% promieniowania cieplnego. Innowacyjne rozwiązanie zapewnia doskonałą izolacyjność cieplną dla samej ramy na poziomie Uf ≥ 0,79 W/m2K. Dzięki trzem poziomom trwałych uszczelnień i odpowiednio rozmieszczonym wzmocnieniom okna LivIng Alu Inside oferują ponadto doskonałą ochronę akustyczną Rw do 46 dB i odporność na włamanie w klacie RC2.

 

 

Oszczędność może iść w parze z dobrym designem

Bardzo modnym trendem są dziś wielkoformatowe przeszklenia, jednak inwestorzy często rezygnują z ujęcia ich w projekcie z uwagi na obawy przed nadmiernymi stratami energii czy ograniczenia budżetowe. Doskonałym rozwiązaniem w takich przypadkach są hybrydowe okna Schüco Symbiotic, które łączą w sobie ekskluzywny wygląd wysokiej jakości aluminium z praktycznym, ciepłym charakterem okien z PVC-U. Ich zewnętrzna część została wykonana z aluminium, zaś ta widoczna od strony pomieszczenia – z tworzywa.

 

Stabilna konstrukcja umożliwia tworzenie także większych okien, na przykład w postaci efektownych pasm okiennych o niewielkiej szerokości czołowej ramy 110 mm. Tego typu stolarka zapewnia lepsze doświetlenie pomieszczeń, co z kolei przekłada się na mniejsze zużycie prądu. Designerskie okno o niewielkiej głębokości zabudowy zaledwie 74 mm przyciąga wzrok minimalistycznym wyglądem, a jednocześnie efektywnie chroni przed stratami ciepła dzięki bardzo dobremu współczynnikowi przenikania ciepła dla samej ramy Uf = 1,1 W/(m2K).

 

Istnieje ponadto możliwość zastosowania opcjonalnego izolatora w ościeżnicy, który pozwala uzyskać jeszcze lepszy efekt. Stabilna konstrukcja aluminiowo-tworzywowa umożliwia wstawianie dużych, izolowanych cieplnie szyb o grubości od 40 do 52 mm.

 

Rozwiązania Schüco pokazują, że dzięki innowacyjnym zabiegom konstrukcyjnym można nawet w czasach kryzysu budować ekonomicznie, energooszczędnie i designersko. Nowoczesne technologie pozwalają zabezpieczyć się przed rosnącymi cenami energii i stanowią doskonałą inwestycję na przyszłość.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.