Siedziba administracyjna grupy RGC (Russian Glass Company) znajduje się w Sankt Petersburgu, w imponującym budynku z własną powierzchnią produkcyjną 16 000 m2.

 

To tylko jeden z zakładów produkcyjnych RGC: grupa ma ich łącznie 13, w Petersburgu, Moskwie, Jarosławiu, Klimowsku, Tuli, Niżnym Nowogrodzie, Kazaniu, Samarze i Krasnodarze.

 

Przy szacowanej rocznej produkcji 3 milionów metrów kwadratowych szyb zespolonych, RGC produkuje około 25% wszystkich szyb w całej Federacji Rosyjskiej.

2020 04 44 1

 FOREL Rosja w centrali RGC w Sankt Petersburgu

 

W siedzibie firmy powitał nas Giennadij Bugrow, dyrektor wykonawczy: — Nasza konkurencyjność opiera się na organizacji i wydajności. Te dwa czynniki pozwoliły nam rozwinąć się pod względem wielkości i zdolności produkcyjnej do dzisiejszego stanu i zająć dominującą pozycję w sektorze szyb w Federacji Rosyjskiej.

 

I chociaż dzisiejszy rynek wymaga coraz bardziej innowacyjnych produktów o wyższym stopniu przetworzenia, które są bardziej złożone niż kiedykolwiek wcześniej, struktura, którą zbudowaliśmy oznacza, że nie boimy się zajmować żadnym projektem.

 

 2020 04 44 2

Giennadij Bugrow, dyrektor wykonawczy RGC

 


Giennadij Bugrov z dumą pokazał nam dokumenty konstytucyjne firmy: grupa RGC została założona w 1992 roku, kiedy Bor Glassworks założył nową firmę o nazwie Bor Glass w Sankt Petersburgu w celu przetwarzania i komercjalizacji swojego produktu.

 

 

2020 04 44 14

Gennady Bugrov (RGC) and Carlo Zuccarello (Forel)

 


W 1997 r. Belgijska firma GLAVERBEL nabyła Hutę szkła Bor i jej zakłady produkcyjne. Od 2000 r. przeznaczono środki na inwestycje w modernizację byłej fabryki szkła Bor w Sankt Petersburgu, która w ciągu zaledwie kilku lat nabyła jedne z najbardziej zaawansowanych technologii dostępnych do obróbki szkła.

 

 2020 04 44 3

Zespół RGC w zakładzie Mineralnaya (St. Petersburg) z jedną z pionowych linii technologicznych firmy FOREL

 

W 2006 roku spółka holdingowa Adamant nabyła 7 zakładów produkcyjnych i założyła Russian Glass Company (RGC), która natychmiast stała się jednym z największych graczy na rynku krajowym. Grupa umocniła swoją pozycję w kolejnych latach poprzez szereg inwestycji zarówno w technologię, jak i akwizycję nowych zakładów, ostatecznie osiągając obecną liczbę 13 zakładów produkcyjnych.

 

2020 04 44 15

RGC Showroom

 

Dziś RGC osiąga roczne obroty w wysokości 120 milionów euro, produkując każdego roku 2,5 miliona m2 szyb zespolonych do okien dla budownictwa mieszkaniowego, kolejny 1 milion m2 szyb zespolonych na fasady oraz 1 milion m2 hartowanego i laminowanego szkła bezpiecznego.

 

 2020 04 44 4

Eduard Kovacic (FOREL Rosja) i Giennadij Bugrow (RGC)

 


— Przez lata zawsze staraliśmy się podnosić jakość naszych produktów. Otrzymaliśmy szereg międzynarodowych certyfikatów, które umożliwiają nam dostęp do rynków eksportowych, chociaż rynek krajowy jest nadal naszym głównym celem — wyjaśnia Giennadij Bugrov. — I właśnie ten cel, wymagający coraz wyższej jakości, doprowadził do zetknięcia się z FOREL, a konkretnie z Eduardem Kovaciciem z FOREL Russia.

