Osłony tekstylne Schüco AB ZDS integrowane z oknami, fasadami i drzwiami przesuwnymi stają się spójnym elementem powłoki budynku. Szeroka gama tkanin o różnym stopniu przezierności pozwala na elastyczne dopasowanie do indywidualnych wymagań estetycznych i funkcjonalnych. Pokazuje to między innymi ciekawy przykład zakładu produkcyjnego, w którym na co dzień wytwarzane są systemy przeciwsłoneczne.

 

20230620SCHUCO

 

Osłony przeciwsłoneczne są dziś niezbędne już nie tylko w biurowcach o dużych powierzchniach przeszkleń. Zmiany klimatu i coraz intensywniejsze nasłonecznienie, ale także rosnące potrzeby użytkowników związane z komfortem przebywania we wnętrzach sprawiają, że są one powszechnie stosowane we wszystkich rodzajach budownictwa. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza systemy montowane na zewnątrz.

 

Niekiedy jednak tradycyjne rolety nie pasują do minimalistycznej architektury nowoczesnych budynków. Odstające skrzynki oraz nieestetyczne prowadnice nadają ramom okiennym masywny wygląd i zaburzają harmonijny wygląd elewacji. Zewnętrzne rolety Schüco AB ZDS w pełni rozwiązują ten problem, gdyż są całkowicie integrowane z aluminiowymi oknami AWS, fasadami elementowymi serii AF UDC 80, a teraz także z drzwiami przesuwnymi Schüco AS PD 75.HI, ASE 67 PD oraz ASE 60/80.

 

20230620SCHUCO1

 

Oznacza to, że nie ma już konieczności stosowania kaset, gdyż funkcję bocznych prowadnic przejmują w tym przypadku ościeżnice okien i drzwi przesuwnych czy pionowe słupy fasad. To, jak rolety Schüco AB ZDS harmonijnie wpisują się w architekturę nowoczesnych budynków, doskonale pokazuje przykład nowego budynku produkcyjnego fabryki osłon słonecznych w niemieckim mieście Burgau.

 

 

Idealna symbioza systemu przeciwsłonecznego i fasadowego

Nowa hala produkcyjna osłon przeciwsłonecznych o powierzchni 10 tys. m2 powstała w nowoczesnym otoczeniu architektonicznym urozmaiconym przez oczko wodne, klomby i malownicze ścieżki. Nowoczesna bryła od zewnątrz zwraca uwagę parkingiem dla samochodów w kolorze stali kortenowskiej, który wchodzi w żywy kontrast z antracytową elewacją w systemie fasad elementowych Schüco AF UDC 80.

 

Na dole budynku zlokalizowano produkcję, zaś w górnej części – 50 stanowisk biurowych, swobodnie aranżowaną przestrzeń biurową dla sześcioosobowej kadry kierowniczej, a także kącik kuchenny i salę konferencyjną. Umieszczone od stron zachodniej i południowej wielkoformatowe przeszklenie o wysokości dwóch kondygnacji wpuszcza maksymalną dawkę potrzebnego do pracy naturalnego światła. Aby jednak zapobiegać przegrzewaniu się wnętrz, konieczne było zastosowanie efektywnej ochrony przeciwsłonecznej.

 

20230620SCHUCO2

 

Zintegrowane z fasadą rolety tekstylne AB ZDS w pozycji opuszczonej zapobiegają olśnieniu i odbiciom światła od monitorów, a jednocześnie zapewniają widok na otoczenie, dzięki indywidualnie dobranemu stopniowi przezierności na poziomie 5%. Odcień tkaniny został idealnie dopasowany do tonacji elewacji 7021 Black Grey matt, co pozwoliło na uzyskanie w pełni harmonijnego efektu także od strony zewnętrznej. Natomiast w pozycji podniesionej wbudowana w fasadę roleta jest zupełnie niewidoczna.

 

 

Designerska, a jednocześnie mocna

Szeroka paleta tkanin złożona z aż 50 materiałów i kombinacji kolorystycznych pozwala na dopasowanie rolety do architektury budynku i sposobu użytkowania wnętrza. W zależności od potrzeb można wybrać tkaninę nieprzezierną lub przezierną w zakresie od 0 do 14%. Innowacyjny mechanizm ZIP sprawia, że osłona jest zawsze napięta równomiernie, tworząc gładką, jednolitą powierzchnię o atrakcyjnym wyglądzie.

 

Nie wysuwa się z prowadnic i działa bezawaryjnie nawet przy dużych rozmiarach, które mogą wynosić aż do 12 m2 w przypadku okien i fasad oraz nawet 18 m2 w przypadku drzwi przesuwnych. Rozwiązanie to nadaje się więc doskonale do osłaniania wielkoformatowych przeszkleń i całych pasm okiennych. Oferuje przy tym wysoki komfort obsługi, dzięki elektronicznemu napędowi i funkcji wykrywania przeszkód.

 

System może być ponadto integrowany z dowolnymi rozwiązaniami Smart Home. Całość konstrukcji cechuje się ekstremalną wytrzymałością na napory bardzo silnego wiatru o prędkości do 25 m/s, co odpowiada sile aż 10 w skali Beauforta. Oznacza to, że osłony AB ZDS mogą być bez obaw stosowane nie tylko w budynkach apartamentowych i jednorodzinnych położonych w lokalizacjach górskich czy nadmorskich, lecz także w obiektach wysokościowych. Osłony przeciwsłoneczne AB ZDS są ponadto łatwe w czyszczeniu i niepalne, co przekłada się na pełne bezpieczeństwo użytkowania.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

Schüco International Polska

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.