W naszym artykule przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących poprawy efektywności energetycznej w procesie laminowania szkła. Zazwyczaj piec do laminowania i wszystko, co jest z nim związane, można uczynić znacznie bardziej energooszczędnym. A czyż nie jest to właśnie to, co wszyscy staramy się osiągnąć w naszych firmach i domach? 

Linia laminowania rzadko jest największym odbiorcą energii w zakładzie przetwórstwa szkła. Jednak dzięki określonym modyfikacjom procesu produkcji i zastosowaniu nowoczesnej technologii nadal można osiągnąć znaczne oszczędności.

 

2023 04 26 1


Wariant 1: Modernizacja pieca
Najprostszym sposobem na zaoszczędzenie energii w procesie laminowania szkła jest modernizacja tradycyjnego pieca z grzałką na podczerwień do technologii pełnej konwekcji.


Modernizacja/Przejście do nowego pieca wymaga jedynie kilkudniowego przestoju. Po tym czasie przetwórcy zgłaszają zwykle oszczędności energii o co najmniej 50%. Przy dzisiejszych cenach oszczędności energii mogą sięgać dziesiątki tysięcy euro rocznie.

 

2023 04 26 2

 

Modernizacja pieca to także szybki i skuteczny sposób na uzyskanie wielu innych korzyści, takich jak zwiększona wydajność, lepsza jakość i większy asortyment wytwarzanych wyrobów, mniej czynności konserwacyjnych i dłuższy czas pracy bez przestojów. Dlaczego pełna konwekcja jest bardziej efektywna niż ogrzewanie na podczerwień – z konwekcją wspomagającą?

 

Aby uruchomić/zapewnić obróbkę szkła niskoemisyjnego Low-E, nawet piece na podczerwień zwykle mają dodatkowo wspomagającą konwekcję. Nie jest to jednak to samo, co pełna konwekcja, która oferuje znacznie lepszą efektywność energetyczną. Zobaczmy, dlaczego pełna konwekcja jest o wiele bardziej wydajna niż piece z połączoną podczerwienią i konwekcją.

 

2023 04 26 3

 


Recyrkulacja powietrza
W tradycyjnej linii, gorące powietrze często musi być usuwane z pieca, aby zapobiec przegrzaniu. Jest to szczególnie częste w przypadku szyb niskoemisyjnych Low-E, które odbijają ciepło (podczerwień) od góry z powrotem do pieca. Ta uwolniona energia jest po prostu marnowana.

 

Dzięki technologii pełnej konwekcji straty energii są zminimalizowane. W rzeczywistości to samo powietrze jest recyrkulowane wewnątrz pieca. Podczas obróbki szkła dodawana jest tylko ilość energii niezbędna do utrzymania stabilnej temperatury w piecu.

 

2023 04 26 4

 


Minimalne czasy zmiany produktu
Konwencjonalne piece oparte na podczerwieni wymagają od operatorów poświęcenia czasu na zmianę parametrów procesu pomiędzy zmianami (włożenie nowej partii wyrobów do obróbki). W tym czasie sprzęt pracuje na biegu jałowym, ale pozostaje bezczynny – co prowadzi do strat energii.

 

Nowoczesny piec z pełną konwekcją oferuje bardzo stabilny proces z minimalnym czasem zmiany/przezbrajania urządzenia. Temperatura wewnątrz pieca nie musi być zmieniana dla różnych rodzajów szkła. Pozwala to na znaczną oszczędność czasu i energii. Dodatkowo zwiększa to zdolności produkcyjne i wydajność.

 

2023 04 26 5

 

Zwiększenie wydajności jest również istotnym czynnikiem zmniejszającym całkowite zużycie energii, ponieważ wszelkie przeróbki (zmiany ustawień pieca) wymagają ponownego wykonania wszystkich etapów procesu przed laminacją.

 

Wariant 2: Techniczne dostosowanie procesu
Efektywność systemu
Czy Twój proces produkcyjny jest tak wydajny, jak to tylko możliwe? Nawet gdy linia produkcyjna pracuje na biegu jałowym, w tle pracuje wiele urządzeń, takich jak myjki do szkła, klimatyzacja pomieszczeń czystych do prelaminacji, czy piec.

 

Jeśli uda się zoptymalizować przepływ produkcji w celu uniknięcia przestojów, osiągniemy również niższe zużycie energii na metr kwadratowy przetwarzanego szkła.

 

 2023 04 26 8a

 

Izolacja termiczna
Aby uniknąć strat energii, niezbędna jest wysokiej jakości izolacja pieca. Sprawdź, czy w pracujących urządzeniach nie ma problemów z izolacją termiczną.

 


Klimatyzacja pomieszczeń czystych
Upewnij się, że temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu czystym są ustawione w granicach określonych przez dostawcę folii laminującej (międzywarstwy w szkle laminowanym). Jeśli w pomieszczeniu sterylnym jest chłodniej, możemy zużyć mniejszą ilość energii.

 


Autoklawizacja
Upewnij się, że autoklaw jest załadowany tak efektywnie, jak to możliwe – ale pamiętaj, aby unikać przeładowania i nie przeciążać go. Aby uniknąć problemów z jakością, sprawdź, czy pozostawiasz wystarczająco dużo miejsca na przepływ powietrza.

 


Myjka do szkła
Sprawdź temperaturę wody w myjce. Czy można jeszcze osiągnąć dobrą jakość mycia szkła przy nieco chłodniejszej wodzie?

 


Podsumowanie
Tak, jak zmieniamy przyzwyczajenia/nawyki i modernizujemy nasze domy, zastępując tradycyjne żarówki na bardziej nowoczesne i energooszczędne rozwiązania, tak samo – proaktywnie – powinniśmy postępować w naszych zakładach przemysłowych.

 

Chociaż nie zawsze jest możliwe zmniejszenie ilości używanych urządzeń produkcyjnych i stopnia ich wykorzystania, zawsze istnieją sposoby na ich bardziej efektywne wykorzystanie, obniżenie kosztów i zminimalizowanie wpływu na środowisko.

 

Dobrą wiadomością dla laminowania szkła jest to, że naprawdę istnieje kilka łatwych opcji modernizacji, które pomogą nam zużywać mniej energii. Dlaczego więc nie wymienić tych urządzeń w tym samym czasie? 


Kalle Kaijanen

 

2023 04 26 7

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.