 

2020 04 44 17

 


Musieliśmy jednak być absolutnie pewni wyboru, zanim podjęliśmy ostateczną decyzję: po zobaczeniu maszyn w pracy i spotkaniu z przedstawicielami FOREL chcieliśmy odwiedzić inne zakłady szklarskie mające w użyciu maszyny do tych samych rozwiązań. Rozmawialiśmy z przedsiębiorcami i operatorami, którzy korzystali z produktów FOREL i szczegółowo oceniali jakość gotowych produktów. Po dokładnej ocenie zamówiliśmy dwie linie do obróbki obrzeży tafli szklanych i natychmiast zauważyliśmy wzrost wydajności i jakości w dziale.

 

2020 04 44 5

Lina FOREL do obróbki obrzeży tafli szklanych w RGC Mineralnaya

 

 

Obecnie posiadamy łącznie sześć linii do obróbki obrzeży (w tym dwie linie do obróbki tafli Jumbo) i już zamówiliśmy kolejne cztery, plus linię do cięcia tafli Jumbo oraz maszyny do wykonywania otworów w taflach szklanych. RGC zainwestował także w wysoce innowacyjną linię FOREL „No Limits” do produkcji wielkoformatowych szyb zespolonych.

 


— Nasza linia „No Limits”, zainstalowana w fabryce RGC Dzierżyński w Moskwie, jest absolutnie bezkonkurencyjna — kontynuuje Giennadij Bugrov. — Żadna inna huta szkła w Rosji nie jest w stanie wyprodukować szyb zespolonych 3-komorowych w formacie Jumbo i z powodzeniem pracować z ekstremalnymi ciężarami i krzywiznami. W niektórych przypadkach nawet nasi konkurenci musieli od nas kupować wyroby w takim formacie.

 

 2020 04 44 6

Linia FOREL „No limits” do produkcji szyb zespolonych w RGC (robot uszczelniający)

 

Zdecydowaliśmy się na współpracę z FOREL z trzech powodów: wydajności oferowanej przez ich maszyny pod względem wydajności, relacji współpracy utworzonej z FOREL Rosja i zdolności firmy do stawiania zawsze na pierwszym miejscu klienta. FOREL nigdy nie zawiódł nas, zawsze był gotów by nas słuchać, gdy tylko mieliśmy problem. Na zakończenie zapytaliśmy Giennadija Bugrowa, czego oczekuje w przyszłości.

 


— Rynek szkła w Rosji znajduje się w recesji od około 5 lat — mówi — ale zarówno ja, jak i nasi akcjonariusze wierzymy, że to się skończy, otwierając drogę do nowego okresu wzrostu. Gdy zaczną się pojawiać nowe możliwości, firmy, które będą się dobrze rozwijać, będą przygotowane na odpowiednie inwestycje, co oznacza również wybór odpowiedniej maszyny (i jej dostawców). RGC buduje obecnie fundamenty, które będą strategiczne dla naszej przyszłości.

 

 

2020 04 44 7

Linia FOREL „No Limits” do produkcji szyb zespolonych w zakładzie RGC

 


I tak, jak w przeszłości, nasza siła będzie wynikać z naszej zdolności do organizowania się i przygotowywania: umiejętności, które pozwoliły naszej firmie zawsze być liderem na scenie krajowej i międzynarodowej.

 

 

Zakład produkcyjny RGC Dzierżyński (Moskwa) był kolejnym miejscem, które szczególnie chętnie odwiedziliśmy. Położony około 750 km od głównej siedziby, zakład ten zatrudnia ponad 200 pracowników i produkuje około 500 000 m2 płaskich szyb zespolonych rocznie.

 

 

2020 04 44 8

Aleksy Arbuzov, dyrektor generalny RGC Dzierżyński

 

 

W murach tego zakładu wykonuje się różne procesy obróbki szkła: cięcie szyb jumbo, obróbka krawędzi, hartowanie, laminowanie, sitodruk i oczywiście montaż szyb zespolonych. Jednak zakład RGC Dzierżyński specjalizuje się w szczególności w produkcji wielkoformatowych szyb zespolonych do fasad i innowacyjnych projektów architektonicznych.

