W Łodzi powstaje spektakularna inwestycja Uniwersytetu Medycznego, czyli ośrodek BRaIn (Badania Rozwój Innowacje w łódzkim kampusie biomedycyny i farmacji) ze specjalistycznymi laboratoriami.

 

Projekt ten tworzony jest z myślą o prowadzeniu innowacyjnych prac badawczo-rozwojowych w zakresie szeroko rozumianej ochrony zdrowia. W obiekcie, a dokładnie, w nowo budowanym budynku A5, zastosowane zostały rozwiązania G-U do drzwi wejściowych, ewakuacyjnych i przeciwpożarowych.

 

20211209 Wizualizacje arch3Designer Główny projektant Andrzej Szurmak Architekton

 


Bezpieczna praca
BRaIn Łódź to wielomilionowy projekt, w ramach którego powstają m.in. laboratoria hodowli komórkowych, centrum badań in vivo, laboratorium diagnostyki molekularnej, badań metabolomicznych, analiz genomowych, czy analiz białek. W ramach projektu powstaną także jednostki zajmujące się przetwarzaniem danych (Big Data), opracowywaniem rozwiązań w zarządzaniu ochroną zdrowia oraz stosowanymi w nim systemami bioinformatycznymi i biostatystycznymi .

 

W związku z różnorodnością laboratoriów, jakie mają znaleźć się w budynku A5, niezbędne było wprowadzenie odpowiednich rozwiązań w zakresie wentylacji. Zapewniono między innymi wentylację mechaniczną powietrzem schłodzonym o odpowiedniej, jak dla laboratoriów chemicznych, krotności wymian.

 

Układ wentylacji ogólnej współdziała z układem wentylacji technicznej obsługującej dygestoria. – Dodatkowo układ wentylacyjny laboratoriów, w których będą prowadzone prace nad wirusami, wyposażono w elementy rozdziału powietrza filtrami HEPA, charakteryzującymi się skutecznością filtracji na poziomie 99% – wyjaśnia Łukasz Sitkiewicz, Kierownik Robót Sanitarnych z Konsorcjum Erbud S.A. – Budomal PRB Rafał Leśniak, odpowiedzialnego za budowę obiektu BRaIn A5.

 

Każde pomieszczenie wyposażone będzie w system indywidualnej regulacji temperatury, a podłączenie dygestoriów oraz innego wyposażenia pod system BMS pozwala na ciągły monitoring pracy. W budynku zastosowano również lampy UV do dezynfekcji pomieszczeń z wirusów, grzybów i bakterii.

 

20211209 Wizualizacje arch3Designer Główny projektant Andrzej Szurmak Architekton1

 


Skuteczna ewakuacja
Nie mniej ważne od zabezpieczeń dotyczących bezpośrednio laboratoriów było również zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa na drogach ewakuacyjnych, na których zastosowano rozwiązania oparte na podzespołach marki G-U.

 

Firma dostarczyła m.in.: kilkanaście wariantów samozamykaczy do drzwi – od samozamykaczy z wbudowanymi trzymaczami magnetycznymi, współpracującymi z centralami przeciwpożarowymi (OTS634), po samozamykacze z regulatorami kolejności zamykania (OTS634 Z RKZ) oraz samozamykacze ramieniowe (OTS430) – wszystkie w kolorze czarnym.

 

W obiekcie zastosowano ponadto, testowane wcześniej na drogach ewakuacyjnych, zamki ewakuacyjne przeznaczone do skrzydła biernego (ryglowanego w posadzce) z możliwością wbudowania elektrozaczepu.

 

– Tylko nieliczni producenci mogą pochwalić się testami tego typu zamków na drogach ewakuacyjnych. Zastosowany w obiekcie BRaIn, w budynku A5, wariant został dodatkowo wyposażony w siłowniki marki G-U do napowietrzania.

 

Warto podkreślić, że jednymi z ważniejszych powodów wyboru G-U Polska na dostawcę niektórych rozwiązań do obiektu BRaIn był szeroki wachlarz produktów oraz gwarancja terminowych dostaw, co w dobie kryzysu surowcowego jest niewątpliwym atutem – wyjaśnia Dariusz Papierz, przedstawiciel techniczno-handlowy G-U Polska.

