W nowoczesnej architekturze dąży się do harmonijnego łączenia budynku z jego naturalnym otoczeniem i tworzenia wrażenia dialogu między nimi. W domu letniskowym położonym w malowniczym otoczeniu gór Peloponezu udało się osiągnąć imponujący efekt przenikania się wnętrz z widokami na Zatokę Argolidzką. Zapewniają go wielkoformatowe aluminiowe okna i drzwi przesuwne Schüco.

 

 20200309schuco

 

 

Otoczona gajem oliwnym, nowoczesna willa została wzniesiona na wzgórzu, poniżej którego rozpościera się niewielkie rybackie miasteczko Tolo. Budynek został wkomponowany w naturalne zbocze, przy czym niektóre jego sekcje wbudowano bezpośrednio w skałę, dzięki czemu tworzą stopniowaną, „schodkowaną” strukturę. Architekt domu, Katerina Valsamaki, dążyła do zintegrowania go z naturalnym środowiskiem w taki sposób, by wchodził w otwarty dialog z panoramą wybrzeża.

 

Atrakcyjna, wyeksponowana lokalizacja pozwoliła na maksymalne zużytkowanie rozległej perspektywy na Zatokę Argolidzką oraz wyspy Plateia, Psili i Spetses. Widoki te odegrały szczególną rolę przy opracowywaniu w stylistycznej koncepcji domu. Również dobór materiałów został podyktowany potrzebą „osadzenia” budynku w jego otoczeniu. Nawiązania do natury można odnaleźć na elewacji i tarasie, które zostały pokryte lokalnie występującym kamieniem, jak również w drewnianych powierzchniach.

 

 

Dziewięć metrów morskich widoków

Aby zapewnić najlepsze możliwe widoki na morze ze wszystkich stref budynku, zaprojektowano go na planie prostokąta, który przechodzi w wydłużoną przeszkloną fasadę zwróconą w kierunku morza. Efekt podkreśla rozciągający się na jej całą długość basen. Na najniższej kondygnacji znajdują się przestronna, otwarta strefa dzienna wraz z jadalnią. W zależności od pogody i potrzeb mieszkańcy mogą spędzać czas w stylu śródziemnomorskim, na otwartym powietrzu, lub podziwiać widoki przez wielkowymiarowe przeszklenia.

 

Efekt przenikania się natury z wnętrzem i niemal całkowitego usunięcia barier optycznych uzyskano dzięki długiemu na aż dziewięć metrów pasmu przeszklonych elementów przesuwnych zrealizowanych w systemie Schüco ASS 50. Dzięki doskonałym właściwościom statycznym konstrukcji realizacja takiej wielkoformatowej struktury wymagała zaledwie czterech skrzydeł o imponująco wąskich ramach i wymiarach około 2,3 x 2,9 m. Dzięki całkowitemu zlicowaniu prowadnic z poziomem podłogi przejście jest komfortowe i nie stwarza żadnych barier.

 

 20200309schuco1

Bezprogowe rozwiązanie przesuwne ASS 50 o szerokości 9 metrów umożliwia otwarcie całego parteru na widoki zatoki Fot.: Schüco/ Konstantinos Thomopulos

 

Czterosegmentowy system został ponadto zaprojektowany tak, by jego poszczególne elementy poruszały się po osobnych torach. Umożliwia to niezależne przesuwanie ich wzdłuż całego otworu okiennego lub zsuwanie na bok w jednej linii, aby maksymalnie otworzyć salon na zewnątrz. W ten sposób powstałe światło przejścia posiada imponujące wymiary aż 9 x 2,9 metra.

 

 

Strategiczne punkty dostępu światła i oszczędność energii

Zgodnie z obraną koncepcją stylistyczną architekt zaaranżowała wielkoformatowe przeszklenia okienne i drzwiowe także w innych sekcjach budynku, określając je „strategicznymi punktami dostępu światła”. Na górnej kondygnacji umiejscowiono dwie dodatkowe sypialnie i łazienki, z których rozciąga się panoramiczny widok na naturę. Sięgające od podłogi do sufitu, dwumodułowe systemy przesuwne Schüco ASS 50 i wydłużone panoramiczne okno AWS 70 BS.HI, otwierają perspektywę z głównej sypialni na okoliczny krajobraz i morze.

 

Wysokie na całą kondygnację okno rozwierno-uchylne w tym samym systemie zostało zastosowane także w łazience na parterze. Można przez nie podziwiać widoki sadu oliwnego lub wyjść na zewnątrz. Wszystkie zastosowane w budynku systemy aluminiowe Schüco zostały wybrane nie tylko ze względu na elegancki design i funkcjonalność, ale także trwałość i efektywność energetyczną.

 

 20200309schuco2

W sypialniach panoramiczne widoki zapewniają wysokie na całą kondygnację okna AWS 70 BS.HI Fot.: Schüco/ Konstantinos Thomopulos

 

Bliskość wybrzeża sprawiła, że ważnym aspektem doboru rozwiązań stolarki była odporność na intensywne promieniowanie UV i korozyjne oddziaływanie środowiska. Użycie izolowanych przeszkleń z powłoką zacieniającą wymagało ponadto zastosowania ciepłych profili. Oprócz wysoko termoizolowanej stolarki Schüco efektywność energetyczną budynku podnoszą rozwiązania takie jak izolowana fasada, kolektory słoneczne do podgrzewu ciepłej wody użytkowej i zautomatyzowany system klimatyzacji, który zapewnia komfortowy mikroklimat w wyjątkowo upalne dni.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.