 

Zostaliśmy przywitani na miejscu przez kierownika zakładu Vadima Troflyanina, który zabrał nas na zwiedzanie różnych działów produkcyjnych, w tym dwóch linii FOREL do obróbki krawędzi tafli szklanych i specjalnej linii „No Limits” do produkcji wielkoformatowych szyb zespolonych.

 

2020 04 44 9

 

— Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszych maszyn FOREL — powiedział Vadim Troflyanin — które natychmiast uzyskały wyższą wydajność niż inne maszyny.

 

Ponadto linia do obróbki krawędzi tafli szklanych, skonfigurowana podobnie jak inne nasze linie FOREL, używa różnych maszyn do określonych procesów (maszyna do obróbki krawędzi, wiertarka, maszyna do cięcia tafli szklanych i myjka).

 

Oprócz widocznej poprawy jakości gotowego produktu, rozkład pracy przy obróbce krawędzi na wiele maszyn zapewnia również znacznie lepszą wydajność niż inne rozwiązania. Podczas gdy operator rozładowuje gotową szybę, kolejna tafla jest myta, a następna jest już w trakcie obróbki krawędzi.

 

2020 04 44 11

 


Linia „No Limits” do produkcji szyb zespolonych – składająca się z myjki, skanera kontroli jakości, przenośnika inspekcyjnego, prasy sprzęgającej tafle szyb zespolonych i robota uszczelniającego krawędzie szyby zespolonej – odgrywa centralną rolę w zakładzie RGC Dzierżyński. Była to duża inwestycja, która, jak wyjaśnia Aleksy Arbuzov, dyrektor generalny RGD Dzierżyński, zaspokaja specyficzne potrzeby rynku.

 


— Rosyjski rynek szkła — powiedział Aleksy Arbuzov — jest świadkiem gwałtownego wzrostu stosowania szyb wielkoformatowych w ciągu ostatnich 3 lat. Nowoczesna architektura coraz bardziej koncentruje się na unikalnych projektach, w których wielkoformatowe szyby zespolone są kluczowym elementem.

 

2020 04 44 10

 


Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, zdecydowaliśmy się na zakup linii FOREL „No Limits” i dzięki tej linii jesteśmy teraz jedyną fabryką w Rosji zdolną do produkcji 3-komorowych szyb zespolonych w formacie Jumbo o grubości do 100 mm.

 

W przyszłości zamierzamy nadal inwestować w konkretne rozwiązania dla dużych formatów. W rzeczywistości będzie to konieczne w ciągu najbliższych kilku lat: to nie przypadek, że główni producenci szkła płaskiego rozważają już możliwość produkcji paneli w formacie Extra-Jumbo bezpośrednio w Rosji. A RGC wyprzedza konkurencję, także dzięki wsparciu FOREL.

 

2020 04 44 12

 

— Nie możesz być konkurencyjny na rynku szyb zespolonych, jeśli nie używasz nowych, najnowocześniejszych systemów zaprojektowanych specjalnie do przetwarzania dużych formatów — podsumowuje Vadim Troflyanin.

 

2020 04 44 16

 

— Nie warto nawet podejmować się nowatorskiego projektu architektonicznego (z całym wysiłkiem i wyzwaniami, jakie wiążą się z tymi projektami) bez odpowiedniej maszyny: konieczność wyrzucenia jednej wadliwej szyby okiennej przeznaczonej do mieszkania to jedno, ale wyrzucenie dużej partii wadliwych szyb lub odrzucenie wadliwej tafli szkła większego formatu to zupełnie inna sprawa. Właśnie dlatego wybraliśmy linię FOREL „No Limits” do produkcji szyb zespolonych.

 

2020 04 44 13

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 04/2020
   

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.