 

Podkreśla on również, że zaletą oferty G-U był także fakt, że wszystkie dostarczone produkty są ze sobą kompatybilne i zaprojektowane jako rozbudowany system wzajemnie wspierających się elementów. A takie podejście zapewnia bezproblemowe i płynne funkcjonowanie dróg ewakuacyjnych, co przekłada się oczywiście na bezpieczeństwo ich użytkowników.

 

Nowy obiekt, który powstaje na kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego (CKD) Uniwersytetu Medycznego, będzie miał ponad 5 tysięcy m² powierzchni. Na potrzeby łódzkiej inwestycji zostaną dodatkowo zaadaptowane (i wyremontowane) dwa pozostałe budynki znajdujące się na terenie kampusu. Inwestorem budowy nowego obiektu i rozbudowy już istniejących jest Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Projekt zyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego .

 

 

Zalety rozwiązań G-U zastosowanych w budynku A5, w obiekcie BRaIn w Łodzi

Napowietrzanie TA-60
- inteligentna elektronika sterująca,
- napędy TA-60 w połączeniu z samozamykaczami gwarantują, że w przypadku pożaru drzwi się otworzą, a następnie zamkną w odpowiedniej kolejności, natomiast dźwignie antypaniczne umożliwiają wyjście z budynku w każdej sytuacji,
- automatyczne wyłączenie przeciążeniowe,
- miękki start z pozycji końcowych,
- możliwość fabrycznego lub indywidualnego ustawienia kąta otwarcia, siły zamykania i prędkości (tylko w szczególnych przypadkach),
- możliwość programowania styku bezpotencjałowego (tylko w szczególnych przypadkach),
- kabel z wtyczką umożliwiający szybki montaż i demontaż,
- duże szerokości otwarcia – do 90°,
- odpowiedni do stosowania w wyjściach ewakuacyjnych (do drzwi ewakuacyjnych zgodnie z EN 179 / EN 1125).

 

OTS430 – górny samozamykacz drzwiowy
- samozamykacz do drzwi jednoskrzydłowych o szerokości skrzydła do 1250 mm,
- testowany i certyfikowany zgodnie z normą EN 1154,
- siła zamykania EN 2-5,
- funkcje zaworów, które mogą być bezstopniowo regulowane od frontu:
   – prędkość zamykania,
   – siła domknięcia,
- termozawory, dzięki którym funkcje samozamykacza działają bez zakłóceń w przypadku wahań temperatury,
- zawór bezpieczeństwa chroniący przed przeciążeniami,
- maksymalny kąt otwarcia drzwi – 180°,
- kontrola zamykania z każdego kąta otwarcia,
- kompaktowa, aluminiowa budowa w nowoczesnej konstrukcji G-U.

 

OTS634 – górny samozamykacz drzwiowy
- samozamykacz do drzwi jednoskrzydłowych o szerokości skrzydła do 1100 mm,
- testowany i certyfikowany zgodnie z normą EN 1154,
- siła zamykania EN 2-4,
- funkcje zaworów, które mogą być bezstopniowo regulowane od frontu:
   – prędkość zamykania,
   – siła domknięcia,
   – spowolnienie otwarcia,
- termozawory – funkcje samozamykacza działają bez zakłóceń w przypadku wahań temperatury,
- zawór bezpieczeństwa chroniący przed przeciążeniami,
- kontrola zamykania z każdego kąta otwarcia,
- kompaktowa aluminiowa budowa w nowoczesnej konstrukcji G-U.

 

1 https://wiadomosci.onet.pl/lodz/uniwersytet-medyczny-w-lodzi-rozpoczyna-inwestycje-za-63-mln-zl/4ghsyew


2 https://umed.pl/projekt-brain-uzyskal-dofinansowanie-nowoczesne-laboratoria-biomedyczne-powstana-w-kampusie-centrum-kliniczno-dydaktycznego/

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.